Středa

2. dubna 2025

Nyní

15.4ºC

Zítra

16.8ºC

Svátek má

Erika

Tepelné hospodářství městu opět vyplatí dividendu 15 milionů korun

14. května 2024

Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která v krajském městě dodává teplo asi do 24.000 domácností, městu opět vyplatí dividendu 15 milionů korun. Na výplatu použije vedle loňského zisku i část nerozděleného zisku minulých let. Výplatu dividendy a rozdělení loňského zisku dnes schválila rada města.

Zisk Tepelného hospodářství loni klesl na 10,11 milionu korun z předloňských 16,9 milionu korun. Z loňského zisku firma podle rozhodnutí radních dá 1,69 milionu korun do sociálního fondu a 8,42 milionu korun na dividendy. Zbývající část dividendy ve výši 6.58 milionu korun společnost pokryje z nerozděleného zisku minulých let, v němž ke konci loňského roku měla téměř 40 milionů korun.

Dividendy Tepelné hospodářství městu vyplácí pravidelně. Od roku 2020 výše dividendy činí 15 milionů korun, v roce 2019 firma městu poslala 18 milionů a v letech 2016 až 2018 to bylo ročně 17,65 milionu korun.

Firma je podle dřívějšího vyjádření ředitele Jiřího Seidlera finančně stabilní a i po výplatě dividend je schopná investovat do svého rozvoje a obnovy. Loni společnost dala do pořízení dlouhodobého majetku rekordních téměř 45 milionů korun.

Hlavní investicí je výstavba teplovodních sítí v historickém centru Hradce Králové. Do loňské první etapy výstavby 1,2 kilometru sítí firma dala asi 35 milionů korun, letošní druhá etapa by měla přijít asi na 16 milionů korun. Na dálkové teplo by se díky nové síti mohly ve středu města v budoucnu napojit desítky odběratelů, kteří zatím k topení používají především lokální plynové zdroje.

Tržby společnosti loni zůstaly na úrovni 525 milionů korun. Ve stagnaci tržeb se projevila loňská nižší dodávka tepla, a to především kvůli teplejšímu počasí. Cena tepla loni meziročně vzrostla o necelých pět procent. "Méně než obvykle se topilo zejména v lednu, říjnu a v prosinci," uvedl Seidler. Připomněl, že poslední topná sezona začala 9. října 2023, což bylo o 23 dnů později než v roce 2022.

Cena tepla v Hradci Králové letos činí 815 korun za gigajoule (GJ), loni činila 640 Kč/GJ. Přes zvýšení ceny patří teplo v Hradci Králové mezi nejlevnější dálkově dodávaná tepla v ČR.

Teplo Tepelné hospodářství, která má 46 zaměstnanců, nakupuje od uhelných Elektráren Opatovice (EOP) ze skupiny Daniela Křetínského. Podíl firmy na trhu s teplem v Hradci se odhaduje na 80 procent. Do některých lokalit ve městě dodávají teplo přímo i Elektrárny Opatovice a na trhu městské firmě konkurují.

ČTK