Středa

4. srpna 2021

Nyní

18°

Zítra

16°

Svátek má

Entomolog má sbírku evropského formátu, sbíral ale i zapovězené brouky

12. 5. 2020

Entomolog má sbírku evropského formátu, sbíral ale i zapovězené brouky 5 snímků
„Jako vášnivý entomolog, který se zabývá sbíráním brouků od svých dětských let, přes internetový portál nabízel k prodeji preparované brouky chráněné podle zákona o ochraně přírody a krajiny spadající do kategorií kriticky ohrožených, silně ohrožených a ohrožených zvláště chráněných druhů,“ uvedla policistka Iva Kormošová.

Tento jednašedesátiletý muž však nevlastnil žádné zákonné povolení ani k držení těchto živočichů. V těchto dnech vyšetřovatel z oddělení hospodářské kriminality územního odboru Hradec Králové podal návrh na jeho obžalobu. „Při domovní prohlídce u něj policisté zajistili sbírku s 280 tisíci brouků, která se řadí mezi největší v Evropě,“ prozradila policistka.

Česká inspekce životního prostředí odborným zkoumáním ve sbírce našla více než 600 chráněných brouků spadající do zmíněných kategorií ochrany. Mimo to dva preparované exempláře brouků druhu Roháčovití - Dynastes Satanas,  kteří jsou chráněni mezinárodní úmluvou CITES. Přestože entomolog některé chráněné brouky dostal, nebo zdědil, hrozí mu až tříleté vězení.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR