Muž, u kterého měl advokát Jelínek objednat vraždu, vinu odmítl. Své stíhání označil za šikanu
5. prosince 2024

Devětačtyřicetiletý Luboš Bičan vypovídal u soudu s přestávkami celé dva dny. Během středy a čtvrtka soudu podrobně vyprávěl o svém životě, podnikatelských aktivitách, stycích s dalšími obžalovanými i o osudném dnu 15.prosince roku 2022. Podle obžaloby se ten den se dopustil nájemné vraždy. To Bičan kategoricky odmítá. "Zásadně popírám, že bych se účastnil nějaké nájemné vraždy. Státní zastupitelství nepřineslo jediný přímý důkaz. Důkazy v můj prospěch jsou pak účelově zatajovány. Moje stíhání je šikana," uvedl před soudem.
Bývalý voják a člen policejní zásahové jednotky přiznal, že se zná se všemi dalšími obžalovanými. Romana Lorence potkal Bičan před 15 lety v době, kdy jeho firma zajišťovala ostrahu a bezpečnost na fotbalových a hokejových zápasech brněnských klubů. Bičan v té době jednal s Lorencem jako významným členem fanklubu. Ještě déle se Luboš Bičan zná s Vlastimilem Grégrem. Jsou dlouholetí kamarádi, kteří se spolupracovali v podnikatelské sféře v Česku i v Africe. S údajným objednavatelem vraždy Pavla M., známým pardubickým advokátem Pavlem Jelínkem, Bičan přiznává styky také. Nejprve prý Jelínek Bičanovi pomáhal v právních záležitostech a v roce 2022 naopak advokát požádal Bičana o sledování bývalého partnera své dcery v době, kdy se staral o Jelínkova vnuka. Sledování Pavla M. posléze Luboš Bičan svěřil Vlastimilu Grégrovi.
Obžalovaný Bičan přiznal sledování Pavla M., únos a vraždu ale popřel
Luboš Bičan během svého dvoudenního projevu opakovaně zdůraznil, že vzhledem ke svému úspěšnému podnikání neměl zapotřebí přivydělávat si trestnou činností. Ani samotné sledování Pavla M. pro něj prý nebylo příliš lukrativní. Během sledování údajně Bičan s Grégrem zjistili, že Pavel M. dluží peníze svým obchodním partnerům. Právě těm (podle Bičana mělo jít o občany Bulharska) prý Bičan, Lorenc a Grégr před dvěma lety pomáhali. Proto se prý vydali 15. prosince brzy ráno z Brna do Hradce Králové. Bulhaři si prý jako náhradu dluhu chtěli vzít od Pavla M. jeho auto Škoda Superb.
Samotný den údajného únosu a vraždy popisuje Luboš Bičan úplně jinak než obžaloba a Roman Lorenc, který s policií v průběhu vyšetřování začal spolupracovat. Podle Bičana nedošlo k násilí, použití paralyzéru, kukly ani policejních pout. Pavel M. prý nasedl do auta dobrovolně. "Roman Lorenc vyběhl z auta, ujeli mu nohy a upadl a strhl dolů Pavla M.. Myslím si, že Lorenc spadl na záda a na hlavu. Kvůli tomu je podle mě jeho další výpověď zmatečná a neodpovídá tomu, jak se to dál odehrálo," snažil se Bičan soudu vysvětlit, jak je možné, že Roman Lorenc popisoval události u policejních výslechů úplně jinak. Odmítl také verzi obžaloby, že Grégr se z Benešovy třídy vracel do Štolbovy ulice pro zapomenutý paralyzér. Podle Bičana zastavili na Benešovce jen proto, aby si jeho kamarád odskočil na malou.
Na závěr své dlouhé výpovědi Luboš Bičan prohlásil, že Pavla M. viděl naposledy na křižovatce v Trhové Kamenici, kdy naprosto v pořádku vystoupil z jeho auta. O jeho dalším osudu prý nic neví. "Jsem 18 měsíců na vazbě za něco, co jsem neudělal. Mám zničený život. Přišel jsem o firmu, o barák a modlím se, abych nepřišel i o ženu a děti," řekl Bičan v jednom ze svých emotivních výstupů před soudem. Na otázky státní zástupkyně následně odmítl odpovídat.
Podle státního zastupitelství měli tři obžalovaní (Grégr, Bičan a Lorenc) na Pavla M. ráno 15. prosince 2022 zaútočit před garáží rodinného domu na Moravském Předměstí v Hradci Králové. Přepadení mělo vyvolat dojem policejního zásahu, obžalovaní si kvůli tomu pořídili kuklu, policejní pouta, stahovací pásku, paralyzér a zaslepené lyžařské brýle. Samotný únos podle státní zástupkyně Lenky Faltusové přesto nešel příliš snadno. Když Lorenc Pavla M. napadl, uklouzl na sněhu a oba skončili na zemi. Grégr a Bičan přispěchali na pomoc a za pomoci paralyzéru poškozeného násilím naložili do auta a odjeli. Krátce na to se Grégr z Benešovy třídy na místo činu ve Štolbově ulici vracel. Pachatelé tam totiž zapomněli paralyzér. Poté se trojice únosců i s Pavlem M. vydala směrem na Pardubice. U Trhové Kamenice ještě zapadli s autem do sněhu, pak už plánovaný čin ale podle obžaloby dokončili. Grégr po dohodě s Bičanem vpíchl poškozenému do krku injekční stříkačkou neznámou látku. "S vysokou pravděpodobností se jednalo o přípravky Dormicum, Midazolam 15 mg/ml nebo ketamin, případně jejich směs. V důsledku čehož poškozeného plánovaně uspali, uvedli do bezvědomí či usmrtili," uvedla státní zástupkyně.
Tělo Pavla M. údajně skončilo na dně nezjištěné vodní plochy
Bezvládného Pavla M. přetáhli do druhého auta. Zatímco Bičan s Lorencem jeli společně do Brna a jejich cestu zachytily na několika místech kamery, Grégr s Pavlem M. jel druhým vozidlem Chrysler Grand Voyager. Podle státní zástupkyně se Grégr zřejmě ještě 15. prosince, případně v noci na 16. prosince, zbavil těla tak, že jej vhodil do dosud nezjištěné hlubší vodní plochy nebo toku, a to někde v jižní části kraje Vysočina nebo v Jihomoravském kraji. Vraždu měl objednat advokát Pavel Jelínek, který prý chtěl odstraněním Pavla M. vyřešit spor o péči o dítě, které měl Pavel M. společně s Jelínkovou dcerou.
Pokud soud uzná obžalované vinnými, hrozí Jelínkovi, Grégrovi a Bičanovi za vraždu 15 až 20 let za mřížemi nebo trest výjimečný. Lorencovi, který je obžalovaný ze zločinu zbavení osobní svobody, hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody od pěti do 12 let.
Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek