Pátek

4. dubna 2025

Nyní

19.3ºC

Zítra

11.4ºC

Svátek má

Ivana

Stav Adalbertina vyžaduje akutní zásah, říká ředitel HKVS Ivan Kurtev

6. května 2024

Největší změny od svého založení v roce 1991 zažívá v letošním roce Hradecká kulturní a vzdělávací společnost (HKVS). Po více než 30 letech skončil v jejím čele Miroslav Franc, kterého na pozici ředitele vystřídal Ivan Kurtev. Další velkou změnou je, že HKVS se od července už nebude věnovat cestovnímu ruchu. Bílá věž, informační centrum nebo kostel svatého Mikuláše přejdou pod nově založenou Destinační společnost Hradecko. HKVS se tak podle Ivana Kurteva bude moct více věnovat kultuře a vzdělávání. V plném proudu jsou například přípravy oslav 800. výročí Hradce Králové nebo vánočních trhů. Nového ředitele však zároveň trápí špatný stav Adalbertina. „Stav budouvy není dobrý a vyžaduje akutní zásah,“ prozrazuje v rozhovoru pro Salonky Ivan Kurtev.

V čele Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti jste od začátku roku. Jaké pro vás byly ty první čtyři měsíce ve funkci?
Dost hektické, protože úkolů, které před námi aktuálně stojí, je opravdu mnoho. Procházíme restrukturalizací, část podniku převádíme do nově založené Destinační společnosti Hradecko, v plném proudu jsou přípravy výročí 800. let od první zmínky o Hradci Králové, vánočních trhů a do toho jsme řešili ještě i opravu zvonu Augustin na Bílé věži. S mým předchůdcem Miroslavem Francem jsme se domluvili, že ve firmě zůstane ještě dalších šest měsíců, aby byla zajištěna kontinuita a postupné předávání agendy. Bohužel byl ale v lednu v pracovní neschopnosti, takže jsem do toho musel nakonec skočit rovnýma nohama.

Když se v Hradci řekne HKVS, každého hned napadne právě jméno Miroslava France, který stál v jejím čele více než 30 let. Jak složité je na něj navazovat?
Vlastně to moc složité není. Jsem přesvědčený o tom, že bychom měli Mirku Francovi opravdu hodně poděkovat, protože za těch 30 let odvedl velké množství práce. Navíc měl převážně šťastnou ruku na lidi a obklopil se těmi, kteří svou práci milují a to vidíte, když se akce připravují a když je sledujete při práci. Moc si vážím práce, kterou odvedl a jsem rád, že nám i nadále v rámci možností pomáhá.

Do čela HKVS jste přešel z hradeckého magistrátu. Jaká je vaše předchozí profesní minulost?
Sedm let jsem dělal vedoucího finančního odboru na radnici v Letohradě, kde jsme mimo jiné realizovali oslavy 700. výročí města a já se tam tak poprvé dostal i k produkci kulturních akcí. Po oslavách jsem v Letohradě skončil, a rozhodl jsem se věnovat se produkci nastálo a založil jsem vlastní agenturu. Později mě oslovil folkový zpěvák Pavel Žalman Lohonka, abych se o něj staral manažersky. To dělám vedle činnosti hudebního vydavatelství do dneška i když už jen po večerech. Pravdou je, že na hradecký magistrát bych se asi nikdy nedostal, kdyby nepřišel covid, který živému umění nepřál a na úřad mě tak trochu zahnal. Zároveň jsem se tam přihlásil proto, že jsem měl zkušenosti z Letohradu z oblasti veřejné zprávy i z oblasti produkce kulturních akcí.

Vy jste kromě toho všeho založil i hudební festival, je to tak?
Ano. Pořádám ve spolupráci s folkovou kapelou Marien žánrový festival ve Vysokém Chvojně u Holic, který se jmenuje Folkové chvojení – festival člověčí muziky. První ročník byl v roce 2010. I s pauzou způsobenou covidem se letos chystáme už na 13. ročník.

Pojďme zpět k HKVS. Proč jste se rozhodl přihlásit do výběrového řízení na ředitele?
Přihlásil jsem se především pro dobrou znalost místního kulturního prostředí, z pozice na odboru kultury jsem poznal absolutní většinu kulturních aktérů v Hradci Králové, a podílel jsem se na současné podobě Strategie rozvoje kultury v Hradci Králové. Zároveň jsem byl v tu dobu ponořen i do příprav kreativních principů a podmínek pro oslavy 800. výročí Hradce Králové. Také jsem s HKVS spolupracoval jako dramaturg festivalu. Když jsme v letním kině Širák dělali první pocovidový folkový koncert, přišel za mnou Miroslav Franc a řekl mi, že bychom z toho mohli udělat tradici. Řekl jsem si, že by díky tomu mohl mít Hradec svůj vlastní folkový festival a od té doby ho v Širáku každoročně pořádáme pod názvem Hradecký letorost. Takže mi dávalo smysl zkusit využít všechny tyhle zkušenosti a přihlásit se do výběrového řízení na ředitele HKVS.

Co všechno má v Hradci na starosti HKVS?
Je toho opravdu hodně. V současnosti spravujeme kostel svatého Mikuláše, Bílou věž, provozujeme Informační centrum, k tomu máme Šrámkův statek, budovu Adalbertina, letní kino Širák, Městskou hudební síň, Centrum mladých v Malšovicích a Médium na Moravském Předměstí. Všechno se snažíme udržitelným způsobem provozovat. Kolegové se tak logicky nemohou naplno věnovat jen kulturní a vzdělávací oblasti, protože musí řešit různé problémy, které souvisí i s technickým stavem těch objektů. Nutno dodat, že vedení města je otevřené ke konstruktivní debatě a koncepční změny nejen očekává ale i podporuje.

Doposud se HKVS věnovala ve velké míře i cestovnímu ruchu. To by ale měla brzy změnit Destinační společnost Hradecko.
Ano, část našeho závodu převádíme na nástupnickou organizaci, kterou je právě Destinační společnost Hradecko. Plynule tam přejde část majetku, zaměstnanců i smluvní vztahy související s cestovním ruchem. Nám se do jisté míry uleví a budeme se moci soustředit na nové úkoly, to však neznamená, že nebudeme spolupracovat. Ředitelka Soňa Došková, která vzešla z výběrového řízení nastoupí do funkce sice až 1.7.2024, ale už jsme se sešli a na spolupráci se moc těším.

Co konkrétně se od HKVS oddělí?
Do Destinační společnosti Hradecko od nás odchází Informační centrum, Bílá věž a kostel svatého Mikuláše. Navíc ještě dostanou od magistrátu do správy dům U Špuláků, kde mají sídlo.

Ještě se zeptám se na budovu, ve které nyní sedíme. Co bude dál s Adalbertinem, které na první pohled není v ideální kondici?
Měli jsme tady odborné firmy i statika a stav budovy není dobrý. Vyžaduje akutní zásah a zabezpečení střešní konstrukce. Všechno je to samozřejmě mnohem složitější než se zdá, protože se nacházíme v budově zapsané na seznamu kulturních památek. Musím ale ocenit, že vedení města přijalo tu naléhavost a aktuálně podniká kroky vypsání výběrového řízení na zhotovitele projektové dokumentace na rekonstrukci Adalbertina. Mojí vizí je, úplné uzavření budovy a její úplná rekonstrukce. Souvisí to také se strategií kultury města. První cíl strategie je vybudování kulturně-kreativního centra. Přijde mi jednodušší zrekonstruovat tuto budovu, kterou považuji za klenot v historickém srdci města a v rámci rekonstrukce upravit dispozice tak, aby mohla plnit tuto funkci, než hledat zdroje na vybudování kulturně-kreativního centra někde jinde.

Velkým úkolem pro vás je určitě blížící se výročí 800. let od první zmínky o Hradci Králové, jaké by měly být celoroční oslavy?
Oslavy připravujeme už opravdu dlouho. Kreativní principy oslav, jimiž se řídíme, jsou podrobně popsané na webu hk800.cz. Oslavy budou ve znamení překvapení, pohybu a proměny. Nabídnou i nečekané kulisy pro obvyklé akce a ukážou město jako kosmopolitní, otevřené inovacím a kreativitě. Důležitým principem jsou i trvalé hodnoty. Nemělo by to být jen o nějakém jednorázovém pobavení, chceme, aby nám tady po oslavách něco zůstalo. Jde například i o vytvoření nového vizuálního stylu města, který už byl veřejnosti představen. Vytvořen byl i navazující koncept vizuálního stylu samotných oslav, který však dosud nebyl prezentován.

Co dalšího vás aktuálně zaměstnává?
Jedním z prvních úkolů bylo vytvoření celkové koncepce HKVS. Hodně tady hovoříme o kultuře, ale jsme i vzdělávací společnost. V oblasti vzdělávacích programů určitě máme co dohánět a už nyní máme připravenou novou sadu vzdělávacích programů, které budeme spouštět na podzim. Centrem vzdělávacích programů by se mělo stát Médium. Další zásadní věcí je příprava nové koncepce vánočních trhů. Mým úkolem bylo vymyslet, jak udělat vánoční trhy na Velkém náměstí přívětivější k rezidentům z hlediska dopravních omezení, vytvořit místo příjemné k setkávání lidí v době adventu a zároveň přesvědčit představitele města, že k tomu bude třeba jednorázové investice. Moje koncepce vánočních trhů se vedení města líbila a dostal jsem svolení k tomu, abychom se pustili do práce.

Co můžete o letošních vánočních trzích už nyní prozradit?
Na podobě nových trhů jsme spolupracovali s architektem Jaromírem Chmelíkem, který je i autorem budoucí revitalizace náměstí. Celý koncept je připravený pro budoucí revitalizovaný prostor, ale zároveň je vymyšlený tak, aby šel zrealizovat už letos. Vánoční trhy začnou už na první adventní neděli 1. prosince a potrvají až do 23. prosince. Během trhů vyzkoušíme také princip sdíleného prostoru, takže náměstí uzavřeme pro auta pouze částečně a to ještě pouze na nezbytnou dobu od 16 do 21 hodin a zůstane i určitý počet parkovacích míst s omezenou délkou parkování pro ty, kteří přijíždějí na náměstí vyřídit si své záležitosti. Všechny stánky budou v jednotném vizuálním stylu a chybět nebude ani ledová plocha. Nechci ještě prozrazovat všechny detaily, ale celá filozofie vánočních trhů je uchopená jinak. Naší snahou není lákat návštěvníky na program. Ten samozřejmě bude, ale cílem je vybudovat vánoční vesnici, kde se budou mít lidé chuť potkávat se a trávit čas se svými blízkými a přáteli. Zároveň chceme celé trhy více zacílit na děti, kterým jsou vánoce určeny především.

Plánujete už také novoroční akci První den spolu?
Je to tradiční akce a nedokážu si úplně představit, že by v Hradci nebyla. V příštím roce to bude zároveň první den oslav 800. výročí první zmínky o Hradci Králové. Aktuálně diskutujeme varianty s vedením města a konkrétní podobu akce, v návaznosti na jednání dramaturgické rady oslav.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera

Mohlo by vás také zajímat