Pondělí

20. září 2021

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Hasiči měli na Silvestra klidněji, zasahovali pouze u čtrnácti událostí

1. 1. 2021

page.Name
Poslední den roku 2020 a první hodiny roku nového byly v Královéhradeckém kraji z pohledu záchranářů a policie klidnější než v předchozích letech. Hasiči zasahovali u 14 událostí, před rokem ve stejném časovém úseku vyjížděli k 38 událostem. Silvestrovské oslavy byly tentokrát poznamenané přísnými opatřeními kvůli epidemii nemoci covid-19, byl zákaz nočního vycházení.

V České republice totiž od neděle platí restrikce odpovídající pátému, nejpřísnějšímu stupni protiepidemickému systému PES. Hasiči do půlnoci zaznamenali celkem 11 událostí. „V posledním dni roku 2019 jich bylo za stejnou dobu 25. Stejně tak byly klidnější první hodiny nového roku, během kterých do šesté hodiny ranní evidujeme tři události. Počátek roku 2020 byl loni bouřlivější, jednotky loni vyjížděly k 13 událostem,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

K poslední události roku 2020 vyjížděly tři jednotky hasičů do Durychovy ulice v Hradci Králové, šlo o požár v bytovém domě. „Průzkumem hasiči zjistili, že došlo k ohoření okna na balkóně, kde byla zapálená svíčka. Při události nebyl nikdo zraněn, požár se podařilo uhasit před příjezdem jednotek. Škoda byla vyčíslena asi na 3000 korun,“ uvedla mluvčí.

První zásah roku 2021 si zapsali profesionální hasiči z Dobrušky a dobrovolní hasiči z Trnova, když krátce po jedné hodině vyjeli k ohlášenému požáru plastového kontejneru na papír v Trnově, části obce Záhornice. Hasiči v Královéhradeckém kraji v noci na dnešek zasahovali také u několika dopravních nehod nebo pomáhali s při otevírání bytů.

Klidněji než v předchozích letech měli také policisté. V poslední den loňského roku a v noci na dnešek řešili 15 dopravních nehod, žádná nebyla vážná. „Policisté nemuseli zasahovat u žádné závažné události, vyjížděli k domácím rozepřím, rušení nočního klidu, všechno to ale byly drobnější incidenty,“ prozradila mluvčí krajské policie Eva Prachařová.

Kromě toho policisté na Trutnovsku v podvečer pátrali po pohřešovaném starším muži, který se jel projet na elektrokole. „Jeho rodina nahlásila, že se ztratil. Hlídka ho našla v řádech desítek minut po nahlášení v pořádku,“ dodala Prachařová. Rušněji měli zdravotničtí záchranáři, tentokrát sice nemuseli ošetřovat žádná zranění od pyrotechniky, ale v souvislosti s novoročními ohňostroji ošetřili dva lidi, které pokousali vyplašení psi.

„Jejich zranění naštěstí nebyla vážná. Celkový počet zásahů se pohyboval na dvojnásobku běžné noční směny. Převažovaly však výjezdy k událostem interního charakteru, jako jsou dušnosti, bolesti na hrudi a zhoršení stavu, mimo jiné i po dietních chybách,“ přiblížil mluvčí krajské záchranky Ivo Novák.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto