Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-6°

Svátek má

Uhořelý muž z Plotišť byl obětí vraždy. Pachatel se po pár dnech pokusil o další

3. 10. 2023

page.Name
Dvakrát během jednoho týdne se pokusil o vraždu 24letý muž z Hradce Králové. Kriminalisté ho zadrželi v sobotu v noci krátce poté, co u slepého ramena Labe pořezal a pobodal svého 22letého známého. Následně policisté zjistili, že stejný muž stojí i za tragickým požárem z 25. září. V rodinném domě v Plotištích, který úmyslně zapálil, našli hasiči osobu bez známek života. Za vraždu a pokus o vraždu nyní hrozí pachateli 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Dvou hrůzných činů během jednoho týdne se dopustil 24letý recidivista z Hradce Králové. V pondělí 25. září podle policistů vraždil v Plotištích nad Labem, když krátce po půlnoci zapálil rodinný dům.  

"Věděl, že uvnitř je minimálně jeden člověk a pes. Po uhašení požáru byla v domě nalezena jedna osoba bez známek života, u které není zatím stoprocentně potvrzena totožnost, ale pravděpodobně se jedná o 72letého obyvatele domu," řekla k prvnímu případu mluvčí hradeckých kriminalistů Iva Kormošová s tím, že motiv činu policisté vyšetřují. 

O události informovali už v pondělí krajští hasiči, kteří na místě bojovali s ohněm asi čtyři hodiny. Po uhašení požáru nalezli v domě člověka bez známek života a hmotnou škodu vyčíslili na zhruba dva miliony korun. Až později kriminalisté zjistili, že požár nevznikl technickou závadou ani omylem, ale že se jednalo o úmysl.

Druhou vraždu si 24letý muž naplánoval na sobotu 30. září. V nočních hodinách měl vylákat ke slepému rameni Labe nedaleko cyklostezky z Třebše na Vysokou nad Labem pod záminkou finančního vyrovnání svědka své trestné činnosti. "Se zbraní v ruce donutil 22letého známého se svléknout donaha a poté ho na několika místech pořezal a pobodal. Naštěstí se poškozenému muži podařilo utéct a přivolat pomoc," popsala druhý čin Kormošová.

První pomoc zraněnému muži poskytli náhodní kolemjdoucí, kteří zavolali záchrannou službu. "Tím mu pravděpodobně zachránili život. Podezřelého muže policisté zadrželi o hodinu později v jeho bydlišti," dodala Kormošová.

Obviněný muž byl v minulosti třikrát soudně trestán, a to za násilnou a mravnostní trestnou činnost. Vězení po posledním odsouzení opustil letos v únoru se čtyřletou podmínkou. Kriminalisté podali ke státnímu zástupci podnět na jeho vzetí do vazby. Za vraždu a pokus o vraždu nyní hrozí 24letému muži 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Policisté v Královéhradeckém kraji od začátku roku evidují pět vražd, z toho tři pokusy. Do tohoto počtu jsou zahrnuty i oba případy z minulého týdne, řekla dnes ČTK Kormošová. V letošním roce jde tak v Královéhradeckém kraji o nejzávažnější projev násilné trestné činnosti spáchané jedním pachatelem. Loni policisté evidovali v kraji devět případů vražd či pokusů a přípravy vražd. Ve třech případech šlo o dokonané vraždy, při nichž zemřelo pět lidí.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK