Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-1°

Svátek má

Celníci zadrželi téměř 130 grilů s designem lotusu, jde o padělky

20. 10. 2020

Celníci zadrželi téměř 130 grilů s designem lotusu, jde o padělky 0 snímků
Ve skladovacích prostorách jedné královéhradecké společnosti na základě podnětu a vlastní analytické činnosti provedli v minulých dnech kontrolu celníci. Při tom zadrželi 128 grilů, které svým vzhledem nápadně připomínaly průmyslové vzory společnosti LotusGrill GmbH z Německa.

„Důvodem pro jejich zadržení je podezření, že došlo k zásahu do práva k průmyslovému vzoru, kterým je chráněn vzhled výrobku nebo jeho části. Hodnota originálních výrobků na trhu by dosahovala výše téměř jednoho milionu korun,“ prozradila Jitka Fajstavrová, tisková mluvčí Celního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jde tedy o padělky. Celníci zboží přemístili do skladu celního úřadu.

V desetidenní lhůtě, která nyní plyne, může držitel průmyslových vzorů celnímu úřadu navrhnout zahájení řízení o tak zvaném zjednodušeném postupu, v jehož závěru bude zboží ekologicky zlikvidováno, nebo může podat u příslušného soudu žalobu na určení, že zadržené zboží porušuje práva duševního vlastnictví. „V případě rozhodnutí soudu o porušení práva duševního vlastnictví bude celním úřadem zahájeno řízení o přestupku, v němž hrozí pachateli sankce až do 10 milionů korun,“ upozornila mluvčí.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Celní správa