Pátek

18. října 2024

Nyní

10.4ºC

Zítra

16.2ºC

Svátek má

Lukáš

Sportovní gympl nevznikne. Prasárna, reaguje náměstek hejtmana na postup ředitele GJKT

15. října 2024

Na začátku září se hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK), náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek (Piráti), ředitel gymnázia Josefa Kajetána Tyla (GJKT) Tomáš Měkota a zástupci mnoha sportovních klubů z Hradce Králové společně vyfotili před gymnáziem a oznámili, že od příštího školního roku vznikne v krajském městě první sportovní gymnázium. Uběhlo šest týdnů a všechno je jinak. Ředitel gymnázia totiž navzdory očekávání zřizovatele školy na poslední chvíli odmítl podat potřebnou žádost na ministerstvo školství. Náměstek hejtmana, hradecká primátorka i zástupci sportovních klubů jsou z toho rozčarovaní. „Je to prasárna, tohle se v kultivované společnosti nedělá,“ říká Štěpánek na adresu ředitele GJKT. Ten se brání, projekt prý není připravený, škola nemá na další třídy dostatečné kapacity a pedagogové ve sportovní třídě nechtějí učit.

Na začátku září informovali společně hradecká primátorka Pavlína Springerová a náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek, že první sportovní gymnázium v Hradci Králové začne fungovat při GJKT od září 2025. Radost z toho pochopitelně měli i zástupci sportovních klubů. „Na společné schůzce na začátku září, kde bylo asi 15 zástupců hradeckých sportovních klubů jsme si potvrdili, že absence sportovní třídy na gymnáziu je obrovskou komparativní nevýhodou Hradce Králové, která způsobuje, že šikovní mladí sportovci odchází mimo Hradec. V ten moment tam byl i pan ředitel Měkota a řekl, že s tím souhlasí,“ vzpomíná hradecká primátorka.

Myšlenka na vybudování sportovního gymnázia při GJKT není nijak nová. Náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek s ní přišel už před více než rokem. „Náš kraj je jedním z posledních v České republice, který sportovní gymnázium nemá. Jako táta čtyř dcer, z nichž tři vrcholově sportují, vnímám, jak strašně těžké je spojit normální studium s vrcholovým či výkonnostním sportem,“ vysvětluje důvody. Loňskou žádost ovšem ministerstvo školství zamítlo, neboť sportovní třída nebyla v souladu s dlouhodobým záměrem Královéhradeckého kraje.

Letos už mělo být všechno jinak. Dlouhodobý záměr se změnil, podání žádosti schválila rada kraje a náměstek Štěpánek podle svých slov několik měsíců hovořil o plánu s ředitelem GJKT Tomášem Měkotou. Do projektu se zapojily hradecké sportovní kluby a také primátorka Hradce Králové. Radnice přislíbila zajistit v sousední budově gymnázia (bývalá ZŠ Lipky) pro sportovní gympl potřebné prostory.

Učitelé prý nechtějí ve sportovních třídách vyučovat 

Žádost na ministerstvo školství musela být podána do 30. září. Jenže poslední zářijový den přišel šok. Ředitel gymnázia zavolal náměstkovi hejtmana a oznámil mu, že žádost nepodá. Podle Tomáše Měkoty nebyl projekt dostatečně připravený a nebylo reálné ho od září 2025 spustit. „Není v našich silách to tady kvalitně zvládnout. Na třídu navíc nemám ve škole místo a prostory v ZŠ Lipky nejsou v dobrém stavu a já nemám garanci, že budou do příštího září vyhovující,“ vysvětluje ředitel GJKT. Aktuálně je v každém ročníku GJKT pět tříd. Měkota pro Salonky naznačil obavy, že by kvůli nedostatku prostoru mohl prestižní gympl o nějakou třídu přijít na úkor sportovních tříd. Dalším důvodem pro jeho rozhodnutí uvádí průzkum mezi učiteli. Z něj prý vyplynulo, že tři čtvrtiny učitelů gymnázia si myslí, že sportovní třída na GJKT vůbec nemá být a stejný podíl ve sportovní třídě nechce učit. „Když tam nebudou chtít učit, tak tam nebudou učit dobře,“ myslí si Měkota.

Aby mohl sportovní gympl fungovat, musí vzniknout nový školní vzdělávací program. Sportovní gymnázium by také mělo své vlastní přijímačky. Na to podle ředitele není moc času. „Z mého pohledu sportovní třídy na naši školu prostě nepatří. GJKT se vždycky profilovala tak, že od nás odchází špičkoví absolventi,“ doplňuje ředitel Měkota. Náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek jeho postup označil za jedno z největších zklamání své politické kariéry. „Kdyby to řekl půl roku nebo aspoň měsíc předem, chápal bych to. Ty argumenty jsou validní, ale přece to nemůže nikdo rozumný říct poslední den podání žádosti, kdy už není žádný prostor to vyřešit. Strašně mě to mrzí a jako zřizovatel bych se chtěl omluvit všem, kdo do toho projektu investovali nějaký čas,“ říká Štěpánek.

Podobně hovoří o postupu ředitele i hradecká primátorka Pavlína Springerová. „Považuji to z jeho strany za naprosto nekorektní a neférové jednání. Kdyby pan ředitel řekl, že tu žádost nepodá o týden dřív, považovala bych to sice stále za velmi nekorektní, ale v tu chvíli by kraj jako zřizovatel GJKT měl šanci svolat mimořádnou radu kraje a tu žádost podat přímo za zřizovatele. On tím svým postupem ale znemožnil i to, aby tu žádost podal přímo kraj,“ vysvětluje Springerová. Sám Měkota nepopírá, že informovat kraj o svém rozhodnutí až poslední možný den, byla cílená strategie.

Je to prasárna ovlivněná výsledkem voleb, tvrdí Štěpánek

Podle náměstka hejtmana pro školství ovlivnil postup ředitele také výsledek krajských voleb. Piráti v Královéhradeckém kraji propadli a na konci září už tak bylo jisté, že Štěpánek ve své funkci pokračovat nebude. „Jsem si jistý tím, že kdybych já měl na postu náměstka pro školství pokračovat, tak si pan ředitel něco takového nedovolí. Já říkám, že je to fakt prasárna a nebudu volit jiná slova. Tohle se prostě v normální kultivované společnosti nedělá,“ opřel se do ředitele Měkoty.

Nešťastní z celé kauzy jsou i zástupci sportovních klubů. Sportovní gympl měl primárně spolupracovat s fotbalisty, atlety, basketbalisty a volejbalisty. „Sportovní gympl by zprofesionalizoval podmínky sportujících dětí. Například u nás trénují děti třikrát nebo čtyřikrát týdně, takhle to mohlo být výrazně víckrát, dopoledne i odpoledne. Zároveň se tím ubralo hrozně peněz hradeckému sportu, protože trenéři by částečně byli placení školou,“ shrnuje pohled klubů předseda TJ Slavia Hradec Králové Jakub Lejsek.

Zatímco v Hradci aspoň pro tento rok skončila snaha o první sportovní gymnázium fiaskem, naději má Královéhradecký kraj aspoň v Trutnově. Tam žádost na ministerstvo školství podali. „Doufám, že aspoň tam to dopadne. Myslím si, že ministerstvo vnímá, že v našem kraji sportovní gymnázium chybí,“ říká končící náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FB Pavlína Springerová