Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Otec se synem vybírali zálohy na rekonstrukci střech, práci ale neodváděli

17. 5. 2021

page.Name
Šestačtyřicetiletý otec a jeho pětadvacetiletý syn z Hradce Králové byli v těchto dnech obviněni z podvodu. „Muži uzavírali smlouvy o dílo na realizaci či rekonstrukci střech, vybírali zálohy, ale díla neprovedli vůbec nebo jen z části. Tím způsobili škodu za více než 1,6 miliónu korun,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Během jednoho roku uzavřeli smlouvu o dílo s deseti zájemci z Hradecka, Pardubicka a Chrudimska, kteří zaslali zálohy od 80 do 520 tisíc korun. „Největší škodu způsobili ženě, která se nové střechy nedočkala, přestože ve dvou platbách poslala jako zálohu přes půl milionu korun,“ vypíchla jeden z případů mluvčí. Loni v březnu u jejího domu sundali ze střechy starou krytinu a částečně opravili dřevěnou střešní konstrukci.

Zhruba na třetině střechy položili střešní fólii a latě a provizorně ji zakryli proti povětrnostním podmínkám. Od té doby se u ženy přes několik urgencí neukázali. Podle znaleckého posudku byla ze zaplacených záloh odečtena částka ve výši přes 220 tisíc korun, která byla prostavěna, což znamená, že ji vznikla téměř tři sta tisícová škoda. U dalších dvou poškozených postupovali obdobně. U ostatních sedmi nedodali materiál, ani se stavbou nezačali.

„Podle finanční situace jejich firmy si museli být vědomi, že nemůžou z výtěžku předchozích, současných ani budoucích realizací staveb získat tolik, aby za nově přijatá zálohová plnění mohli dostát svým smluvním ujednáním. V době přijímání zakázek byla firma již v ekonomické ztrátě, bylo proti nim vedeno několik exekučních řízení, kvůli kterým ani nepoužívali na zasílání záloh oficiální účty evidované správcem daně,“ dodala Kormošová.

Klientům tedy úmyslně zamlčovali skutečnosti o jejich předchozích závazcích a dalších nedokončených nebo nerealizovaných zakázkách. Hlavním motivem jejich jednání bylo získání finančních prostředků v podobě záloh, které potřebovali na umoření svých závazků. Oběma mužům hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto