18.2ºC

Votroci otočili zápas v Teplicích a vrátili se do nejlepší šestky

20. března 2022

Fotbalisté Hradce Králové se vrátili do nejlepší šestky FORTUNA:LIGY. Votroci v 26. kole vyhráli v Teplicích 2:1, když na brzké vedení Severočechů gólově odpověděli Jakub Rada z penalty a čtrnáct minut před koncem zápasu Jan Král. Východočechy nyní čeká pohárové semifinále proti Slovácku. Nejvyšší soutěž má reprezentační přestávku.

Tohle vítězství se počítá. Fotbalisté Hradce Králové vyhráli v utkání 26. kola FORTUNA:LIGY v Teplicích 2:1 a po delší době se opět posunuli na šesté místo tabulky. Zároveň se od svého soupeře, který sedí na první barážové 14. příčce, odpoutali na rozdíl 13 bodů. Od skupiny, která bude hrát v nadstavbě o udržení a začíná ji jedenáctý Zlín, Votroky dělí šest bodů.

Východočeši, kteří byli posíleni předchozí výhrou právě nad Zlínem (2:1), začali důležitý souboj Na Stínadlech aktivně, jenže už po šesti minutách Jan Král, pozdější hrdina duelu, zahrál rukou. Z trestného kopu Jan Fortelný posadil míč na hlavu Davida Ledeckého a Teplice vedly, brankář Vilém Fendrich už nemohl zasáhnout.

Hradečtí však soupeře dlouho ve vedení nenechali; Petr Rybička vnikl do pokutového území, Kučera zimní posilu hostů fauloval a rozhodčí Batík nařídil penaltu. K té se postavil osvědčený exekutor Jakub Rada a bezpečně ji proměnil. Ve čtyřiatřiceti letech nejstarší hráč Votroků si devátým gólem sezony upevnil pozici nejlepšího týmového střelce.

Vyrovnávací branka svěřence trenéra Miroslava Koubka nakopla, dobře také bránili, Teplice vyjma akce exhradeckého Trubače s Vondráškem příliš nezlobily. Naopak blízko druhé branky hostů byl Adam Vlkanova, jenž využil chyby v domácí rozehrávce, ale brankáře Grigara nepřekonal.

Králova hlava rozhodla

Po přestávce byli také blíž gólu hradečtí fotbalisté. Střelec z posledního duelu se Zlínem Filip Kubala hlavou zakončil centrovaný míč Rady, ale Grigar střelu vyrazil.

Do hry se místy vkrádala nervozita, zejména Severočechům šlo o hodně, ale nebezpečnější byli Votroci, kteří čtrnáct minut před koncem zápasu udeřili podruhé. A prsty v tom měl agilní Kubala, který našel z přímého kopu Jana Krále, jenž hlavou poslal míč mimo dosah gólmana Grigara.

V závěru Hradečtí přečkali nápor domácích, kteří s přispěním Krále trefili břevno a vedle branky pálil Tijani. Na straně hostů hrozil zejména Daniel Vašulín, ale skóre se už nezměnilo.

V dalším ligovém kole se fotbalisté Hradce Králové utkají v neděli 3. dubna s Mladou Boleslaví (16). Ještě předtím je však čeká v reprezentační pauze semifinále MOL Cupu proti Slovácku. Pohárové utkání se hraje v pátek 25. března na stadionu v Mladé Boleslavi (17).

Hlasy trenérů:

Jiří Jarošík (Teplice): „Viděli jsme velkou bodovou šanci, mohli jsme přeskočit dva týmy. Není to jen o bodech, chci hrát i pěkný fotbal, ale dnes to nebylo ani jedno ani druhé. Měli jsme dobrý úvod, dali jsme gól, pak jsme darovali soupeři brzké vyrovnání po nešťastné penaltě. Hradec měl urputnou obranu, byl kompaktní a na tomto terénu bylo těžké se do nich dostat. Když všichni hráči nepodají optimální výkon, je těžké vyhrát. Chyběla větší ochota hrát víc dopředu, nemůže to ležet jen na dvou hráčích. Nemáme podporu z krajů, chybí centry ze strany a je těžké si něco vytvořit. Chtěli jsme i za stavu 1:1 hrát dopředu, šli jsme do toho vabank a dostali jsme druhý gól. Grigarovi ale nic nevyčítám, několikrát nás podržel."

Miroslav Koubek (Hradec Králové): „Bylo to bojovné, agresivní. Nechytli jsme začátek, dostali jsme laciný gól. Cením si toho, že jsme rychle reagovali, povedlo se několik akcí a jedna z nich vyústila v penaltu. Pak jsme byli víc na míči, herně to nevypadalo špatně, ale vázla nám finální fáze. Teplice měly druhý poločas převahu, my se soustředili na přechodové akce a věřil jsme, že se povede gól standardky, což se splnilo. Král je výborný hlavičkář a utkání nám vyhrál. Střídáním jsme posilovali defenzivu a s notnou dávkou štěstí jsme to ubojovali. Jsme nováček, šesté místo je pro nás nečekané, hrajeme kolektivní fotbal a máme tam i zajímavé hráče, ale jsem realista, víc nám odpovídá střední skupina. Jde nám primárně o to, abychom neskončili v barážové skupině."

Teplice – Hradec Králové 1:2 (1:1)

Branky: 6. Ledecký - 11. z pen. Rada, 76. Král.
Rozhodčí : Batík - Mokrusch, Pochylý - Kocourek (video).
ŽK : Tijani, T. Kučera - Král, Kubala. Diváci: 2471.
FK Teplice: Grigar – Vondrášek, Tijani, Knapík (46. Hyčka), Kučera – Trubač, Mareček (76. Žitný), Fortelný (32. Jukl), Prošek (76. Kodad) – Ledecký (61. Sejk ), Žák. Trenér: J. Jarošík.
FC Hradec Králové: Fendrich – Klíma, Král, Leibl – Mejdr, Kodeš, Rada (73. Soukeník), Harazim – Kubala (86. Kučera), Rybička (64. Vašulín), Vlkanova. Trenér: M. Koubek.

FORTUNA:LIGA – 26. kolo:
Mladá Boleslav – Sparta 0:3