Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Hradecká policie obvinila čtyři lidi a sedm firem z krácení daní za 44 milionů

26. 1. 2022

page.Name
Královéhradecká krajská policie obvinila čtyři lidi a sedm firem z krácení daní za 44 milionů korun při podnikání pracovních agentur. U obviněných policisté zajistili majetek za 43 milionů korun. Případ s názvem Canis policie začala vyšetřovat loni v červnu, kdy jej převzala od týmu boje proti velkým daňovým únikům Kobra. Obviněným hrozí podle policistů pět až deset let vězení.

Hradečtí policisté po sedmi měsících vyšetřování obvinili z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby čtyři osoby ve věku od 38 do 50 let. "Společně optimalizovali daňovou zátěž u pěti společností, které působily na trhu jako pracovní agentury," uvedla mluvčí policistů Iva Kormošová. Do účetnictví agentur obvinění podle kriminalistů zahrnuli nepravdivé účetní doklady, které následně zařadili i do daňových přiznání k dani z přidané hodnoty a do kontrolních hlášení.

"Uměle tak navyšovali celkovou výši přijatých zdanitelných plnění v daňových přiznáních, než jaká odpovídala jejich reálně uskutečněné podnikatelské činnosti. Na základě upravených daňových přiznání byla těmto pracovním agenturám v letech 2018 až 2020 v rozporu se zákonem vyměřena nižší daň z přidané hodnoty, čímž Českému státu způsobili dohromady škodu za téměř 44 milionů korun," vysvětlila policejní mluvčí. Policisté u obviněných zajistili hotovost, majetek a peníze na různých účtech v hodnotě 43 milionů korun. 

Jedna z obviněných firem, která počítala daně ostatním obviněným firmám, za tuto službu vystavovala faktury a jako svůj podíl si účtovala 30 procent z údajně ušetřené daně z přidané hodnoty. Policie takové jednání označila za drzost vůči státu.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek