20.8ºC

Zaskočený Hradec. Po extázi v Lize mistrů přišel nezdar s Hanáky

14. října 2022

Hokejisté Hradce Králové v utkání 10. kola extraligy prohráli na domácím ledě s Olomoucí 0:3. Částečně oslabený Mountfield nenavázal na středeční vysokou výhru v Lize mistrů nad německým šampionem z Berlína a s Hanáky, kteří se dostali do čela tabulky, prohrál po více než dvou letech.

Ve středu hokejisté Hradce Králové i v kombinované sestavě deklasovali německého šampiona Eisbären Berlín (8:2), vyhráli základní skupinu Ligy mistrů a těšili se na páteční extraligový duel s Olomoucí. Jenže přišla studená sprcha. Mountfield sice kvůli marodce povolal hráče z partnerského prvoligového Kolína, včetně Petra Koukala, mistra světa z roku 2010, i tak však byla prohra 0:3 s Hanáky nečekaná.

Na konci první třetiny se Koukal dostal do zakončení, kdy dorážel puk po akci Moravce, jenže to už domácí prohrávali, když svůj premiérový extraligový gól vstřelil dvacetiletý útočník Mácha.

Hradeckým hokejistům nelze upřít snaha, ale v koncovce to nešlo, navíc svůj den měl gólman Jan Lukáš, který pochytal všechny pokusy. Ve druhé třetině brankář Olomouce nepustil ani jednu z dvaceti ran, celkově v utkání zlikvidoval 41 střel.

Hanáci urputně a zodpovědně bránili a spoléhali na protiútoky. A vyšlo jim to. Při náporu domácích Nahodil přetavil Káňovu přihrávku v druhý zlomový gól.

Závěrečné třetiny Mountfieldu vyšly v obou zápasech Ligy mistrů s Berlínem, vstřelili v nich pět, resp. šest branek, tentokrát kouzlo posledních minut nezafungovalo. Hanáci i za svého vedení pozorně bránili a při power play domácích Navrátil podtrhl jejich vítězství.

Olomouc porazila Hradec po více než dvou letech a s 19 body se dostala do čela tabulky o skóre před trojici pronásledovatelů. Mountfield je devátý. V dalším kole Východočeši nastoupí v neděli na ledě Mladé Boleslavi (16.00).

Hlasy trenérů:

Petr Svoboda (Hradec Králové): „V první třetině jsme nehráli náš hokej, Olomouc nás do ničeho nepustila. Od druhé jsme trošku zvedli tempo, ale do vyložených šancí jsme se dneska nedostali. Klukům nejde upřít snaha a bojovnost, ale Olomouc byla lepší v soubojích a zaslouženě vyhrála. Pokud nebudeme hrát každý večer na hraně svých možností, nemůžeme porazit nikoho."

Jan Tomajko (Olomouc): „Podali jsme výborný výkon. Do zápasu jsme dobře vstoupili, Hradec jsme do ničeho nepouštěli a byli dobří na puku. Ve druhé třetině nás Hradec chvilkami zatlačil, ale překonali jsme to. Závěr jsme si trochu zkomplikovali vyloučeními, ale ani po nich jsme neinkasovali, což byl základ úspěchu. Bojovností a obětavostí jsme si výhru zasloužili."

Hokejová extraliga - 10. kolo:

Hradec Králové - Olomouc 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Mácha (Anděl), 38. Nahodil (J. Káňa, Ondrušek), 58. Navrátil.
Rozhodčí: Hribik, Horák - Hynek, Hnát. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 3896.
Mountfield HK: J. Růžička - McCormack, Kalina, Rymsha, Jank, Piegl, Nedomlel - Jergl, Kevin Klíma, Okuliar - Lev, Cingel, Smoleňák - J. Veselý, Koukal, Moravec - Pajer, Štohanzl, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.
HC Olomouc: Lukáš - T. Černý, Ondrušek, Škůrek, Rašner, Švrček, Řezníček, Dujsík - Kunc, Strapáč, J. Káňa - Navrátil, Nahodil, Klimek - Kucsera, Menšík, Kusko - Mácha, Anděl, Olesz. Trenér: Tomajko.

Další výsledky:

Kladno - Sparta Praha 2:5, Třinec - Plzeň 3:2, Litvínov - Mladá Boleslav 3:4, Karlovy Vary - Vítkovice 4:5, Brno - Pardubice 4:3 v prodl.

1. Olomouc 9 5 2 0 2 24:15 19
2. Mladá Boleslav 10 5 2 0 3 26:18 19
3. Pardubice 10 4 2 3 1 32:25 19
4. Vítkovice 10 5 1 2 2 34:28 19
5. Liberec 9 2 4 3 0 30:20 17
6. Sparta Praha 9 4 2 1 2 28:24 17
7. Brno 10 3 3 0 4 33:29 15
8. Třinec 9 4 0 2 3 23:23 14