Pátek

28. ledna 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Silný vítr ve Fajnparku převrátil skákací hrad, šest dětí bylo zraněno

26. 8. 2020

Silný vítr ve Fajnparku převrátil skákací hrad, šest dětí bylo zraněno 5 snímků
/AKTUALIZACE/ Kvůli silnému nárazovému větru, který se dnes prohnal Královéhraceckým krajem, došlo v zábavním Fajnparku u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku dnes po poledni k nepříjemné události: převrátil se tam skákací hrad. Zranilo se šest dětí ve věku od tří do 17 let. Jedno do nemocnice převezl vrtulník.

Nejvážněji byl zraněn tříletý chlapec, který utrpěl těžké poranění hlavy, řekl ČTK Anatolij Truhlář, lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje. Do Fakultní nemocnice v Hradci Králové dítě přepravil vrtulník. Tam skončily i ostatní zraněné děti, u nichž většinou šlo o lehká či středně těžká zranění, například zlomeniny či oděrky. „Žádný pacient není v přímém ohrožení života,“ uvedl Truhlář.

Kromě vrtulníku záchranáři k události vyslali šest posádek. Dnes odpoledne ve fakultní nemocnici zůstávaly dvě děti. „Byly ve stabilizovaném stavu mimo ohrožení života,“ prozradil mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Ostatní děti byly z nemocnice propuštěny. Provozovatel Fajparku Roman Švec v České televizi uvedl, že silný nárazový vítr vytrhl kotvení atrakce karabinami a popruhy k zemi, ta se pak zřítila. Událost vyšetřuje policie.

Podle provozovatele pracovníci Fajnparku s příchodem větru začali jednotlivé atrakce postupně vyfukovat, přičemž začali od těch menších, na které chodí menší děti. Skákací hrad se kvůli větru podle něj utrhl z úchytů těsně před uzavřením. „Snažili jsme se děti, co byly zabalené v hradu, vyprostit a vytáhnout ven,“ popsal Švec událost po zřícení atrakce.

V době zborcení atrakce bylo ve Fajnaprku, který byl poté uzavřen a návštěvníkům bylo vráceno vstupné, asi 1000 lidí. Hasiči měli nehodu v zábavním parku hlášenu ve 12.38 hodiny. „Šest dětí si do péče převzali zdravotničtí záchranáři, jedno bylo převezeno do nemocnice vrtulníkem,“ potvrdila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Policie do zábavního parku vyslala několik hlídek a místo události převzala. „Zjišťujeme příčiny i okolnosti události a zjišťujeme také míru případného protiprávního jednání osob,“ poznamenala mluvčí policie Magdaléna Vlčková. Vyšetřování nyní provádějí hradečtí kriminalisté, kteří prověřují všechny okolnosti případu.

„Z vyšetřování prozatím vyplynulo, že zraněno bylo celkem sedm osob a událost je v současné době prošetřována jako možné ublížení na zdraví z nedbalosti. S pomocí odborníků budeme také zkoumat všechny skutečnosti, které k události vedly, i míru případného zjištěného protiprávního jednání,“ dodala ve čtvrtek mluvčí policie Eva Prachařová.

Fajnpark podle své webové prezentace zaujímá plochu 11 hektarů a nabízí více než 40 různých atrakcí. Například skákací atrakce, simulace chůze po Měsíci, království obřího hmyzu, dinosauří park, sopečnou skluzavka, vodní děla.

ry jpt
ČTK
Foto: HZS Královéhradeckého kraje