Úterý

17. září 2024

Nyní

15.2ºC

Zítra

23.3ºC

Svátek má

Naděžda

Za vraždu chlapce na hradeckém nádraží poslal soud muže na 18 let do vězení

15. července 2024

Krajský soud v Hradci Králové dnes odpoledne vynesl rozsudek v případu lednové vraždy čtrnáctiletého chlapce na hradeckém vlakovém nádraží. Podle rozhodnutí soudu by měl odsouzený Jan Bárta za ubodání hocha v kolejišti strávit ve věznici se zvýšenou ostrahou následujících 18 let. Odsouzený třiatřicetiletý narkoman s přezdívkou Orion u soudu odmítl vypovídat. Krátce jen řekl, že na nádraží v době vraždy vůbec nebyl. Z vraždy ho ovšem usvědčily výpovědi svědků, kamerové záznamy i genetické stopy. Rozsudek zatím není pravomocný.

Krajský soud v Hradci Králové dnes odpoledne poslal na 18 let do vězení Jana Bártu, který dle rozsudku 4. ledna letošního roku 25 ranami kuchyňským nožem ubodal v kolejišti hradeckého vlakového nádraží čtrnáctiletého chlapce. Znalkyně z oboru soudního lékařství dnes dopoledne uvedla, že zranění chlapce byla neslučitelná se životem a zachránit by ho nedokázal ani okamžitý lékařský zásah. 

Vynesení rozsudku v jednací síni přihlíželo asi 20 příbuzných oběti, vyhlášení verdiktu nenarušili. "S rozsudkem nesouhlasím, je to nespravedlivé. Žádám pro něj doživotí," řekla novinářům vzlykající sestra poškozeného.

Předseda senátu Luboš Sovák při odůvodnění rozsudku uvedl, že se soud shodl s hodnocením žalobkyně, která dopoledne pro Bártu navrhla právě 18letý trest. Klíčovými důkazy byly výpovědi svědků, kteří Bártu s obětí na nádraží viděli, kamerové záznamy i genetické stopy. Vražednou zbraní byl Bártův kuchyňský nůž, jehož špičku našli lékaři v hlavě zemřelého chlapce. "Kamerové záznamy odpovídají výpovědím svědků. Krev poškozeného měl obžalovaný na teplácích i na bundě. Důkazy svědčí o tom, že se činu dopustil obžalovaný, i když ten to popírá," uvedl Sovák s tím, že motiv vraždy se soudu zjistit nepodařilo.

V médiích se dříve spekulovalo o tom, že motivem byl spor o cigaretu, ovšem podle soudu důvod hádky mezi chlapcem a Bártou nikdo neví. Chlapec při útoku zemřel a Bárta se k činu nikdy nevyjádřil. Několikrát pouze uvedl, že na nádraží v osudnou chvíli vůbec nebyl, což ovšem prokazatelně byla lež.

Státní zástupkyně i obhájce si po vynesení rozsudku ponechali lhůtu pro odvolání. Podle obhájce Bárty Jiřího Slezáka se obhajoba proti rozsudku pravděpodobně odvolá k Vrchnímu soudu v Praze. "Jsem přesvědčen, že v těchto velkých případech je vhodné, když to přezkoumá vrchní soud," řekl novinářům Slezák. Ten také promluvil o postoji svého klienta. "Staví se k tomu pasivně od počátku až do konce. Zajímá se pouze o to, kdy rozsudek nabyde právní moci a kam bude přemístěn do výkonu trestu, k věci samé se ani dnes nevyjádřil," uvedl obhájce.

Podle dřívějších Bártových slov byl v době vraždy nezaměstnaný a žil na ubytovně v Hradci Králové. Do policejního protokolu uvedl, že si na čin nepamatuje, trpí schizofrenií a v době činu bral několik let pervitin. Soudní znalci ale duševní poruchu ani závislost na drogách nezjistili. V době činu podle nich nebyl pod vlivem žádné omamné látky. Soudní znalec z oboru psychiatrie u soudu charakterizoval obžalovaného jako impulsivního, sociálně nevyzrálého člověka s velmi nízkým intelektem. Prvky agresivity podle něj zjištěny nebyly.

"Z psychiatrického hlediska jsem u obžalovaného neshledal žádnou duševní poruchu, ani žádnou formu závislosti, která by měla vliv na jeho jednání," řekl soudu znalec.

Policie zadržela Bártu krátce po činu v jeho bydlišti v Hradci Králové. Obžalovaný muž byl v minulosti za jinou trestnou činnost opakovaně odsouzen.

(kul, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek