Pondělí

5. června 2023

Nyní

22°

Zítra

20°

Svátek má

Sokoli překvapili v Děčíně a po skvělém výkonu se odpoutali ze dna tabulky

8. 1. 2023

page.Name
Královští sokoli v rámci 17. kola základní části NBL šokovali favority z Děčína, když je na jejich palubovce dokázali porazit 84:72. Domácí do utkání vstoupili dle předpokladů lépe, Hradečtí však dokázali držet krok a po polovině zápasu ztráceli pouze pět bodů. Famózní třetí čtvrtinou dokázali zvrátit utkání ve svůj prospěch a domácí už v závěrečné části doháněli manko marně. Hvězdou zápasu byl vyhlášen rozehrávač sokolů Tomáš Dvořák, přes 20 bodů si připsali Maksim Šturanović, Lamb Autrey i David Škranc.

Hradecký mančaft se díky senzační výhře na palubovce druhého týmu ligové tabulky dokázal dostat z posledního místa tabulky NBL. Vítězství nad Děčínem se však nerodilo snadno. „Jsem opravdu rád, že zápas takto dopadl, protože jsme sem jeli v hodně zdecimované sestavě. Měl jsem sedm hráčů plus dorostence, Ondra Peterka pak vylezl na zápas rovnou z postele,“ komentoval problémy se selekcí trenér hostí Lubomír Peterka. Týmu chyběly opory jako Mandalinič a Kábrt, již zmiňovaného Ondřeje Peterku trápí už dva zápasy nemoc.

Hradec v minulém kole nestačil na ústeckou slunetu, průběh prvního poločasu s děčínskými válečníky byl dosti podobný. Favoritovi se opět nedařilo pro sebe utrhnout větší náskok. Tentokrát se zodpovědný výkon hradeckým basketbalistům vyplatil. „Od začátku se nám dařilo plnit pokyny, se kterými jsme do zápasu šli a domácí jsme nepustili do žádného trháku. Odehráli jsme slušný první poločas, pak se rozhodlo ve třetí čtvrtině. Tam jsme domácí zavřeli na šesti bodech, když jsme ucpali bednu,“ vyjmenoval podklady pro překvapivé vítězství kouč Peterka. 

Třetí čtvrtina byla pro sokoly jako z říše snů, děčínský ARMEX dokázali naprosto smazat v defenzivě a sami jim nasázeli 27 bodů. „V útoku nám šel dobře míč z rukou, odskočili jsme a pohlídali si výhru až do konce. Myslím si, že domácí cítili dnes lehkou kořist, trochu nás podcenili, ale my jsme hráli dobře," doplnil Peterka.

 

Kouč domácích Grepl kritizoval lehkovážnost svých svěřenců v přístupu k zápasu. „Důvody dnešní prohry je nutno hledat jednoznačně v našem přístupu. Mysleli jsme si, že se Hradec porazí sám, a od toho se to celé odvíjelo. V prvním poločase jsme byli jednoznačně lepší, ale místo toho, abychom už zde zápas utrhli a byli lépe připraveni a měli větší bodový polštář až přijde náš tradiční střelecký výpadek, nechali jsme soupeře na dostřel,“ řekl k utkání Grepl.

Hrdinou zápasu se stal teprve dvacetiletý rozehrávač Tomáš Dvořák. „Šli jsme do zápasu s tím, že nemáme co ztratit a dnes jsme ukázali, že máme na to porazit i lepší týmy. Předvedli jsme dobrý výkon a podle mého to byl i vcelku pohledný basketbal. Do šatny jsme šli s klidnou hlavou, protože jsme zahráli dobrý poločas. Věděli jsme, že Děčín umí druhé poločasy, připravili se na to a vyšlo to,“ komentoval zápas nadějný basketbalista.

Sokoly čeká další zápas příští sobotu, kdy zajíždí na půdu mistrovského Nymburku. Sérii třech zápasů na palubovkách soupeře zakončí Hradečtí v Kolíně. Podaří se jim oloupit favority i v dalších dvou případech?

NBL – 17. kolo základní části

Děčín – Hradec Králové 72:84 (44:39)

Body – HK: Šturanović 23 (7 doskoků, 1 asistence), Autrey 22 (7 doskoků, 10 asistencí), Škranc 21 (11 dos., 2 as.), Dvořák 13 (1 dos., 1 as.), Svojanovský 3 (1 as.), Kalný 2 (1 as.)

Děčín: Nichols 18 (4 dos., 3 as.), Kroutil 17 (3 dos., 3 as.), Mach 12 (5 dos., 1 as.), Jansa 8 (2 dos., 2 as.), Josipovič 6 (7 dos., 1 as.), Svoboda 6 (5 dos., 1 as.), Walton 5 (7 dos., 7 as.)

Matěj Holaň
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Královští sokoli