Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

13°

Svátek má

Další oběť podvodníků, mladý muž naletěl a přišel o statisíce 

8. 12. 2021

page.Name
Zatím nejmladší obětí fiktivního bankovního manažera v Královéhradeckém kraji se stal osmadvacetiletý muž. „Včera ve večerních hodinách se dostavil na obvodní oddělení v Hradci Králové s oznámením, že mu dopoledne zavolal pracovník banky, že má zřejmě napadený účet, protože má u banky před schválený úvěr, o který nežádal,“ popsala začátek podvodu policejní mluvčí Iva Kormošová.

Aby se podvodný úvěr stornoval, měl si vzít úvěr jiný. Byl přepojován na různé kyberspecialisty banky včetně kriminalisty, který případ zneužití účtu řeší. Muž si podle pokynu zažádal o úvěr ve výší 655 tisíc korun. Poté byl vyzván, aby se dostavil do Hradce Králové, peníze z nového před schváleného úvěru vybral a vložil je do bitcoinmatu.

„Dostával pokyny, jak si úvěr založit, jak si zvýšit limity k výběru a jak použít QR kódy v bitcoinmatu, do něhož postupně vložil dvanáctkrát 24 tisíc a jednou 12 tisíc korun. Dalších téměř 130 tisíc nadvakrát přeposlal bankovním převodem. Protože už nešlo více navýšit denní limity, byl vyzván, aby se k bitcoimatu dostavil následující den k dokončení převodu zbývajících peněz,“ vysvětlila mluvčí.

K tomu však již nedošlo. S případem se svěřil rodině s tím, že se stal pravděpodobně obětí podvodu. Tentýž den večer se dostavil na policejní služebnu, kde oznámil podezření z podvodu. „Znovu varujeme před neznámými volajícími, i když se tvrdí, že jsou banky či policie. Hovor si můžete ověřit zpětným voláním. Pokud jde o volání pomocí spoofingu, což je program navolení jakéhokoliv čísla, nikam se nedovoláte. Pokud však vymačkáte nově číslo volajícího, dovoláte se majiteli čísla,“ uvedla Kormošová.

Banka nikdy nenutí zákazníky vybírat peníze z účtů a někam je vkládat. Nežádá je ani o sdělení autorizačních kódů či hesel do internetového bankovnictví. Pokud by tedy došlo k napadení účtu, okamžitě ho sama zablokuje. „Abyste mohli nakládat s bitcoiny, musíte k bitcoinové peněžence znát přístupová hesla, která vám podvodník nikdy nesdělí. Po vložení peněz do bitcoinmatu znáte pouze název peněženky, což je v podstatě bez hesla k ničemu,“ upozornila mluvčí policie.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Policie ČR