Úspěšnou jízdu zastavil Baník. Votroci skončí šestí

7. května 2022

Devět zápasů a dost. Jízda fotbalistů Hradce Králové bez porážky skončila v Ostravě. Votroci v utkání 3. kola nadstavbové skupiny o titul prohráli na hřišti Baníku 1:3, přestože se brzy ujali vedení po gólu Adama Vlkanovy. Severomoravané v dalším průběhu skóre otočili dvěma brankami Ladislava Almásiho a jedné Ladislava Takácse a zajistili si definitivně páté místo v tabulce. Východočeši obsadí šestou příčku.

Fotbalisté Hradce Králové po skalpu Slavie (4:3) a remíze na Spartě (1:1) hodlali ve čtvrtém vzájemném utkání v letošní sezoně zaskočit i Baník Ostrava. Jenže zatímco v předchozích třech zápasech ve FORTUNA:LIZE dvakrát remizovali (1:1, 0:0) a vyhráli v MOL Cupu (2:1), tentokrát v ligovém duelu neuspěli, prohráli 1:3.

Votroci, v jejichž sestavě nastoupil od úvodních minut David Doležal, přitom začali v Ostravě velmi dobře. Už v sedmé minutě Adam Vlkanova v pokutovém území vypálil po přihrávce Filipa Kubaly a jeho střelu tečoval Ladislav Takács za záda gólmana Laštůvky. Hradecký kapitán vstřelil svůj 8. gól v sezoně, k tomu nasbíral i stejný počet asistencí.

Ostravský obránce Takács ovšem po dvaceti minutách hry svůj nešťastný zákrok odčinil, když hlavou prudce a přesně pod břevno zakončil centr Klímy. Domácí stoper zapsal svoji první ligovou trefu.

Ještě do přestávce se ve velké šanci ocitl Kubala, ale Laštůvku ani nadvakrát nepřekonal.

Hradečtí byli po změně stran o něco aktivnější, ale své akce ke gólové příležitosti nedotáhli a v případě zakončení Erika Prekopa zasáhl Laštůvka. Naopak po hodině hry Ndefe s vydatným přispěním Harazima poslal míč před branku k Ladislavu Almásimu, který snadno dostal Baník do vedení.

Macro alias: Medailonek

V závěrečné čtvrthodině měl možnost na vyrovnání střídající Kučera, který postupoval na Laštůvku, jenže jeho slabé zakončení domácí brankář chytil.

Votroci se snažili vyrovnat, ale po chybě v rozehrávce domácí Buchta nahrál Almásimu, jenž vstřelil svůj druhý gól v utkání a definitivně rozhodl. Slovenský útočník se trefil v sezoně už po šestnácté a na rozdíl jednoho gólu se dotáhl k nejlepšímu střelci soutěže - Václavu Jurečkovi ze Slovácka.

Naopak fotbalisté Hradce Králové v lize prohráli po devíti zápasech a zároveň se rozhodlo o tom, že v letošní sezoně obsadí šesté místo. Pátou Ostravu už nemohou přeskočit.

V příštím předposledním kole mistrovské skupiny Votroci hostí ve středu 11. května v Mladé Boleslavi o titul bojující Plzeň (19.00).

Hlasy po utkání:

Tomáš Galásek (Ostrava): „Důležitá výhra, pořád jsme ale něčím svázaní. Nevím, žádný tlak tu už není. Nevím, co hráčům říct, aby se nebáli hrát a obětovali se ve hře o body. Dnes jsme splnili jeden úkol, a to donutit soupeře k chybám. To se nám povedlo a šance jsme dovedli zužitkovat. Vyšlo nám taky střídání v poločase, noví hráči tam přinesli živou vodu a pomohli tomu."

Miroslav Koubek (Hradec Králové): „Dnes to bylo velmi kvalitní utkání. Vsadili jsme na rychlostní hráče, kteří chodí do náběhu, a to se nám v průběhu zápasu dařilo. V momentě, kdy jsme vedli, jsme dostali laciný gól. Druhý poločas jsme hru více otevřeli. Bohužel jsme udělali několik chyb a soupeř tyto šance využil. Vyzdvihl bych výborného Laštůvku, který držel Baník po dobu celého utkání."

Ostrava – Hradec Králové 3:1 (1:1)

Branky: 67. a 87. Almási, 24. Takács - 7. Vlkanova.
Rozhodčí: Křepský - Arnošt, Bureš - Machálek (video).
ŽK: Jaroň, Takács - Jakub Klíma. Diváci: 4253.
FC Baník Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Takács, Lischka (46. Chlumecký), Fleišman - Jaroň (69. Kuzmanovič), Kaloč (46. Budínský), Pokorný, Jiří Klíma (77. Falta), Smékal (46. Buchta) - Almási. Trenér: Galásek.
FC Hradec Králové: Vízek - Jakub Klíma, Král, Čech - Mejdr, Doležal (75. Rada), Kodeš, Novotný (62. Harazim) - Vlkanova - Kubala (75. Dvořák), Prekop (69. Kučera). Trenér: Koubek.