Votroci už jsou osmí! Duel se Slováckem rozhodl v závěru Harazim

13. dubna 2024

Královéhradečtí fotbalisté zvítězili v utkání 28. kola Fortuna ligy se Slováckem 1:0. Dnešní triumf je jejich třetím úspěchem v řadě. Díky vítěznému tažení se Votroci posunuli v neúplné tabulce už na solidní osmé místo. Dnešní utkání, které na Malšáku sledovalo šest tisíc diváků, rozhodl v 77. minutě Štěpán Harazim. Východočeši byli rozhodně lepším týmem na hřišti, skalp Slovácka byl tedy více než zasloužený. Autor jediné branky Harazim odehrál skvělé utkání a po zásluze se stal mužem zápasu.

Kletba je zlomena! Hradečtí fotbalisté konečně vyzráli na tým Martina Svědíka a dále se vezou na jarní vítězné vlně. Skvělým výkonem potěšili velmi hlasité fanoušky, kterých přišlo na Malšovický stadion hned šest tisíc.

Slovácko vstoupilo do utkání velmi aktivně. Votroky hned v úvodu skříplo ve vlastním vápně, první příležitost měl ve čtvrté minutě Holzer, jehož střelu z voleje zblokovala domácí obrana. Střed hradecké obrany vůbec poprvé tvrdil kapitán Kodeš, který běžně nastupuje v záložní řadě. Východočeši úvodnímu tlaku odolali a v následujících minutách se pokoušeli kontrolovat tempo hry.

První dobrou akci předvedl tým Davida Horejše v 11. minutě, kdy Harazim na pravém křídle dobrou průnikovou přihrávkou vybídl Čmelíka k úprku na bránu hostí. Přízemní centr, o který se slovenský útočník pokusil, byl ovšem obranou Slovácka zneškodněn. A Harazim hýřil aktivitou i nadále. Jeho střela z 15. minuty však gólové parametry opravdu neměla a Fryšťák si tak mohl připsat rutinní zákrok.

Hosté se připomněli v 18. minutě, kdy vyrazili do zajímavého protiútoku po odvrácení rohového kopu Votroků. K centru z pravé strany se dostal levý bek Moravanů Blahút, jeho pobídka slabší nohou nakonec přeletěla celé vápno a skončila v autu. Na závěr první poloviny prvního poločasu se Hradečtí dostali k sérii rohových kopů, žádný z nich přímé ohrožení hostující svatyně nepřinesl.

Votroci tlačili na pilu, Vašulín neproměnil tutovku

Ani závar před hostující brankou po standardce Krejčího z pravé strany úvodní gól nepřinesl, aktivní Harazim pálil těsně mimo. V 25. minutě byli domácí opět blízko otevření skóre, když Pilař hledal na zadní tyč nabíhajícího Harazima. Pravému křídelnímu obránci hradeckého mužstva chyběl k zakončení maximálně metr či dva.

A živo bylo před hostující brankou i o minutu později. Po vyhraném souboji se ocitl tváří v tvář Fryšťákovi Vašulín. Brankáře Slovácka sice překonal, jeho obstřel ale skončil kousek vedle pravé tyče. Na další šanci Votroků si musel zaplněný Malšák počkat do 34. minuty, kdy Harazim hledal do vápna nabíhajícího Vašulína. Vytáhlý útočník se k zakončení přes obranu hostí nedostal.

A tým v černobílé kombinaci barev na dresu i nadále dominoval. K dobré střele se dostal z levé strany Krejčí, jeho prudký pokus vyrazil Fryšťák nejistě před sebe, kde ovšem žádný z hradeckých hráčů neoperoval. Na druhé straně se po dlouhé době něco událo v 36. minutě, kdy se ke střele z voleje uvnitř vápna dostal Vecheta. Jeho ránu ztlumil v náručí Zadražil, pro kterého to byl první vážnější zákrok v zápase.

Stejně jako se hostům vydařil vstup do poločasu, tak se jim začalo dařit i v jeho závěru. Po dlouhé době měli Svědíkovci balón na kopačkách po delší časový úsek. Z jejich závěrečné aktivity nakonec příliš nebezpečí nebylo, a tak šly oba celky do kabin za remízového stavu 0:0.

Hradec byl aktivnější i ve druhé půli

První velkou šanci druhého poločasu měla v 50. minutě domácí ikona Václav Pilař. Sudí Szikszay pustil situaci na hranici vápna, kdy se o balón přetahovali dva hráči na obou stranách a Harazimovi se podařilo prostrčit balón na „Pilku“. Ten ovšem z bezprostřední blízkosti Fryšťákovu bránu přestřelil. Dobrá šance Východočechů probudila fanoušky, a tak si hráči v černobílém mohli užívat podpory plných tribun.

Následující desetiminutovka přinesla spíše uklidnění a poprvé se v doposud poutavém utkání mnoho nedělo. Tempo zápasu ještě zpomalilo ošetřování domácího kapitána Kodeše, který inkasoval tvrdý direkt při srážce s Trávníkem. Dirigent hradecké obrany pokračoval v utkání s bandáží kolem hlavy.

O první střelu za dlouhou dobu se postaral v 72. minutě Krejčí, který si šikovně zpracoval křižný balón na hranici vápna. Jeho halfvolej ale příliš starostí Fryšťákovi nenadělal, jelikož letěl vysoko nad. Další střelecký pokus měl na svědomí o tři minuty později Kučera, jeho projektil byl o poznání nebezpečnější. Fryšťák musel vytáhnout dobrý zákrok.

Utkání rozhodl famózní Harazim

Ale v 77. minutě už Slovácko zachránit nedokázal. Po faulu na Pilaře zahrával Krejčí standardku z levé strany. Nikdo z hráčů v bledě modrém si nepohlídal Harazima, který měl poměrně snadnou práci. Nikým neatakován vstřelil nejlepší hráč Hradce v utkání zaslouženou úvodní branku. Jednalo se o třetí přesný zásah 23letého fotbalisty v aktuální ligové sezóně.

Aktivita moravského celku se po inkasované brance zvýšila, do konstantního tlaku se jim ovšem dostat nepodařilo. Naopak Hradečtí rozhodně pouze nebránili, spíše se pokoušeli vstřelit druhý gól a rozhodnout zápas. Nejnebezpečnější ze všech šancí byla ta z 86. minuty, kdy se ke střele dostal Kučera. Jeho přízemní pokus jen těsně minul bránu hostí.

V samotném závěru přicházela na plac i nervozita, hra se neustále kouskovala a žlutilo se na obou stranách. Votroci si těsné vedení v nastaveném čase zkušeně pohlídali a zvítězili potřetí v řadě. V neúplné tabulce se Východočeši posunuli na osmé místo. Předposlední zápas základní části Fortuna ligy sehrají svěřenci Davida Horejše příští neděli v Liberci.

Fortuna liga, 28. kolo. Sobota 13. dubna 2024, 18:00

FC Hradec Králové - 1. FC Slovácko 1:0 (0:0)

Branky a nahrávky: 77. Harazim (Krejčí).

Rozhodčí: Szikszay – Volf, Ratajová.

Žluté karty: 42. Krejčí, 91. Šašinka, 92. Juliš, 94. Zadražil – 90. Petržela

Držení míče: 58 % : 42 %. Střely na branku: 4:1. Střely mimo: 6:4.

Rohy: 7:2. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 11:8.

Diváci: 6012.