23.3ºC

Naděžda

Trefa. Exhradecký kapitán Vlkanova dal gól slavnému Bayernu

13. října 2022

Od konce léta působí v mistrovské Plzni. Bývalý kapitán fotbalistů Hradce Králové Adam Vlkanova, který oblékl také dres českého národního týmu, vstřelil svůj velký gól. V Lize mistrů se osmadvacetiletý záložník prosadil proti Bayernu Mnichov, německému šampionovi a světovému gigantovi. „Dát gól Bayernu je krásné, jen škoda, že je takovýhle výsledek," řekl. Viktoriáni doma prohráli 2:4.

Letos v létě se dočkal vysněného velkého přestupu. Fotbalista Adam Vlkanova po osmi letech opustil Hradec Králové a zamířil do Plzně, do týmu úřadujícího českého mistra, který se probil do základní skupiny Ligy mistrů. A v nejnablýskanější a nejlukrativnější evropské soutěži šikovný záložník nastoupil proti světovým gigantům Barceloně, Interu Milán a Bayernu Mnichov.

Právě proti německému šampionovi se ve středečním duelu prosadil i střelecky a zapsal svůj první soutěžní gól v dresu Viktorie. Ve druhém poločase snížil střelou zpoza šestnáctky na 1:4, Plzeň nakonec doma ve Štruncových sadech prohrála s velkým favoritem přijatelně 2:4.

„Dát gól Bayernu je krásné, jen škoda, že je takovýhle výsledek. Raději bych byl, kdybychom získali nějaký bod,“ měl po utkání rozporuplné pocity Vlkanova a dodal: „Každopádně dát před svými fanoušky v Lize mistrů proti Bayernu gól, je nádherný a nezapomenu na to.“

První poločas Plzni nevyšel, skóre hrozivě narostlo až na 0:4. „Bayern v prvním poločase ukázal, jakou má sílu. Je strašná škoda, že hned z první šance jsme dostali gól. Od toho se to pak odvíjelo. Hráči Bayernu jsou strašně rychlí, narážečkami chodili přes hráče. V poločase vedli 4:0, hráli v klidu,“ popisoval utkání Vlkanova, který nastoupil v základní sestavě. V týmu je i další hradecký odchovanec Václav Pilař, který se také v zápase Ligy mistrů proti Bayernu objevil.

Gólová chvíle nejproduktivnějšího hráče Hradce v minulé sezoně první ligy přišla v 62. minutě, kdy se za hranicí pokutového území opřel z voleje do odraženého míče a trefil se přesně k tyči. Mnichovský gólman Sven Ulreich se jen ohlédl.

„Chtěl jsem to hlavně dobře trefit a povedlo se mi to ideálně. Myslím, že gólman ani neměl moc šancí v tu chvíli,“ poukázal Adam Vlkanova.

Po přestávce plzeňský trenér Michal Bílek učinil řadu změn a hra českého zástupce v evropské soutěži se rapidně zlepšila. Fakt také sehrála skutečnost, že Bayern sestavu prostřídal.

„Dali tam nějaké mladší hráče, možná i tím jsme se dostali do nějakých šancí. Proměnili jsme je a šli jsme za dalšími góly. Druhý poločas byl od nás dobrý. Musím říct, že nakonec výsledek 2:4 je dobrý. Myslím, že jsme prohráli se ctí," těšilo Adama Vlkanovu, který se v Plzni rychle zabydlel, přitom přestup se uskutečnil v závěru přestupního období.

Poslechněte si podcast: Fotbalový šlechtic Adam z Vlkanova. Mám modrou krev, říká hradecký kapitán

Letní přípravu a prvních pět zápasů nového ligového ročníku Vlkanova ještě absolvoval v Hradci a spíše ho mrzelo, že nedopadl odchod do Slavie Praha, nebo do zámoří, kde o něj měly zájem celky americké MLS. Po úspěšné kvalifikaci do Ligy mistrů se na konci prázdnin ozvala Plzeň. V osmadvaceti letech to bylo pro rodáka z Hradce Králové terno.

Nyní Adam Vlkanova táhne Viktorii za obhajobou titulu a úspěšným výsledkům ve skupině Ligy mistrů, byť Západočeši v konkurenci evropských TOP týmů moc nadějí na postup nemají.

V rozhovoru pro iSport se exhradecký kapitán vyjádřil ke zbývajícím dvěma zápasům Plzně ve skupině. Viktoriáni uzavřou mega těžkou grupu v Miláně s Interem a doma s Barcelonou. S čím půjdou do utkání?

„Získat šest bodů a do Evropy, ne?“ rozesmál se Vlkanova. Naděje na postup stále trvá. „Mohlo to být i blíž, kdyby to Inter zvládnul… Ale buďme realisti, aspoň nějaký bod bychom urvat chtěli,“ dodal Adam Vlkanova už ve vážném tónu.