Pátek

3. února 2023

Nyní

Zítra

-4°

Svátek má

Celníci v Hradci zadrželi ložní soupravy, hodnota originálů je na hranici 70 milionů

3. 6. 2021

page.Name
Celníci z Hradce Králové získali podnět a v minulých dnech zavítali do jedné hradecké obchodní společnosti. „Při výkonu svěřených kompetencí v souvislosti s vymáháním práv duševního vlastnictví zde zadrželi zboží, jehož vzhled se nápadně podobal obrazové ochranné známce společnosti Burberry Limited,“ přiblížila mluvčí celního úřadu Jitka Fajstavrová.

Jak dále uvedla, z regálů a palet provozovny celníci přemístili do skladu celního úřadu celkem 6927 kusů ložních souprav podezřelých z porušování práv ke zmíněné ochranné známce. „Neobstálo ani tvrzení člena představenstva společnosti, že bytový textil neměli v úmyslu prodávat jako padělky a jeho podobnost s ochrannou známkou je čistě náhodná. Hodnota originálních výrobků na trhu by dosahovala výše téměř 70 milionů korun,“ dodala.

Pokud majitel ochranné známky i držitel zboží, což je kontrolovaná osoba, vysloví souhlas se zničením zboží, celní úřad může rozhodnout o jeho likvidaci. V případě nesouhlasného stanoviska kontrolované osoby musí majitel ochranné známky v zákonem stanovené lhůtě podat k příslušnému soudu žalobu na určení, že zadržené zboží porušuje práva duševního vlastnictví. Když soud označí zboží za padělky, hrozí osobě, která s nimi nakládala pokuta až 10 milionů korun.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Celní úřad HK