Úterý

17. září 2024

Nyní

20.8ºC

Zítra

23.3ºC

Svátek má

Naděžda

V úterý začíná festival Jeden svět. Nabídne 13 filmů o lidských právech

18. března 2024

Celkem 13 celovečerních filmů a šest snímků ve virtuální realitě nabídne letošní ročník festivalu Jeden svět. V hradeckém artovém kině Bio Central se uskuteční už tento týden od úterý do soboty. Těšit se můžete na silné příběhy o lidských právech a jejich porušování i statečných činech lidí kolem nás. Kromě samotných filmů jsou v plánu také debaty. Přijede například novinářka a režisérka Apolena Rychlíková nebo ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Mezinárodní filmový festival o lidských právech se v České republice letos uskuteční už po šestadvacáté. Stejně jako v předchozích ročnících i letos upozorní na desítky příběhů o lidských právech a jejich porušování i statečných činech lidí kolem nás. Ať už jde o změny klimatu, svobodu slova, nezávislou justici, identity nebo vztahy, informovat o tématech promítaných filmů je v současnosti důležitější než kdy dříve.

Hradecká část festivalu se koná již tento týden. Od úterý do soboty představí celkem 13 celovečerních filmů a šest snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a hostkami z celé České republiky a Slovenska. 

Festival v Bio Central zahájí 19. března snímek Hranice Evropy, který představuje osobní výpověď o ekonomické nerovnosti a novodobých formách vykořisťování v západní Evropě. Hlavní protagonistka Saša Uhlová pracuje na německé farmě, v irském hotelu a ve Francii pečuje o seniory. Vede si deník a vše zaznamenává skrytou kamerou. Pro zaměstnavatele je levnou a nahraditelnou pracovní silou. Dokumentární reportáž podává osobní svědectví o ekonomické nerovnosti a vysoké ceně za západní blahobyt. Po projekci bude následovat debata s novinářkou a režisérkou snímku, Apolenou Rychlíkovou. 

I další dny se na pódiu Velkého sálu kina Bio Central představí zajímaví hosté a inspirativní hostky. Po projekci snímku Žal v Lodu budou o izraelsko-palestinském konfliktu debatovat ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek a psycholožka Kateřina Šrahůlková. Po sobotním promítání filmu Virtuální ostrov pak o online komunitách promluví mimo jiné novinářka Alžběta Trojanová. Inspirativní debaty ale diváky a divačky čekají každý den od úterý do soboty. Významným titulem je český snímek Tady Havel, slyšíte mě? popisující poslední roky života bývalého českého prezidenta.

Výrazné rozšíření zažije i program ve virtuální realitě. Diváci a divačky se ponoří do amazonských pralesů nebo se proletí nad Čínou, která devastuje své přírodní bohatství. VR program bude k dispozici každý den festivalu v kavárně Bio Central.

Projekce se letos uskuteční i v Galerii moderního umění

Již tradiční projekce mimo kino se letos uskuteční v Galerii moderního umění, kde se divákům a divačkám představí titul Hong Kong Mixtape, který přibližuje osudy underground umělců v Hong Kongu. Tam je jejich tvorba tvrdě postihována státním aparátem. V ne nepodobné situaci jsou mladí queer umělci a aktivisté na Slovensku, proto se jim pořadatelé festivalu rozhodli dát prostor a jejich představitele pozvat do rozsáhlé debaty.

Program festivalu

úterý
17:00 Bílý Anděl (malý sál)
19:00 Hranice Evropy (velký sál s debatou)
středa
18:00 Moje nová tvář (malý sál)
19:30 Bull Run (velký sál s debatou)
čtvrtek
17:45 Domov Chagrin Valley (malý sál)
19:00 Žal v Lodu (velký sál s debatou)
pátek
14:00 Tady Havel, slyšíte mě? (velký sál)
14:30 Útěk z Utopie (malý sál)
17:00 Namasté Himálaj (velký sál s debatou)
18:30 GMU: Hong Kong Mixtape (GMU s debatou)
20:00 Tady Havel, slyšíte mě? (velký sál)
20:30 Já, kapitán (malý sál)
sobota
15:00 Jiříkovo vidění (malý sál)
15:15 Virtuální ostrov (velký sál s debatou)

Každý den od 17 hodin: projekce ve virtuální realitě v kavárně Bio Central

Po projekci se diváci a divačky mohou těšit na oficiální after party festivalu v ahoj tattoo studio, na které se mohou těšit i na koncert zpěváka vystupujícího pod pseudonymem Vojtik, kterému loni vyšel úspěšný hit Detvianský sen. Následovat budou DJ sety queer umělců a umělkyň.

Celý program festivalu naleznete na webu biocentral.cz, kde lze také zakoupit vstupenky v předprodeji. "Těší nás, že návštěvnost festivalu každým rokem roste. Na letošní ročník plynule naváží školní projekce. Chceme dětem dát prostor, aby mohly svůj zážitek z filmu reflektovat, každá školní projekce je proto spojená s následnou debatou," říká dramaturgyně hradecké části festivalu Veronika Kyselá. Školní část festivalu proběhne mezi 3. a 19. dubnem.

(tz, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Festival Jeden svět