Úterý

17. září 2024

Nyní

15.2ºC

Zítra

23.3ºC

Svátek má

Naděžda

V Hradci opět bude cyklověž. Poslouží fanouškům fotbalu i návštěvníkům Flošny

6. března 2024

Nejpozději do konce roku 2026 vyroste mezi koupalištěm Flošna a loni otevřeným fotbalovým stadionem nová cyklověž. Sloužit by měla fanouškům mířícím na fotbalové zápasy i návštěvníkům letního koupaliště. Nová moderní cyklověž by měla vyjít na 11 až 15 milionů korun, náklady na ni by měla pokrýt krajská dotace. Radnice zároveň ustoupila od plánu vybudovat mezi koupalištěm a stadionem podchod pod Malšovickou ulicí. Zlepšit dostupnost stadionu mají místo toho nové zastávky MHD na Gočárově okruhu.

V Hradci Králové, který bývá označován za město cyklistů, byly v minulosti dvě cyklověže. Obě však byly z různých důvodů zbourány. Nyní by se minimálně jedna cyklověž měla do Hradce vrátit. Radní města včera schválili záměr umístění nové cyklověže mezi fotbalový stadion a koupaliště Flošna.

"Cyklověž bude stát v Malšovické ulici na travnaté ploše u silnice na straně u koupaliště Flošna. Bude navazovat na cyklostezku a hned vedle ní bude přechod, po kterém se uživatelé cyklověže pohodlně dostanou na fotbalový stadion," řekl Salonkám náměstek primátorky pro dopravu Miroslav Hloušek (ODS).

Oproti původním cyklověžím, které v Hradci v minulosti stály u hlavního nádraží a obchodního centra Futurum, bude ta nová modernější. Na střeše by například měla mít solární panely „Lidé si u ní budou moct přifouknout svá kola a jejich výdej bude výrazně rychlejší než u původních modelů," popsal Hloušek. 

Cyklověž by měla být hotová nejpozději za dva a půl roku

Náklady na novou moderní cyklověž odhadl investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09) na 11 až 15 milionů korun. Město by mělo finance získat ze stomilionové krajské dotace. Díky ní město chystá doplnění stadionu o prvky, které z něj učiní víceúčelovou arénu i pro konání kulturních a jiných společenských a sportovních akcí. Například jde o vybavení tribun, tělocvičen a dalšího zázemí, nasvětlení arény či pořízení obnovitelných zdrojů energie. Do podpory od kraje spadá i postavení parkovacího domu pro kola.

"Máme tam položku, která se jmenuje posílení nemotorové dopravy, což znamená zejména zlepšení podmínek pro cyklisty. Zvolili jsme řešení cyklověže, která bude lokalizována tak, aby nesloužila jen návštěvníkům multifunkční arény, ale také návštěvníky koupaliště Flošna. Budeme se teď snažit vybrat konkrétní model,“ řekl Salonkám Lukáš Řádek s tím, že nová cyklověž mezi Flošnou a fotbalovým stadionem by měla začít sloužit cyklistům nejpozději do konce roku 2026. Provozovatelem cyklověže by měly být městské Technické služby.

Podchod mezi stadionem a koupalištěm nebude

V minulosti se kromě cyklověže hovořilo v souvislosti se zlepšením přístupnosti stadionu pro chodce a cyklisty také o vybudování podchodu pod Malšovickou ulicí mezi stadionem a koupalištěm. Podle náměstka pro rozvoj města Lukáše Řádka už ale tato varianta padla. „Byl to nápad, od kterého jsme zejména díky dopravním modelům upustili. Pokud bychom udělali podchod pod Malšovickou ulicí, bylo by to spíš zlepšení podmínek pro motorovou dopravu. Zvolili jsme jiné řešení a budeme realizovat nové zastávky MHD na Gočárově okruhu. Naším cílem je, aby jediná obsluha pro stadion nebyla ze zastávek v Malšovické ulici. Uvažujeme také o nějakém případném přemostění směrem ke Slavii," uvedl Řádek.

Další dvě cyklověže mají vzniknout u hradeckého nádraží

Kromě cyklověže mezi Flošnou a fotbalovým stadionem by měly další dvě cyklověže či parkoviště pro kola v budoucnu vzniknout u hradeckého hlavního železničního nádraží. Vybudovat je tam hodlá Správa železnic v rámci kompletní rekonstrukce železniční stanice, která by měla začít na konci letošního roku a trvat pět let.

Hradec Králové byl v roce 2013 prvním městem v ČR, kde parkovací věž pro kola začala fungovat. Soukromý investor ji postavil před hotelem Černigov u hlavního nádraží na pozemcích města a majitele hotelu. V roce 2019 musela kvůli plánované demolici hotelu pryč a na zachování cyklověže se radnice s majitelem věže nedohodla. Podle radnice nebylo možné pro její jiné umístění u vlakového nádraží nalézt vhodné pozemky.

Druhou věž soukromý investor vybudoval u obchodního centra Futurum. Cyklistům sloužila od roku 2015 do roku 2021. Když uplynula pětiletá ochranná lhůta vázaná na dotaci na cyklověž, nabídl investor věž městu k odkoupení. Město na nabídku nepřistoupilo a investor pak věž rozebral a odvezl.

Na východě Čech jsou cyklověže v Pardubicích, Jaroměři a v Trutnově. Za uložení kola cyklisté platí poplatek, v Trutnově a v Jaroměři to je pět korun za den, v Pardubicích deset korun.

(kul, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek