Votrokům důležité body vystřelil Rada, mistr trestných kopů

28. listopadu 2021

Neoblíbeného soupeře dostali na lopatky a mají důležité tři body. Fotbalisté Hradce Králové ve třech dosavadních vzájemných zápasech v lize Karvinou neporazili, tentokrát už se jim to povedlo - těsně 1:0. Utkání 16. kola FORTUNA:LIGY v Mladé Boleslavi rozhodl svým letošním pátým gólem Jakub Rada, který se mistrovsky trefil z trestného kopu. Hosté dohrávali bez vyloučeného Marca Túlia. Votroci vyhráli po třech zápasech a v tabulce jsou šestí. Na předposlední moravský tým, který nevyhrál ani 15. podzimní duel, už mají náskok devatenácti bodů.

Hradečtí fotbalisté nastoupili do utkání bez stopera Jana Krále, který si odpykával trest za žluté karty, a proti kousavému soupeři se zpočátku těžko prosazovali.

Votroci se s Karvinou dosud v lize střetli třikrát (0-1-2, 6:9), ale uhráli jediný bod. A takřka celý první poločas to vypadalo, že proti soupeři, který letos v lize ještě nevyhrál, bodoval jen po pěti nerozhodných výsledcích, to budou mít znovu těžké. Do té doby v nepříliš záživném utkání střílel mimo branku jen Michal Leibl.

Votrokům pomohli dvě minuty před přestávkou sami Karvinští. Brazilec Marco Túlio šlápl na nohu Adama Vlkanovy a rozhodčí Josef Krejsa po prozkoumání videozáznamu ukázal hostujícímu záložníkovi červenou kartu.

Hradečtí nabídnutou přesilovku využili rychle, nejprve po chytré patičce Jana Mejdra ještě z dobré pozice přestřelil branku František Čech, ale hned poté dal „gól do šatny“ Jakub Rada, muž s vytříbenou kopací technikou. Mistr standardních situací z necelých dvaceti metrů zatočil míč přes zeď do sítě zkoprnělého gólmana Petra Bolka.

„Už na začátku zápasu jsem měl podobnou příležitost, ale kopl jsem to špatně. Jsem rád, že jsem dostal šanci na opravu a vyšlo to," radoval se Rada, který zapsal už svoji pátou letošní trefu a v týmové tabulce střelců se dotáhl na prvního Pavla Dvořáka.

Hlavně faul předcházející gólu Jakuba Rady rozčílil Bohumila Páníka, trenéra Karviné. „Cítím křivdu. Pískal to rozhodčí, který nemá žádné zkušenosti a přitom to pro nás i Hradec bylo důležité utkání. Pro nás dvojnásobně. Zákrok před červenou kartou jsem neviděl, ale viděl jsem ten pseudofaul před trestným kopem, ze kterého jsme dostali rozhodující gól. Podívejte se sami a udělejte si názor," zlobil se Páník po zápase.

Po změně stran už vládli hradečtí fotbalisté, jenže druhý gól ne a ne přidat. Šanci spálil Prekop, jenž se netrefil mezi tyče po přihrávce Dvořáka, který vzápětí také pálil mimo branku po milimetrově přesném pasu Rady.

Před brankou Karviné, která vyjma nepřesné střely Čmelíka byla neškodná, bylo chvílemi dost horko, a byť Mejdr, Vašulín ani Vlkanova už se skóre nepohnuli, radovali se Hradečtí po třech zápasech z vítězství.

Hlasy trenérů:

Miroslav Koubek (Hradec Králové): „Myslím, že jsme dnes neviděli nejkrásnější fotbal. Nenahrávala tomu jak atmosféra, kdy bohužel chyběli diváci, a také fakt, že obě mužstva cítila tíhu důležitosti zápasu. Karviná má málo bodů a my chtěli bodů víc. Čeká nás série zápasů proti těžkým týmům, takže jsme potřebovali tři body jako sůl. Na mužstvu byla nervozita vidět a náš výkon nebyl optimální. Dostali jsme se do tempa pomaleji, soustředili se na zodpovědnou defenzivu a věděli, že naše šance přijdou. Následně přišla červená karta, která nám pomohla. Do druhé půle jsme si ale zdůrazňovali, že ještě není konec. Připravili jsme si další šance, ale neproměnili jsme je, takže jsme se museli strachovat až do konce. Tyhle výhry, u nichž víte, že musíte získat a podaří se vám to, jsou nejcennější."

Bohumil Páník (Karviná): „Víme, že je Hradec tvrdé mužstvo, které jde rádo do soubojů. Připravovali jsme se na to, ale paradoxně jsme na tu tvrdost doplatili my. Nejprve tam bylo vyloučení a pak faul před šestnáctkou, z níž padl gól. Nedokázali jsme v první půli hrát to, co jsme chtěli. Možná nám dělal problémy důraz Hradce a jeho rychlé dostupování. Druhá půle už byla o tom, abychom měli disciplínu, nedostávali další karty a nenechali se vyprovokovat. Je třeba za to mužstvo pochválit a prokázali jsme, že se dokážeme dostat i dopředu. Bohužel jsme tam nedotáhli nic pořádně do konce. Výsledek je pro nás špatný, protože potřebujeme bodovat i venku."

Hradec Králové - Karviná 1:0 (1:0)

Branka: 45.+3 Rada.
Rozhodčí: Krejsa - Horák, Podaný - Kocourek (video).
ŽK: Papadopulos, Qose, Bartošák, Sinjavskij, Čmelík (vš. Karviná). ČK: 43. Túlio (Karviná).
Diváci: 246 (omezený počet).
FC Hradec Králové: Fendrich - Klíma, Čech, Leibl - Mejdr, Kodeš, Rada, Urma - Dvořák, Prekop (64. Vašulín), Vlkanova (90.+1 Kubala). Trenér: M. Koubek.
MFK Karviná: Bolek - Mikuš (68. Křapka), Santos, Buchta, Šehič - Mangabeira - Sinjavskij (86. Nešický), Qose (59. Stropek), Túlio, Bartošák (59. Čmelik) - Papadopulos (59. Durosinmi). Trenér: B. Páník.

FORTUNA:LIGA – 16. kolo: