Třetí domácí výhra v řadě! Lvi přetlačili Spartu 2:1

30. listopadu 2023

Historie vzájemných zápasů se Spartou nebyla pro Lvy příliš lichotivá. Naposledy totiž zvítězili nad tímto soupeřem 18. října 2022. Tento statistický fakt ale platil jenom do čtvrtečního večera. Hradečtí hokejisté předvedli zodpovědný a bojovný výkon, který jim vynesl tři body! Vítěznou trefu si zapsal na konci 25. minuty premiérově Ralfs Freibergs. Mountfield tak v nekompletní tabulce poskočil na páté místo.

Východočechům se před utkáním zaplnila marodka a protože mezi absentující pěticí byl i kapitán Eberle, "céčko" za něho dočasně převzal obránce Jank. Jeho tým zaskočil tabulkového favorita hned po 70 sekundách hry, kdy puk dotlačil do branky Šťastný i s betonem gólmana Kováře. Sparťanská střídačka ještě sáhla k trenérské výzvě, ale neuspěla.

Hosté se v šesté minutě dočkali vyrovnání, k němuž v protiútoku vybídl Řepík volného Formana. Přesně na takové šance Sparta celou první polovinu zápasu čekala, většinu času totiž čelila královéhradecké aktivitě. Forman měl před první přestávkou na hokejce obrat, nestihl však zasunout puk do odkryté branky.

Po sérii nevyužitých přesilovek se skóre měnilo v návaznosti na početní výhodu domácích. Freibergs neuspěl s úvodní střelou, Kovář však zůstal daleko z branky a lotyšský zadák ho napodruhé se štěstím překonal. Zaznamenal tak svůj první soutěžní gól za tým Mountfieldu.

Dokonce premiérovou branku v extralize měl na hokejce domácí mladík Lang, povolaný z Kolína. Jinak ale získávala pevnější půdu pod nohama Sparta, Hradec měl při vzdálenějších střídačkách potíže. Mozíkovu šanci vyškrábl držadlem hole brankář Lukáš, na druhé straně se i Kovář zaskvěl proti Pavelkovi.

Hosté ve třetí části na chvíli přišli o Chlapíka, který po nárazu Šťastného utrpěl krvavý šrám v obličeji, ze šití se však rychle vrátil. A tlak Sparty narůstal. Když v přesilovce pálil z první Irving, Lukáš musel potvrdit, že chytá velký zápas. Jasně největší od příchodu pod Bílou věž, byť s vydatnou pomocí spoluhráčů.

Faulovaný Tamáši měl v přesilové hře možnost pojistit vedení Mountfieldu, po Okuliarově průnikové přihrávce však minul. Sparta se dostala k power play, v níž domácí zachránila při Horákově teči branková konstrukce. Královéhradečtí hubené vedení udrželi a zdolali Spartu po čtyřech porážkách ve vzájemných kláních. Z posledních devíti extraligových zápasů získali pro sebe už sedmý.

Ohlasy trenérů:

Tomáš Hamara (Mountfield HK): „Začátek nám vyšel velice dobře, hráči plnili, co jsme si řekli. Ve druhé třetině se Sparta trošku nadechla a ukázala svoji kvalitu. Měli jsme s tím starosti, ale zvládli jsme to a i v průběhu třetí třetiny nás podržel brankář Honza Lukáš. Chtěl bych taky hodně vyzdvihnout naši disciplínu, měli jsme pouze dvě vyloučení, což bylo velmi důležité."

Pavel Gross (HC Sparta Praha): „Gratuluji Hradci k vítězství. První třetina patřila pohybem a agresivitou domácím, pak jsme se trochu zlepšovali a s výsledkem 2:1 se dalo pořád něco dělat. Třetí třetina byla asi nejlepší, ale v závěru jsme trefili jen tyčku, což byla škoda. V tak těsných zápasech musíme dát pozor na začátek, Hradec byl asi o tu intenzitu soubojů lepší."

Předehrávka 24. kola hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - HC Sparta Praha 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Šťastný (Tamáši), 25. Freibergs - 6. M. Forman (Řepík). Rozhodčí: Ondráček, Květoň - Zíka, Rampír. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 3834.

Sestavy:

Hradec Králové: Lukáš - T. Pavelka, Jank, Pláněk, Kalina, Freibergs, P. Marcel, Gaspar - M. Chalupa, Miškář, Okuliar - Jasper, Tamáši, Šťastný - Estephan, Lalancette, Perret - K. Lang, Pilař, Pajer . Trenér: T. Martinec.

Sparta: Jakub Kovář - Mozík, Moravčík, Mikliš, Kempný, Irving, Němeček, Krejčík - Řepík, Sobotka, M. Forman - Chlapík, R. Horák, Konečný - Kestner, J. Lajunen, Buchtele - Hauser, O. Najman, Mužík . Trenér: Gross.