Pátek

3. února 2023

Nyní

Zítra

-3°

Svátek má

V Sendražicích zachvátil rozlehlou halu požár, je celá v plamenech

14. 1. 2021

V Sendražicích zachvátil rozlehlou halu požár, je celá v plamenech 7 snímků
/AKTUALIZOVÁNO/ V Sendražicích nedaleko Hradce Králové hasiči bojují s rozsáhlým požárem haly o rozměrech 50 krát 20 metrů, která je celá v plamenech. „Na místě zasahují jednotky z druhého stupně požárního poplachu,“ řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Požár byl nahlášen kolem 16.30 hodin.

U požáru zasahuje 11 jednotek, z toho čtyři profesionální. „Už při příjezdu prvních jednotek na místo zásahu bylo zřejmé, že požár je v pokročilé fázi – plameny pohltily celý vnitřek haly a začaly prostupovat střechou ven. Žárem se navíc začala konstrukce postupně bortit. I z těchto důvodů nebyl možný zásah vnitřkem haly, veškeré hasební práce prováděly jednotky zvenčí,“ popsala zásah mluvčí hasičů Martina Götzová.

Uvnitř haly se nacházely různé materiály, nejen plasty, pneumatiky, motory, oleje, ale i svářecí souprava s tlakovými lahvemi. Hasiči měli k dispozici výškovou techniku, dva automobilové žebříky, z nichž prořezávali střechu a zjišťovali, zda nejsou skrytá ohniska v její konstrukci. Potom se jim podařilo dostat dovnitř budovy, aby vynesli dvě nebezpečné tlakové lahve. Bylo také zřízeno čerpací stanoviště a voda byla dopravována v cisternách kyvadlově. Zásah probíhal za využití dýchací techniky.

Likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu krátce po dvaadvacáté hodině, dohled nad požářištěm drží až do dnešních dopoledních hodin místní dobrovolná jednotka ze Sendražic. „Kvůli mrazivému počasí a zbytkům hasební vody ze silnice, na které stála zaparkovaná zásahová technika, proměnila v jedno velké kluziště. Na pomoc přijel sypač silničářů, který povrch vozovky ošetřil,“ uvedla Götzová.

Z hořící haly se linul zpočátku hustý kouř, který byl unášen směrem na zastavěnou část obce. Proto bylo vydáno doporučení místním obyvatelům, aby nevětrali. Zároveň byla na místo události povolána mobilní laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče, aby prováděla v obci průběžné měření případných škodlivin v ovzduší. „Tato měření byla naštěstí negativní,“ dodala mluvčí.  Škoda, kterou plameny napáchaly, byla předběžně vyčíslena na více než 20 milionů korun. Příčina vzniku události je předmětem vyšetřování.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: HZS Královéhradeckého kraje