Sobota

5. dubna 2025

Nyní

18.2ºC

Zítra

12.4ºC

Svátek má

Miroslava

Zemřel Miroslav Mikát, entomolog a ochránce přírodní památky Na Plachtě

včera

Smutnou zprávu zveřejnilo dnes ráno Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Po dlouhé nemoci zemřel v nedožitých 66 letech entomolog Miroslav Mikát. V Muzeu východních Čech pracoval dlouhých 43 let, hradecká veřejnost ho znala také jako dlouholetého ochránce přírodní památky Na Plachtě.

S Muzeem východních Čech v Hradci Králové byl Miroslav Mikát spojený celý svůj profesní život. Do muzea nastoupil v roce 1982. Jako dokumentátor, později knihovník a entomolog zde pracoval 43 let.

V muzeu pečoval především o entomologickou sbírku obsahující přibližně jeden milion exemplářů hmyzu. Uměl precizně preparovat hmyz a s velkou šikovnosti také vytvářel hmyzí minidioramata. Byl spoluautorem mnoha muzejních výstav, z návštěvnicky nejúspěšnějších lze uvést výstavy Krása tropů (1983, repríza 2006), Příroda ve městě (1992), Život ve starých stromech (2003), Ohrožená příroda (2008), Cizinci a vetřelci (2011), Labe v Hradci Králové (2012), Barvy v přírodě (2013), O motýlech a lidech (2017), Příroda z depozitářů – 80 let Přírodovědeckého muzea v Hradci Králové (2019), Spoušť plná života – Příroda míst narušených člověkem (2022).

Věnoval se regionální faunistice (řády brouci a motýli). Díky jeho intenzivní terénní práci patří některé východočeské lokality k entomologicky nejprozkoumanějším územím v České republice. Platí to zejména o přírodní památce Na Plachtě a o lomu Rožmitál u Broumova. Spolu s kolegy z přírodovědeckého oddělení spolupracoval na ochraně přírody východních Čech (průzkumy a inventarizace chráněných a ohrožených lokalit, plány péče o ZCHÚ, spoluautorství materiálů o bezobratlých pro Koncepci ochrany přírody Královéhradeckého a Pardubického kraje). Většinu výsledků publikoval v odborných časopisech nebo sepsal do závěrečných prací.

Na jeho počest a z jeho nálezů byly pojmenovány 2 druhy a jeden poddruh brouků: Bathyscia mikati Udržal; Brachysomus mikati Košťál a Tetrops gilvipes mikati Sláma.

Miroslav Mikát se angažoval v boji o osud lokality Na Plachtě, přes prosazování netradičních metod managementu až po osvětu a brigády na údržbu lokality. Právě kvůli svému dlouholetému boji o ochranu přírodní památky Na Plachtě se stal Mikát známý i mezi širokou hradeckou veřejností. Před dvěma lety měl Miroslav Mikát obdržet společně se svou manželkou Blankou městskou cenu Primus inter pares za dlouhodobou reprezentaci města v oblasti vědy a kultury. Ačkoliv od široké výběrové komise získali suverénně nejvíce bodů a jako laureáty ceny je jednohlasně navrhla i rada města, na poslední chvíli cenu pro manžele Mikátovi za podivných okolností neschválili hradečtí zastupitelé. Pro udělení ceny nehlasovali ani někteří členové koalice. Návrh nepodpořili například Zdeněk Fink a Kamil Podroužek z HDK a z pěti zastupitelů ODS hlasoval pro dokonce pouze jeden. Zde je na místě připomenout, že manželé Mikátovi byli v roce 2019 hlasitými odpůrci plánu tehdejšího vedení města v čele s exprimátorem Alexandrem Hrabálkem (ODS) na stavbu 300 metrů dlouhé komunikace okrajem přírodní památky Na Plachtě.

Postup zastupitelů označil někdejší náměstek primátora ze Zelené Martin Hanousek za čistou prasárnu a projev zapšklosti, buranství a maloměšťáctví. Velké rozčarování nad rozhodnutím zastupitelů dávala najevo i předkladatelka původního návrhu oceněných - náměstkyně primátorky pro oblast kultury Ilona Dvořáková (nezávislá). Zastupitelstvo by podle ní mělo respektovat návrh komise. "Je to trapas a upřímně mi je to líto. Takové věci by se neměly stávat. Zřejmě k tomu došlo, že někdo má k někomu nějaké osobní antipatie. Jsme ovšem dospělí lidé a měli bychom se chovat férově a regulérně. Tento postup se mi úplně regulérní nezdál. Velmi se těm nominovaným omlouvám, protože je to vůči nim opravdu nefér,“ řekla tehdy Salonkám Dvořáková.

Miroslav Mikát se rád zabýval popularizační činností, pořádal přednášky pro studenty i veřejnost, poznávací soutěže, exkurze pro východočeskou pobočku Společnosti trvale udržitelného života (STUŽ). Za dlouholetou popularizační činnost mu byla v roce 2016 udělena cena Královéhradeckého kraje a Střediska ekologické výchovy SEVER za ekologické vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO). V roce 2024 obdržel spolu s manželkou Občanskou cenu za ochranu přírody.

(tz, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové