Téměř sto minut hry postup nepřineslo, Hradec srazil obránce Koch

11. dubna 2023

Po první třetině směřovali hradečtí hokejisté za postupem. Po gólech Klímy a Perreta vedli 2:0 a všechno pro ně vypadalo dobře. Vítkovice ale protočily brankáře, ve dvou přesilových hrách srovnaly skóre a dramatický duel šel do prodloužení. A to bylo pořádně dlouhé, leč se smutným koncem pro Lvy. V čase 98:59 rozhodl Patrik Koch a ani druhý mečbol Východočeši nevyužili.

Do pátého duelu série naskočili hosté v drobně pozměněné sestavě. Lehce přeházené útoky, na pozici sedmého beka nastoupil Michael Gaspar. Po delší době se také protočilo brankářské duo, jako jednička nastoupil po nedělním zápase Henri Kiviaho.

Parádní vstup do zápasu, Hradec vedl o dva góly

Hradec zahájil utkání, ve kterém si mohl zajistit historický postup do finále, skvěle. Od prvních minut byl aktivnějším týmem a hrál častěji na puku. Také mu to vyneslo vedoucí trefu na konci 12. minuty. Okuliar vybojoval na pravé straně v útočném pásmu puk a vrátil jej nad kruhy pro Kevina Klímu, který si sjel do střelecké pozice a propálil Klimeše.

Ostravané se směrem dopředu trápili, nebyli tolik výrazní a v čase 15:23 to už bylo o dvě branky. Gaspar rychle vyměnil puk a dostal do střelecké pozice Jordanna Perreta. Francouzský rychlík viděl, že Kovář na hranici brankoviště sváděl souboj s Jerglem, rozhodl se proto pro střelu a Klimeš nemohl přes clonící hráče ani nic vidět.

Vítkovice ožily přesilovkami, Kotala snížil

Po prakticky dominantní první třetině ze strany Východočechů sáhli Vítkovičtí ke změně v brankovišti. Místo Lukáše Klimeše, který odchytal skvěle čtvrté střetnutí série, naskočil Aleš Stezka. Domácí výrazně zlepšili hru a na ledě to bylo znát. Sice dostal první početní výhodu v utkání, ale ta rychle skončila poté, co se dostal Lakatoš do tutovky a Blain ho musel faulovat.

Právě oslabení se stala katem dvoubrankového náskoku Lvů. Rosandičovo vyloučení z poloviny 34. minuty ještě parta okolo kapitána Smoleňáka přečkala, krátce poté ještě nastřelila tyčku. V čase 36:33 šel ale za nešťastný zákrok ve středním pásmu ven Jergl a domácí se na konci 38. minuty dočkali. Stehlík si na modré počkal na ideální moment pro přihrávku před branku na zcela nepokrytého Jakuba Kotalu, který si velmi snadno sám před gólmanem poradil.

Těsné vedení Lvi neudrželi, Lakatoš dorovnal skóre

Ani ve třetí třetině se trend neměnil. Lvi v prvních minutách pozorně bránili a nepouštěli soupeře do šancí, situace se ale změnila v polovině 46. minuty, kdy dostal dvě minuty za podrážení Rosandič. A jeho druhé vyloučení už Ridera potrestala. Snaha vyhodit puk z pásma se stala osudnou, Mueller dostal puk na Dominika Lakatoše, jehož střela z pravého kruhu prolétla okolo lapačky Kiviaha.

Poté sice měli Hradečtí optickou převahu, zapotili se však pořádně při hře čtyři na čtyři ke konci periody. Několik nepřehledných situací u Kiviahovy branky ale gólem neskončilo, stejně tak jako na druhé straně. Poměrně svižná třetina již nic dalšího ale nenabídla, a tak se šlo do prodloužení.

38 minut a 59 sekund prodloužení, Koch vystřelil domácím naději

To se hrálo od počátku opatrně, ale zároveň s několika zajímavými příležitostmi. Těžké chvíle přišly pro Hradec v 67. minutě, kdy Okuliar ve snaze dostat se k puku trefil obouruč do obličeje Kocha a Vítkovice dostaly nabito na prodloužení série. Svěřenci trenéra Martince ale relativně v poklidu dvě minuty v oslabení přečkali a zápas pokračoval dále.

Navíc měli na přelomu prvního nastavení převahu, zlepšili pohyb, Stezka ale domácí držel. A to i proti šikovnému zakončení Jergla, který jej zkoušel překonat odrazem od masky. V samotném závěru byli ale blíže výhře Ostravští. Kochovo nahození spadlo do brankoviště a Kiviaho se musel hodně ohánět. Jenže dorážka nepřišla a siréna značící konec znamenala jediné, hrálo se dále!

Nejdivočejší momenty druhého prodloužení přišly po necelých osmi minutách. Dvakrát za sebou se totiž dostal do tutové šance, v obou případech jej ale Kiviaho skvěle vychytal. A neuspěl ani Koch, který trefil dokonce tyč. Hra se pořádně po delší pauze vlivem ošetření rozhodčího roztočila i na druhé straně, Rosandič byl neskutečně blízko, Gewiese ale puk vyhodil z brankové čáry.

Drama pokračovalo a rozhodnutí přišlo až v 99. minutě. Na jejím začátku dostal nejprve tutovou šanci Krenželok, Kiviaho jeho únik ale vychytal. Na akci Patrika Kocha, který nabral zpoza vlastní branky rychlost a střelou z levého kruhu na bližší tyč překvapil hradeckého brankáře. Série tak pokračuje ve čtvrtek v Hradci.

Hlasy trenérů:

Miloš Holaň (HC Vítkovice Ridera): Pros*ali jsme si první třetinu, jako kdybychom si neuvědomovali, o co hrajeme. A to ještě Klimeš chytil dvě nebo tři stoprocentní šance. Neblokovali jsme střely, spíš jsme mu clonili. Chytal fantasticky, ale změna brankáře byla impulzem. Zápas byl fyzicky náročný a bolel, byl to boj o každý centimetr. Díky přesilovkám jsme se dostali zpátky, v prodloužení byly tutovky na obou stranách. Kluci vydali hodně sil, ale máme jich ještě dost. Výkon byl parádní a štěstí se k nám konečně přiklonilo. Ale za práci, kterou hráči odvedli, si to zasloužili.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Měli jsme výborný vstup do zápasu, první třetina byla přesně podle plánu. Bohužel, Vítkovice se dostaly do zápasu přesilovkami, ve druhé třetině jsme je nakopli. Prodloužení bylo nahoru, dolů, byly tam šance na obě strany, přiklonilo se to k Vítkovicím. Musíme odjet s hlavou nahoře a soustředit se na další zápas. Motivaci máme, hrajeme o finále play-off. Hráči vědí, že to máme ve svých rukách, ale taky vědí, že to nebude jednoduché.

Semifinále play-off české extraligy - 5. zápas

HC Vítkovice Ridera - Mountfield Hradec Králové 3:2 v 2. prodl. (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 38. Kotala (J. Stehlík, Gewiese), 47. Lakatoš (Mueller, Krieger), 99. Koch - 12. Kevin Klíma (Okuliar), 16. Perret (Gaspar). Rozhodčí: Šír, Stano (SR) - Špůr, Šimánek. Vyloučení: 2:6. Využití: 2:0. Diváci: 8127. Stav série: 2:3.

Sestavy:

Vítkovice: Klimeš (21. Stezka) - Grman, Mikuš, L. Kovář, Koch, J. Stehlík, Gewiese - Mueller, Krieger, Jarůšek - Lakatoš, Dej, L. Krenželok - M. Kalus, Lindberg, Kotala - Lednický, Chlán, Fridrich. Trenér: Holaň.

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, Gaspar - Werek, Miškář, Eberle - Jergl, Lalancette, Perret - Okuliar, Kevin Klíma, R. Pavlík - M. Chalupa, Štohanzl, Pilař. Trenér: T. Martinec.