Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Podvodníci opět okradli důvěřivé seniory, ti přišli o statisíce korun

30. 12. 2021

page.Name
Aktivity rozmanitých podvodníků, kteří se snaží zejména ze seniorů vylákat peníze, neustávají. Během uplynulých dní hradecká policie opět přijala další dvě oznámení podvodů s podobným průběhem. Poškozenými byli pětašedesátiletý muž se čtyřiapadesátiletou manželkou a třiasedmdesátiletá žena.

„V prvním případě měl muž zájem o nákup kryptoměn. Na internetu klikl na inzerát, během krátké chvíle se mu ozval člověk, který mu nabídl pomoc s nákupem. Prvním krokem k úspěšnému nákupu byla instalace speciálního programu do počítače. Šlo o program pro vzdálenou správu, kterým po získání údajů z platební karty, kopie občanského průkazu, fotografie, přístupových hesel do bankovnictví a ověřovacích a autorizačních kódů mohl již neznámý volající kompletně ovládat mužův počítač včetně internetového bankovnictví,“ popsala případ policejní mluvčí Iva Kormošová.

Tímto způsobem zmizelo z jeho účtu více než 410 tisíc korun. Protože podvodník zjistil, že i jeho manželka má účet, přesvědčil manžela, že jsou třeba ještě i její peníze. „Manželka, v té době hospitalizovaná v nemocnici, svému muži přeposlala autorizační kódy k převodu peněz. Z účtu jí tak zmizelo téměř 380 tisíc korun,“ uvedla mluvčí. A to nebylo vše. Podvodník přesvědčil muže, aby si vzal také půjčku a vyplnil za něj žádost na úvěr ve výši 120 tisíc korun. Ověřovací sms naštěstí již neposlal a počítač vypnul. Manželé přišli celkem o bezmála 800 tisíc korun.V druhém případě žena již loni investovala přes společnost TRADE360 necelých 10 tisíc korun. Celý rok se nic nedělo, až nyní ji začaly přicházet e-maily, že se společnost ruší a je třeba vybrat výnosy z investování. „Poté ji zavolal „pracovník společnosti“, který ji nabídl pomoc se zrušením účtu a převodem výnosu, který měl činit 7600 Eur. Podle jeho pokynů si nainstalovala program pro vzdálenou správu,“ prozradila Kormošová.

Aby jí mohla společnost převést výnosy, bylo ji sděleno, že musí nejprve zaslat ekvivalentní částku v korunách a potom jí celou částku včetně výnosů vrátí. Přihlásila se do internetového bankovnictví, kde již „pracovník společnosti“ sám zadal platbu ve výši 200 tisíc korun, kterou žena potvrdila. Žádné peníze jí však nepřišly, ale zavolal ji „pracovník banky“, že se stala obětí podvodu s tím, že peníze jsou naštěstí zablokovány. „Aby je však získala, musí poslat další peníze. Žena tak přišla o téměř 300 tisíc korun,“ dodala policejní mluvčí.

Policie opět varuje před neznámými volajícími!

Neinstalujte si do počítače žádné programy, které neznáte, nesdělujte nikomu hesla, přístupové, aktivační ani autorizační kódy, neposílejte kopie osobních dokladů, nesdělujte čísla z platební karty. 

Nově se podvodníci vydávají i za advokáty, kteří nabízejí pomoc se získáním peněz zpět.

Vždy jednejte s rozmyslem, nikdo cizí bez zisku v těchto případech nepomáhá!

Do banky, na policii, advokátní kanceláře si raději dojděte osobně. Nikdy nevíte, kdo je na druhém konci "drátu". Kdokoliv se může vydávat za kohokoliv.

Obdobné případy zde.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Policie ČR