Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Policejní hlídky vyrážejí na silnice, zaměří se mimo jiné na alkohol u řidičů

20. 11. 2020

page.Name
Více než tři desítky policejních hlídek se dnes navečer i v průběhu celého víkendu zaměří na kontroly řidičů v celém Královéhradeckém kraji, v první řadě na požití alkoholu a návykových látek, dále na technický stav vozidel, použití pásů či překračování rychlosti.

Hlídky budou průběžně měnit svá stanoviště a kontroly budou provádět na všech typech komunikací. „Z celkového počtu 40 dopravních nehod za uplynulý víkend byl alkohol zjištěn u osmi z nich, tedy u každé páté dopravní nehody. Průměrně je alkohol u víkendových dopravních nehod přítomen zhruba u čtyř případů,“ vypočítala policistka Magdaléna Vlčková.

Podle ní má plošná dopravně bezpečnostní akce kromě represe u těch, kteří porušují pravidla, mířit i do preventivní roviny. „Přítomnost policistů na silnicích a zvýšený dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu přiměje řidiče si všechny své povinnosti dané zákonem uvědomit. Doufáme, že viditelné policejní hlídky a plošné kontroly odradí od jízdy nezodpovědné řidiče, což může v důsledku uchránit i lidský život,“ uvedla.   

Alkohol u řidičů bývá velice často příčinou vážných či tragických dopravních nehod, proto v podobných náhodných plošných akcích budou v celém kraji policisté pokračovat i nadále, a to v průběhu nadcházejících týdnů či měsíců. Řidiči pod vlivem alkoholu hrozí finanční sankce v rozpětí od 2500 do 20 tisíc korun, zákaz činnosti od šesti měsíců až do jednoho roku a přičtení sedmi trestných bodů.

„V případě, že se řidič odmítne podrobit dechové zkoušce, odběru krve či testování cestou tak zvaného drug testu, předává se případ k dořešení správnímu orgánu, kde mu hrozí sankce od 25 do 50 tisíc korun, zákaz činnosti od jednoho do dvou let a přičteno bude sedm trestných bodů,“ upozornila Vlčková.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto