Třídenní KreatFest nabízí pro umělce i pedagogy nové směry a inspiraci
7. května 2024

Kromě sdílení zkušeností budou pro návštěvníky připraveny přednášky a workshopy v prostorách pořádajícího Centra uměleckých aktivit (CUA), Knihovny Hradec Králové a Centra kreativního muzejnictví. Inovativní metody učení prostřednictvím propojení pedagogů s kreativci, tak vnímají kreativní učení Ilona Havlíčková a Petra Kultová, koordinátorky z CUA.
„Učení má mnoho podob, my vidíme jeho budoucnost ve spojení s kreativitou. Zveme vás načerpávat inspiraci na KreatFest čili festival kreativity a kreativního učení v Královéhradeckém kraji, kdy poznáváte nejrůznější formy, jak propojovat tvořivost, umění a vzdělávání,“ zve návštěvníky na festival konzultantka kreativity Kultová.
Na workshopech v CUA se lze od čtvrtečního rána naučit správně mluvit a prezentovat s lektorkou Kateřinou Fikejzovou Prouzovou, která mimo jiné ovládá umění jevištní mluvy.
Odpolední program přinese sdílení zkušeností s odbornicí na kreativní učení Marií Othilie Hundevadt z norského Osla. Její příspěvek Může být umění klíčem k rozvoji dětského mozku? vychází z výzkumu vlivu zařazení umění do výuky na kognitivní funkce mozku.
V pátek centrum zájemce seznámí s pixelací, tedy animační technikou využívající vlastní tělo. Workshop povede lektorka Tereza Štěpánková. Barevnou lázeň pro návštěvníky připravila Lenka Dlabolová. Její dílna je vhodná pro ty, kdo se nebojí umazat. Slibuje totiž zapojení všech smyslů i nespoutanou radost z tvorby. Na programu je i kulatý stůl Budějovice 2028 ve spolupráci s CUA. „Kulatý stůl je příležitostí k tomu, aby aktéři na poli kreativního vzdělávání dostali prostor pro společnou debatu nad otázkami, které je pálí a mohli sdílet své potřeby a dobrou praxi,“ vysvětlila Kultová.
Do KreatFestu se letos poprvé zapojí také Centrum kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje (CKM KHK). V jeho nově rekonstruovaných prostorách se účastníci seznámí s možnostmi využití umělé inteligence (AI) při přípravě vzdělávacích akcí, propagaci a dalších kreativních činnostech. Objevovat místo zde budou účastníci workshopu Elišky Hájkové ze Střediska ekologické výchovy SEVER Horní Maršov. Na mediální propagaci kultury si posvítí Martina Vašíčková z České tiskové kanceláře.
Knihovna města Hradce Králové se při KreatFestu zaměří na umění vyprávět. Lektorem storytellingu a učitelem vyprávění bude Martin Hak, který své zkušenosti předává už více než dvacet let dětem i dospělým. Inovativní způsob výuky hudby a performativního umění pro děti ze sociálně problémového prostředí představí mimo jiné lektoři Hannes Schoggl a Christian Kausel z hudební školy Superar Wien v Rakousku.
Zkušenosti z Dětské galerie Lapidárium v Broumově bude předávat její vedoucí Pavla Semeráková. Tématem klimatických změn a adaptace krajiny na klimatickou změnu do výuky se zabývá Šárka Vávrová z Maiwaldovy akademie spadající pod Vzdělávací a kulturní centrum Broumov. Aktuální téma Jak zapojit novou generaci do obnovy krajiny ukáže na nových technologiích. Nabídne rovněž diskuzi a aktivity zaměřené na to, co může pro zachování krajiny udělat každý.
Letošní ročník propojuje významné krajské aktéry na poli kreativního učení – Centrum uměleckých aktivit v roli hlavního organizátora, Centrum kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje a Knihovnu města Hradce Králové a Vzdělávací a kulturní centrum Broumov. Své brány kreativním workshopům upcyklace rovněž otevře hradecký Bajkazyl. KreatFest je také součástí regionálního programu Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání.
Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: ČZU