Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

17°

Svátek má

Od léta prvních 15 minut zdarma. Hradec vypíše tendr na sdílená kola

9. 3. 2022

page.Name
Prvních 15 minut jízdy na sdílených kolech bude od léta v Hradci Králové opět zdarma. Hradečtí radní v úterý rozhodli o vypsání výběrového řízení na provozovatele sdílených jízdních kol, kterých má být po městě rozmístěna zhruba stovka. Vítězná firma dostane od radnice dotaci, která právě první čtvrthodinu zdarma pro uživatele umožní.

V Hradci Králové funguje služba sdílených kol od společnosti Nextbike od jara roku 2020. První rok mohli Hradečáci v rámci pilotního provozu jezdit první čtvrthodinu zdarma. Od loňského května platí za každou jízdu kratší 30 minut 24 korun. Nejdéle od poloviny letošního roku se možnost jízd do 15 minut zdarma opět vrátí. Jestli to ale bude u kol společnosti Nextbike, to v tuto chvíli není jisté. Na provozovatele služby, kterému radnice přispěje maximálně dva miliony korun, vypíše město v nejbližších dnech veřejnou soutěž. Její podmínky v úterý schválili městští radní.

Jednou z podmínek tendru je, že provozovatel služby rozmístí v Hradci nejméně 100 kol. Město se naopak zavazuje k tomu, že mu bude dotovat prvních 15 minut jízdy u každého uživatele. „Je to dohoda mezi provozovatelem a městem, pro uživatele to znamená patnáct minut jízdy na kole zdarma, pak už bude třeba jistou částku hradit. O jakou částku se bude jednat určí až výsledek výběrového řízení,“ vysvětluje podmínky investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Takto to bude platit po dobu jednoho roku, poté získají výraznou výhodu všichni držitelé nového kuponu připravovaného odbavovacího systému. „S Dopravním podnikem města Hradce Králové máme předjednáno, že po uplynutí jednoho roku se sdílenými koly dostanou větší výhody registrovaní uživatelé v novém odbavovacím systému. Získat by mohli více minut jízdy zdarma. Tímto krokem chceme zvýšit zájem veřejnosti o využívání jiných způsobů dopravy, než jsou osobní automobily. Samozřejmě vše bude záviset na tom, jak se tento projekt osvědčí,“ říká náměstek primátora pro oblast správy městských organizací Pavel Marek (za ANO).

Vítěz tendru by měl umožnit lidem první čtvrthodinu zdarma do konce prvního pololetí letošního roku. „Rozmístěno by mělo být po Hradci zhruba sto jízdních kol na předem určených stanovištích, která se budou nacházet na frekventovaných místech, jako například v blízkosti nádraží, obchodních center nebo u terminálu hromadné dopravy,“ dodává primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Nová jízdní kola jsou součástí strategie města v oblasti mobility, ponesou nápis „Hradec jede“, který upozorňuje na projekt městské mobility. Více informací k tomuto projektu je k dispozici na webových stránkách www.hradecjede.cz.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Nextbike Czech Republic