Třetí nula pro Bartošáka! Hradec vyloupil jako první Litvínov

5. listopadu 2023

Lvi zajížděli do Litvínova s vědomím, že domácí Verva ještě v sezoně na svém ledě neprohrála. Avšak odjížděli s pocitem, že se jim to podařilo změnit! Předvedli týmový a zodpovědný výkon, přičemž o třech bodech vyhráli rozhodli ve druhé třetině. Konkrétně pak dvěma trefami Evan Jasper, jenž se prosadil poprvé od 1. října.

Nedisciplinovanost Hradce v první třetině, Lvy držel Bartošák

V nezměněné sestavě vykročili Lvi v Litvínově do utkání solidně. Očekávaný úvodní tlak Litvínova se příliš nekonal. A to i díky tomu, že přesilová hra Vervy, kterou dostala již po 22 sekundách, skončil faulem Ondřeje Kašeho. Více ze hry však měli Severočeši, jenž ale naráželi na velmi jistého Bartošáka v hradecké brance.

Mountfield mohl jít do vedení v polovině 12. minuty, když při vlastním oslabení vyhodil Okuliar puk na Miškáře, jenž nahrazoval ze střídačky spoluhráče. Miškář tak jel sám na branku, ale mezi tři tyče ani kotouč nenasměroval. Těžké momenty pro hosty přišly v samotném závěru. Během 110 sekund se totiž vyfaulovali tři hráči Mountfieldu a byla z toho dlouhá přesilovka 5 na 3, leč bez gólového efektu.

Dvě trefy Jaspera daly Mountfieldu vedení o dvě branky

Do druhé třetiny vstoupili Hradečtí s výrazně větší chutí a tvořili hru. Byli aktivnější a častěji drželi hru v útočném pásmu. Gólové mlčení zlomili Východočeši až v polovině 29. minuty. Radovan Pavlík sice vystřelil jenom do bloku, odražený puk ale sebral Evan Jasper a zakončením na zadní tyč nedal Tomkovi šanci zasáhnout.

Litvínov posléze mohl srovnat v přesilovce po vyloučení Pavelky, jenže se tak nestalo. Naopak trest pro Guta Hradec potrestal. Lvi na sklonku 39. minuty v tlaku dostali puk pravděpodobně za Tomka, video však toto nepotvrdilo. Osm sekund před sirénou se ale skóre měnilo právoplatně. Opět byl u toho Evan Jasper a ze stejné pozice propálil Tomka po vyrážečkou.

Třetí třetinu si Východočeši uhlídali, stejně tak jako čisté konto

Dvoubrankový náskok si Hradec ve třetí třetině bez potíží hlídal. Verva byla sice opticky aktivnější a tlačila se do šancí, nic vyloženého si ale nevytvořila. A když už, tak všechno pojistil spolehlivý Bartošák.

Domácí to sice ještě v poslední minutě zkusili bez brankáře, Mountfield ale mohl definitivně zpečetit litvínovský osud, leč Jasper a Okuliar těsně minuli. Ve finále to ale nevadilo. Výhrou 2:0 se Hradec stal prvním celkem, který v Litvínově dokázal soupeře v letošní sezoně pokořit.

Ohlasy trenérů:

Karel Mlejnek (HC Verva Litvínov): Hradec Králové patří mezi nejaktivnější soupeře v extralize, na to jsme se velmi připravovali. Musím ale říct, že k velké aktivitě dnes patřila hlavně hra v předbrankovém prostoru na obou stranách. V té byl Hradec Králové lepší a dominantnější. Z předbrankového prostoru vstřelil soupeř dva góly, my jsme v těchto prostorech byli málo. Hlavně proto jsme si ani jeden bod ze zápasu nezasloužili, soupeř byl lepší.“

Tomáš Martinec (Mountfield HK):Litvínov má skvělou sezonu a hraje výborně. Připravovali jsme se na to, že zápas bude velmi těžký a hlavní bude, abychom chytili začátek a litvínovské tempo. Úplně se nám to nepodařilo, měli jsme spoustu vyloučení. Bylo ale obrovsky důležité, že se nám oslabení podařilo ubránit – kluci hráli obrovsky obětavě. Nedostali jsme gól a potom si myslím, že jsme vyrovnali hru a dokázali s Litvínovem bruslit a uhrávat souboje. V přesilovce se nám následně podařilo dát gól a od té doby jsme byli o krůček napřed. Tým podal soudržný týmový výkon, navíc podpořený výborným Patrikem Bartošákem. Bodů z Litvínova si moc vážíme.“

18. kolo hokejové extraligy

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Jasper (F. Pavlík), 40. Jasper (Estephan, Freibergs). Rozhodčí: Sýkora, Šindel - Klouček, Šimánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 5073.

Sestavy:

Litvínov: M. Tomek - Demel, Zile, Jaks, Baránek, D. Zeman, Czuczman, Šalda - A. Kudrna, Gut, Koblasa - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Maštalířský - Havelka, Jurčík, Válek. Trenér: Mlejnek.

Hradec Králové: P. Bartošák - Blain, Jank, F. Pavlík, Kalina, Freibergs, T. Pavelka, P. Marcel - Eberle, Miškář, R. Pavlík - Jergl, Tamáši, Okuliar - Estephan, Lalancette, Perret - Jasper, Zachar, Šťastný. Trenér: T. Martinec.