Votroci doma poprvé padli. Se Sigmou prohráli 1:3

3. září 2023

Hradečtí fotbalisté prohráli v rámci sedmého kola Fortuna ligy se Sigmou Olomouc 1:3 a připsali si tak první porážku na novém stadionu. Zápas přitom měli rozehraný skvěle, ve 12. minutě se skvělou tečí prosadil Krejčí. Votroci mohli vést o dva góly, ve stoprocentní šanci však selhal Vašulín. Hostujícímu celku se podařilo do poločasu vyrovnat, pěknou kombinaci zakončil lobem přes Bajzu Zmrzlý. V nepříliš fotbalovém druhém poločase se nakonec lépe zorientovali Hanáci, v 76. minutě se prosadil po přihrávce Zorvana Vodháněl. V závěru po rohovém kopu, do kterého se zapojil i brankář domácích Bajza, korigoval skóre na konečných 1:3 Juliš. Hradečtí tak na novém stadionu poprvé kapitulovali, s Olomoucí prohráli poprvé od návratu do ligy a v tabulce jsou po sedmi zápasech jedenáctí se sedmi body.

Slavnostní otevření nového stadionu hradeckým fanouškům i hráčům poněkud zhořklo. V prvních minutách byla aktivnější Sigma. Zorvan se snažil prostrčit na Juliše, přihrávka na hranici šestnáctky však produktivního útočníka nenašla. Vzápětí se do tlaku dostali domácí, ohrozit branku Macíka se jim nepodařilo. Ofenziva Votroků se prosadila až ve 12. minutě. Přetažený centr Pilaře nastřelil z druhé vlny dobíhající Horák a Krejčí šikovně zasáhl do trajektorie balónu. Macík byl v této situaci pouze divákem.

Sigma se chtěla vrátit do utkání, centr Pospíšila však žádného z útočících hráčů nenašel. Na druhé straně se dostal do zajímavé střelecké příležitosti Vašulín, jeho rána však neměla dostatečnou razanci a Macík ji tak bez problému zlikvidoval. Do velké příležitosti se ve 24. minutě dostali Votroci. Krejčí si na pravé straně poradil s Benešem a prostrčil míč na Kučeru, který odcentroval. Dlouhý balón si našel Krejčí a hlavou přihrál Vašulínovi, jehož střelu ale skvělým zákrokem zneškodnil Macík.

Na řadě byl hostující tým. Dlouhý nákop se pokusil akrobaticky umístit mezi tři tyče Vodháněl, jeho zakončení ale nemělo dostatečnou razanci a skončilo v Bajzových rukavicích. Po půlhodině hry se ke střele dostal Breite, mířil však velmi nepřesně. První žlutou kartu v zápase obdržel domácí Kučera za faul na Zmrzlého. Záložník Votroků zaskakující na pozici pravého křídelního obránce se po šikovném uvolnění Pilaře dostal k dalšímu centru, který se pokusil ze vzduchu zakončit Krejčí. Po zmatcích v pokutovém území se k odraženému balónu dostal Dancák. Jeho střela pouze těsně minula bránu hostí.

Další velkou šanci měli hosté. Po protiútoku se zády k bráně ocitl Juliš, šikovně se otočil a jeho technickému zakončení do šibenice chybělo jen pár centimetrů. O minutu později už Olomoučtí vyrovnali. Pospíšilovu přihrávku si ve vápně našel Zmrzlý, vybíhajícího Bajzu přeloboval a srovnal tak stav utkání na 1:1. Do přestávky už se nic zajímavého nestalo a oba týmy tak do kabin odcházely za smírného stavu.

První střelecký pokus druhého poločasu měla Sigma. Chvátalovu dělovku vyrazil nejistým zákrokem na roh Bajza. V 56. minutě zastavil zajímavou akci Vašulína po levém křídle za cenu žluté karty Pokorný. A žlutilo se i na druhé straně. Nebezpečný skluz Horáka ohodnotil sudí Petřík dalším karetním trestem. Utkání pod lízátky se i nadále přiostřovalo, místo fotbalového umění se diváci staly svědky strkanice, po které vyfasovali žlutý kartonek Krejčí a Vodháněl.

Obraz hry se v následující desetiminutovce nezměnil, veškeré snahy obou týmů přerušovaly časté fauly. Do první příležitosti po velmi dlouhé době se dostali Hradečtí, balón do vápna dostal Krejčí. Domácí fotbalisté se dožadovali ruky jednoho z bránících hráčů, rozhodčí Petřík však jejich přání nevyslyšel. Následně se ke střele dostal Kodeš, jeho střela však mířila těsně mimo.

Na tahu tak byli hosté. Sigma přehrála Hradecké uprostřed pole a k míči se dostal Zorvan, který posunul na rozběhnutého Vodháněla. Záložník Hanáků se tváří v tvář Bajzovi nemýlil a balón uklidil do pravého dolního rohu. Votrokům se na nepříznivý vývoj utkání nedařilo zareagovat a v jejich hře se kupily nepřesnosti. Sigma však žádnou z chyb v rozehrávce domácího týmu potrestat nedokázala.

Závěrečný tlak Votroků kýžené vyrovnání nepřinesl. Naopak po rohu v poslední minutě, do kterého se zapojil i gólman domácích Bajza, utekl domácí obraně Juliš a uklidil balón do prázdné brány. Gólu předcházel faul na jednoho z hradeckých hráčů, branka byla nakonec po konzultaci rozhodčího s VARem uznána.

Hradečtí fotbalisté si připsali první porážku na novém stadionu, s hanáckým celkem zahráli poprvé od návratu do ligy. V tabulce je Hradec jedenáctý se ziskem sedmi bodů. Další ligové utkání odehrají Hradečtí po reprezentační pauze ve velmi známém prostředí, pojedou totiž do Boleslavi, kde hráli v minulých dvou sezónách své domácí zápasy.

Hradec Králové - Sigma Olomouc 1:3 (1:1)

Branky a nahrávky: 12. Krejčí (Horák) – 41. Zmrzlý (Pospíšil), 76. Vodháněl (Zorvan), 90+6. Juliš (Zmrzlý)

Střely celkem (na branku): 11 (3) – 7 (4)

ŽK: Kučera, Horák, Krejčí, Čihák – Pokorný, Vodháněl, Ventúra.

ČK: nikdo.

Držení míče: 49:51 (40:60; 58:42)

Rohy: 7:4

Fauly: 14:8

Diváci: 9150.

Rozhodčí: J. Petřík - L. Ratajová, L. Matoušek (P. Hocek) | VAR: O. Berka | AVAR: M. Leška

Sestavy:

HK: Bajza – Heidenreich, Klíma, Leibl (86. Harazim) – Kodeš, Kučera, Horák, Dancák (86. Čihák) – Pilař (69. Šašinka), Krejčí, Vašulín (69. Juliš). Trenér: Weber

Olomouc: Macík – Beneš, Pokorný, Zmrzlý, Chvátal – Breite, Navrátil (88. Ventúra), Zorvan (82. Kramář), Pospíšil, Vodháněl (90+2. Vraštil) – Juliš. Trenér: Jílek