23.3ºC

Naděžda

Stíhací jízdu Lvi k výhře nedotáhli. S Litvínovem padli v nájezdech

27. září 2023

Den před státním svátkem se Hradečtí postavili Litvínovu, se kterým doma téměř tři roky neprohráli. Duel se však vyvíjel mnohem lépe pro hosty, kteří na začátku druhé třetiny vedli už 2:0, Mountfield navíc přišel o Patrika Bartošáka, jenž se zranil. Právě nucené střídání ale změnilo vývoj utkání. Lvi ještě do druhé sirény srovnali, leč obrat nedokonali. V samostatných nájezdech rozhodl litvínovský Koblasa.

Aktivnější Verva vedla po první třetině 1:0

Začátek duelu zachytila lépe Verva. V polovině druhé minuty se jí naskytly hned dvě příležitosti, pramenící z přečíslení dva na jednoho. Jak Kirk, tak Abdul zakončovali do stejného prostoru, v obou případech si jej pohlídal Bartošák. Hradec se do příležitostí dostával především skrze střelecké pokusy. Tamáši byl na konci sedmé minuty blízko, puk ale napálil těsně vedle tyče.

Verva se dostala do vedení v čase 9:57. Kristaps Zile si našel prostor na modré a vypálil, načež šikovná teč Michala Guta nedala Bartošákovi šanci reagovat. Domácí brankář Lvy stále držel na dostřel i v následujících minutách, blýskl se například proti Kirkově pokusu po nebezpečné Abdulově přihrávce. Srovnat mohli Hradečtí čtyři sekundy před koncem, Radovan Pavlík z úniku v oslabení ale neuspěl.

Hradec přišel o Bartošáka, přesto dokázal srovnat

Druhou periodu zahajovali domácí v oslabení, které Litvínov potrestal na začátku 22. minuty. David Kaše vyzval přesnou přihrávkou do úniku Nicolase Hlavu, jenž si nadvakrát poradil. Domácí tribuny s doposud předváděným výkonem nebyly příliš spokojeny, místy se navíc začal ozývat pískot. Hradci nepomohlo ani to, že kvůli zranění musel v čase 27:25 střídat Patrik Bartošák.

Henri Kiviaho tak byl uveden do velmi nepříjemné situace, kterou od prvních minut zvládal s grácií. Hradečtí rázem působili sebejistěji, nejprve chyběly centimetry ke gólu Zachara, Šťastný v polovině 33. minuty trefil břevno. Góly si nechali Východočeši až na závěr třetiny. Dvakrát se trefili v početní výhodě, přičemž ta druhá byla jenom signalizovaná. V té první se prosadil Oliver Okuliar z brejkové situace, v polovině 39. minuty pak doklepl puk v brankovišti za Tomkova záda Radovan Pavlík.

Třetí třetina rozhodnutí nepřinesla

Třetí třetina byla o poznání klidnější. Přesto však nabídla několik zajímavých momentů, přičemž to mohlo dopadnout na obě strany. Zygmuntův nenápadný výjezd do brejku skončil v polovině 44. minuty nastřelením tyčky, v přesilové hře Vervy pak Baránek jenom těsně minul z modré branku.

V 56. minutě mohl otočit duel Oliver Okuliar, po šikovném stažení puku na střelu napasoval kotouč mezi led a beton Tomka, v závaru se ale nic zásadního nestalo. Tři sekundy před koncem pak střílel z první Jank, hostující gólman nic neviděl a reagoval lapačkou v poslední chvíli.

V prodloužení neproměnili hosté trestné střílení, nájezdy ale zvládli

Prodloužení se drtivou většinu času hrálo pod taktovkou Lvů. Ti drželi kotouč a kombinovali, dlouho však nemohla přijít rozhodující akce. Ta paradoxně mohla přijít 68 sekund před koncem, kdy ujel Demel a Freibergs to hasil jenom faulem na trestné střílení. David Kaše ale neproměnil, a tak se šlo do nájezdů.

Ty zvládli lépe hosté. Ze čtyř sérií proměnili rovnou dvě, přičemž rozhodující nájezd měl na starosti Petr Koblasa hned v první sérii. Hradec neproměnil ani jeden a bylo hotovo. Přesto zůstávají Lvi na čtvrtém místě tabulky.

Ohlasy trenérů:

Peter Frühauf (Mountfield HK): Začátek byl v režii soupeře. Propadali jsme na forčeku, soupeř toho velmi rychle využíval a otáčel hru. Každý náš prohraný souboj smrděl šancí Litvínova a velmi dlouho jsme s tím bojovali. Nakonec nás nakopla přesilovka a závěr druhé třetiny jsme měli fakt dobrý, dokonce jsme mohli jít i do vedení. Třetí třetina byla takový saigon, místy se střídala šance za šancí. Mohli jsme inkasovat, ale stejně tak v závěru i strhnout vítězství na naši stranu. Nestalo se. Myslím, že remíza zápasu slušela. My musíme najít cestu, jak se častěji dostávat do situací jako na konci druhé třetiny a dotlačit puk do brány, protože je jich na náš vkus málo. Všichni tři brankáři dnes podali fantastický výkon. Chtěl bych ještě vyzdvihnout trenérský štáb Litvínova, který při zranění Patrika Bartošáka signalizoval rozhodčímu, aby přerušil hru. Bylo to velmi pěkné sportovní gesto. Soupeři k vítězství gratuluji.

Karel Mlejnek (HC Verva Litvínov): Utkání v Hradci vždycky rozhodují začátky, my jsme v tomto směru na hráče apelovali a start se nám povedl. Momentum utkání z mého pohledu přišlo při neproměněné tutové šanci na 3:0, potom jsme ještě v přesilové hře soupeře měli dvě jasná přečíslení, ale ztratili jsme kotouč a soupeř snížil na 1:2. To mu vlilo krev do žil a vyrovnal. Klobouk dolů před tím, jak se naši hráči do třetí třetiny zmobilizovali. Oba týmy tam měly příležitosti. Za daného vývoje jsme byli s bodem spokojeni a to, že máme i extra bod, je výborné. Hodně práce v utkání jde nejenom za mužstvem, ale i za naším gólmanem, který podal velmi dobrý výkon.

5. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - HC Verva Litvínov 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 34. Okuliar, 39. R. Pavlík - 10. Gut (Zile, Koblasa), 22. Hlava (D. Kaše, Kirk), rozhodující sam. nájezd Koblasa. Rozhodčí: Hribik, Veselý - J. Svoboda, Bohuněk. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 3911.

Sestavy:

Hradec Králové: P. Bartošák (28. Kiviaho) - Blain, Kalina, T. Pavelka, Freibergs, F. Pavlík, Jank, Marcel - Perret, Miškář, R. Pavlík - Jergl, Tamáši, Okuliar - Šťastný, Lalancette, Jasper - Eberle, Pilař, Zachar. Trenér: T. Martinec.

Litvínov: M. Tomek - Demel, Zile, Jaks, Baránek, D. Zeman, Czuczman, Šalda - Koblasa, Gut, A. Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Válek - Havelka, Jurčík, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.