Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-1°

Svátek má

Gentleman? Ani náhodou. Ženě nabídl pomoc, pak ji doma okradl!

8. 7. 2021

page.Name
Přijatá nabídka pomoci přišla šestašedesátiletou ženu v Hradci Králové draho. Neznámý muž k ní přistoupil, když stála před obchodním domem s tím, že jí pomůže s taškou. Dokonce jí doprovodil na nákup a pozval na kávu. „Poté s ní šel až k ní domů pod záminkou, že jí odnese tašky do bytu. U ní doma využil její krátké nepřítomnosti a ukradl 25 tisíc korun,“ popsala případ policejní mluvčí Lucie Konečná.

Policisté po muži, kterému hrozí v případě dopadení a prokázání viny za přečin krádeže trest odnětí svobody na dva roky, pátrají. Protože populace stárne, přibývá trestných činů páchaných na seniorech. „Často tím způsobem, že se pod různými legendami vetřou do jejich soukromí a tam většinou těm lidem ukradnou jejich celoživotní úspory,“ upřesnil policejní psycholog Jan Hubert.

Podle něj je problémem také to, že senioři často trestnou činnost nenahlásí, protože se stydí, že se nechali napálit. Neřeknou to policii ani příbuzným. „Když už delikt nahlásí, špatně si pamatují potřebné detaily. Pro policisty tak může být složité pachatele dopadnout. Naše společnost přitom velmi citlivě vnímá případy, kdy je ublíženo těm, kteří mají ztíženou možnost se bránit a nebezpečí předvídat,“ dodal psycholog.

Jak sdělila policejní mluvčí zloději a podvodníci vymýšlejí stále nové a nové způsoby, jak se vetřít do blízkosti seniorů s cílem je okrást a podvést!  Proto policisté opět připomínají základní rady, jak tomu předejít.

  • Nevěřte cizímu člověku na ulici. Pokud vás osloví s tím, že vám chce pomoci nebo naopak potřebuje pomoci, buďte obezřetní, a nikdy se nenechte zatlačit k tomu, aby narušil vaše soukromí.
  • Neotvírejte automaticky dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní si návštěvníka prohlédnout. Na dveřích používejte bezpečnostní řetízek.
  • Na dveřích je vhodné mít na jmenovce mužské jméno, nebo příjmení v množném čísle (např. Novákovi) – hlavně tehdy, když v bytě žije samotná žena.
  • V případě návštěvy pracovníka vodáren, plynáren či poskytovatele elektřiny se o takové návštěvě dozvíte včas od správce domu, případně domovní nástěnky. Tento pracovník se musí prokázat průkazem, který jej opravňuje tuto činnost vykonávat, a vše si můžete ověřit telefonicky u firmy, která jej zaměstnává!
  • Pokud očekáváte opraváře, řemeslníka, který je předem ohlášen, doporučujeme, abyste doma nebyli sami.
  • Pokud vás navštíví podomní prodejce zboží či služeb, jednejte s ním raději na chodbě před svým bytem. Nepouštějte prodejce do bytu! Nerozhodujte se ukvapeně, požádejte o čas na rozmyšlenou, zaslání nabídky poštou!
  • Doma nemějte více peněz v hotovosti nebo velmi cenné věci, pokud nemáte doma zabudovaný trezor. Peníze si raději uložte na účet a cennosti do bezpečnostní schránky v bance. Policisté doporučují své cenné věci vyfotografovat, při jejich případném odcizení Vám jejich fotografie usnadní jejich identifikaci.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto