Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Nebezpečná cesta ze Stěžer do Hradce. Cyklistka vjela přímo pod auto

30. 9. 2022

page.Name
Těžkým zraněním 38leté ženy skončila čtvrteční nehoda cyklistky s osobním autem na silnici ze Stěžer do Hradce Králové. Cyklistka zhruba ve čtvrt na osm ráno při zhoršené viditelnosti vjela pod kola 18letému řidiči Superbu. Nehoda se stala na nebezpečném místě u nadjezdu přes dálnici D11. Cyklisté tam musí přejet přes oba jízdní pruhy na cyklostezku a na konci nadjezdu opět přejet přes silnici na druhou stranu. Cyklostezka totiž dále nepokračuje.
Nehoda se stala ve čtvrtek ve čtvrt na osm ráno na silnici III. třídy mezi Stěžerami a Hradcem Králové. 38letá cyklistka jela od Stěžer směrem na Hradec Králové. V úseku, kde silnice přejíždí dálnici D11, využila žena cyklostezku vlevo vedle silnice ve směru na Hradec. Jelikož však hned za nadjezdem cysklostezka končí, musela poté žena přejet přes oba jízdní pruhy zpátky na silnici.
"Při vjíždění na komunikaci a přejíždění dvou jízdních pruhů nedala přednost 18letému řidiči Superbu jedoucím ve stejném směru. Vlivem střetu žena spadla na vozovku a její kolo bylo odmrštěno na protijedoucí osobní auto značky Škoda Octavia řízené 46letou řidičkou. Superb skončil mimo komunikaci na poli. Cyklistka utrpěla těžké zranění, nikdo jiný se nezranil," popsala nehodu mluvčí hradeckých policistů Iva Kormošová.
U řidičů auta policisté vyloučili alkohol dechovou zkouškou. U cyklistky nařídili z důvodu zranění odběr krve. Policisté u Superbu odhadli škodu na 90 tisíc, na Octávii 30 tisíc a na jízdním kole 10 tisíc korun. Přesné okolnosti nehody jsou nadále předmětem šetření hradeckých policistů.

Na nebezpečném místě nejde o první nehodu

Ve stejném úseku silnice ze Stěžer do Hradce nejde o první nehodu. Nepřehledný úsek označila za nebezpečný starostka Stěžer Dagmar Smetiprachová už začátkem roku 2021. Obci se sice podařilo v minulosti s pomocí Hradce Králové i Královéhradeckého kraje prosadit, aby vedle nového nadjezdu přes dálnici vznikla i cyklostezka, ta má ale jeden zásadní problém.  Ani směrem do Stěžer, ani směrem do Hradce totiž nemá pokračování.
"Je to přesně v tom stavu, který jsme nechtěli. Když teď jede cyklista ze Stěžer po pravé straně komunikace, musí se před nadjezdem zastavit, ohlédnout se, přejet přes silnici na druhou stranu, nadjezd přejet vlevo v pruhu pro cyklisty a za nadjezdem se znovu zastavit a přejet zpátky napravo na silnici," popsala v minulosti problém starostka Stěžer. I když takové manévry nejsou ideální, všem cyklistům tento postup doporučuje.
"Když cyklista směrem ze Stěžer nepřejede na začátku nadjezdu druhou stranu na stezku a jede po silnici, je opravdu v nebezpečí, protože ten nadjezd je poměrně úzký. Když se na silnici na nadjezd potkají dvě auta a ještě cyklista , je to opravdu nebezpečné," varovala Dagmar Smetipracová. Například koncem roku 2020 měla dopravní nehodu cyklistka jedoucí ze Stěžer přímo na nadjezdu. Cesta do Hradce je podle starostky v současném stavu opravdu nebezpečná.   
Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR, Tomáš Kulhánek