Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Starosta Pece Alan Tomášek v tzv. krkonošské kauze vinu odmítl

7. 9. 2020

page.Name
Krajský soud v Hradci Králové dnes začal projednávat tzv. krkonošskou kauzu, která má vztah k městu Pec pod Sněžkou a území v péči Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). V případu figuruje osm lidí a jedna firma. Přednes výrokové části obžaloby trval přes hodinu. Hlavní líčení, které se koná za přísných hygienických pravidel, je nařízeno také na listopad.

Starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek, první obžalovaný vypovídající dnes v kauze poškození přírody v Peci pod Sněžkou, pokusu o dotační podvod a dalších trestných činů, vinu odmítl. „Nejsem si vědom, že bych se dopustil protiprávního jednání,“ řekl Tomášek. Obžalobu považuje za kriminalizaci své osoby, obvinění označil za nesmyslná a účelová. Ve své výpovědi také s odkazem na obžalobu řekl, že nikoho nepřemlouval k protizákonnému jednání.

„Obžaloba je spojení a komplot spekulací a polopravd a v některých případech zcela nesmyslných tvrzení. Budeme se snažit to doložit fakty,“ řekl Tomáškův obhájce Pavel Jelínek. Obžaloba byla podána pro trestné činy dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU, poškození a ohrožení životního prostředí a zneužití pravomoci úřední osoby. U soudu se zodpovídá například bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka, dosavadní náměstek ředitele Správy KRNAP Luděk Khol, Petr Hynek ze společnosti Mega Plus, která vlastní SkiResort Černá hora - Pec, a firma SIVIA CZ. Některým obviněným hrozí až 12 let vězení.

První část kauzy se týká úložiště zeminy v Peci v ochranném pásmu vodního zdroje pitné vody, s přesahem do chráněné zóny KRNAP. Zeminu se zbytky stavebního materiálu ze staveniště projektu „Rekonstrukce a dostavba obchodního domu Sněžka“ v centru města nákladní vozidla nelegálně navážela přes horní tok řeky Úpy na pozemky, které měla v nájmu firma SIVIA CZ, vyplynulo ze spisu.

V této části obžaloby figurují čtyři obžalovaní, Tomášek, Hřebačka, vedoucí stavebního úřadu města Pec pod Sněžkou Alena Adamcová a společnost SIVIA CZ. Fyzické osoby se zodpovídají z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Firma SIVIA CZ jen z poškození a ohrožení životního prostředí. Podle obžaloby se trestné činy staly v letech 2016 až 2017.

„U prvního skutku žádná škoda nebyla stanovena, bylo ale ohroženo životní prostředí," řekl novinářům státní zástupce Jiří Viesner. Tomášek se hájil také tím, že místo vybrané pro dočasnou deponii zeminy, bylo v minulosti, ještě před tím, než se stal starostou, k tomuto účelu využívané. Starostou je od roku 2002. Nákladní auta využívala před lety vybudovaný brod, určený podle něj pro zpřístupnění místa.

Druhá část obžaloby se týká projektu atrakce Herní krajiny Pecka na Portáškách a všech osmi fyzických osob. V tomto případě se obžalovaní zodpovídají ze zneužití pravomoci úřední osoby a sedm z nich navíc z pokusu o dotační podvod v souběhu s poškozením finančních zájmů EU. V případě dokonání podvodu mohla podle obžaloby vzniknout škoda 32,8 milionu korun. Podle spisu nebyly splněny dotační podmínky pro možné čerpání dotace z přeshraničního programu Interreg V-A CZ-PL. Navíc byl porušován platný územní plán města Pec pod Sněžkou, vyplynulo z obžaloby.

Tomášek s odkazem na informace uvedené v obžalobě soudu řekl, že není pravda, že projekt vznikl pro firmu Mega Plus. „Cílem bylo region oživit, a to, že podnikatelům sdělíme informace jak pomoci s propagací, je snad normální,“ řekl starosta.

Herní krajina Pecka vznikla za 45 milionů korun. Po jejím zprovozněním v létě 2018 se stala vyhledávanou atrakcí ve východních Krkonoších.

ČTK
Foto: Hynek Šnajdar