Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Podvodníci připravili za poslední týden 29 lidí z hradeckého kraje o 13 milionů

25. 10. 2022

page.Name
Internetoví podvodníci připravili za uplynulý týden v Královéhradeckém kraji 29 lidí o téměř 13 milionů korun. Největší počet okradených, 15 lidí, klikl na zaslaný odkaz na falešné stránky bank. Téměř polovinu internetových podvodů z minulého týdne vyšetřují kriminalisté v okrese Hradec Králové, uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

Čtyři lidi podvodníci připravili o peníze metodou, kdy se poškozený na sociálních sítích seznámí s neznámým cizincem, kterému pak na různé smyšlené účely posílá peníze. "Čtyři osoby zlákala nabídka investic a nainstalovaly si do počítače či telefonu program pro vzdálený přístup, tři lidé podlehli falešnému bankéři, který jim namluvil, že mají napadený účet. Tři lidé poslali předem peníze za inzerované zboží na bazarech," uvedla mluvčí.

Podle královéhradecké policie podvodníci v poslední době nejčastěji zasílají různé odkazy, kterými chtějí z lidí vylákat údaje z platební karty a přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. "Podvodníci je zasílají pro potřeby uhrazení platby za zboží, kvůli přebukování doručovaného balíku, pro vyřízení sociální dávky, vrácení daní od finančního úřadu," uvedla mluvčí.

Při zatím posledním policii nahlášeném podvodu přišel ženě z Novobydžovska falešný e-mail z banky s aktivačním odkazem na takzvaný smart klíč. Žena na odkaz klikla a do bankovnictví se přihlásila. Následně jí z účtu odešly dvě platby v částce téměř 300.000 korun. Podvodný odkaz ženě přišel krátce poté, co z účtu platila oblečení nakoupené přes internet. Zda měla platba za oblečení souvislost s podvodným odkazem, policie vyšetřuje.

ČTK