Výhra a navrch klubový rekord! Hradec zvítězil v Třinci 2:1

17. února 2023

Osmá výhra v řadě – nový klubový rekord! Ačkoliv to po dvou třetinách na triumf hradeckých hokejistů nevypadalo, třetí dějství patřilo jasně svěřencům trenéra Martince. Branky Cingela a Radovana Pavlíka znamenaly obrat. Ačkoliv byl Třinec v prvních dvou třetinách lepším týmem, více než jednu branku vstřelit nedokázal, čehož hradečtí hráči skvěle využili.

Výborný Kiviaho x třinecká smůla

Dnes to byl opět večer finského brankáře ve službách Hradce. Osmadvacetiletý muž s maskou předvedl 32 úspěšných zákroků a výrazně svému týmu pomohl k osmému vítězství v řadě. Klíčové byly zejména zákroky ve druhé třetině, při kterých mu také dvakrát pomohla dobře postavená branka. Skvělý výkon mezi tyčemi přinesl rodákovi z Lappeenranty titul hráče utkání. Jak se zápas vyvíjel?

Domácí smůla v zakončení

V 7. minutě mohl otevřít skóre Třinec. Daňo nabídnul puk před odkrytou branku Růžičkovi, který ale trefil pravou tyč. Vzápětí po Romanově úspěšném forčekingu ztroskotal na Kiviahovi Hrňa. Na druhé straně pokryl prostor u levé tyče Kacetl, kde se jej snažil překonat po objeté branky Radovan Pavlík. Ocelářům se nepodařilo využít po vyloučeních Lalancettea a Janka ani 31 sekund trvající přesilovku pěti proti třem.

V úvodu druhé části měli možnosti Daňo, po Marcinkově přihrávce Čukste i sám Marcinko. Po Romanově střele pomohla Kiviahovi horní tyč. V 32. minutě už se Oceláři dočkali. Buček místo zakončení objel branku a zasunul puk u pravé tyče. Při Jankově trestu měl možnost Chmielewski a také Hrňa, který trefil levou tyč.

Obrat ve velkém stylu

Třinecký gólman držel čistý štít do času 40:25, kdy po obléhání Kacetlovy branky přistrčil puk Eberle Cingelovi a ten zblízka vyrovnal. Oba týmy se snažily hrát bez chyb a šance pak chyběly. Až v 53. minutě Kiviaho v krátkém sledu musel krýt příležitosti Daňa a Marcinka.

O chvíli později se radovali naopak Východočeši. Chalupovo nahození tečoval úspěšně Radovan Pavlík a připravil šampionovi posledních tří dohraných ročníků extraligy další porážku. Ocelářům se nepodařilo ztrátu smazat ani v závěrečné power play. V největší šanci minul Nestrašil.

Ohlasy:

Asistent ternéra Vladimír Országh (HC Oceláři Třinec): „Byl to typický playoffový zápas, fyzický, náročný, nasazení od začátku do konce. My jsme hlavně začátek měli velmi dobrý, tam jsme měli několik dobrých šancí, kdy jsme mohli odskočit. Byl to boj o každý metr, třetí třetina byla o tom, kdo da gól, ten bude šťastnější. My jsme ho z některých dobrých šancí nedali, naopak soupeř nám dal z předbrankového prostoru dva góly. Je to škoda, klukům není co vyčítat, nechali tam všechno. Ale to nejpodstatnější pro nás jsou body, a ty nemáme. Boj o čtyřku nebalíme, ale už to nemáme ve vlastních rukách. Tento zápas byl důležitý, výkon byl na to, abychom to zvládli, bohužel už se musíme spoléhat na někoho jiného.“

Trenér Tomáš Martinec (Mountfield Hradec Králové): „Myslím si, že to byl náročný bojovný zápas. My jsme podali obětavý týmový výkon. Bylo důležité, že jsme přežili začátek, kdy Třinec byl hodně aktivní, měl tlak a šance. Celkově myslím, že si v zápase vypracoval dost šancí a nás znova podržel Kiviaho a několikrát jsme měli i štěstí. Naopak jsme vytěžili z minima maximum a byli efektivní v koncovce. Díky tomu bereme tři body. Je to fráze, ale dál jdeme zápas od zápasu, čeká nás dalších pět těžkých kol.“

47. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - Mountfield Hradec Králové 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 32. Buček - 41. Cingeľ (Eberle, Lev), 54. R. Pavlík (Chalupa, F. Pavlík).

Rozhodčí: Úlehla, Kika - Rampír, Axman. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 4741.

Třinec: Kacetl - Marinčin, M. Doudera, Smith, J. Jeřábek, Roth, Čukste, Adámek - M. Růžička, Marcinko, Daňo - D. Voženílek, L. Hudáček, Nestrašil - Kurovský, Dravecký, Chmielewski - Hrňa, M. Roman, Buček. Trenér: Moták.

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, Marcel - Lev, Cingeľ, Eberle - Chalupa, Lalancette, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Smoleňák, Zachar, Pilař. Trenér: T. Martinec.