Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Zapálil dveře bytu, ve kterém spala jeho rodina. Muž stráví za mřížemi 14 let

23. 10. 2023

page.Name
Na 14 let do věznice s ostrahou poslal krajský soud dvaačtyřicetiletého Jiřího B., který se letos v březnu pokusil v centru Hradce upálit své příbuzné. Pod vlivem alkoholu v noci polil benzinem dveře od bytu ve třetím patře v Klumparově ulici a zapálil je. Jiří B. očekával, že v bytě bude jeho manželka a dvě děti, místo nich zde spala manželčina dcera s partnerem a jejich dvě malé děti. Tragédii naštěstí zabránila tříletá holčička. Tu probudil kouř a pláčem vzbudila své rodiče, kteří dokázali požár uhasit.

Před třemi lety otřásla Českou republikou tragická událost v Bohumíně. Opilý muž, který neunesl, že ho opustila manželka, tehdy polil benzinem a následně zapálil vchodové dveře od bytu v 11. patře. Zdeněk K. tím způsobil smrt celkem 11 lidí a stal se z něj nejhorší masový vrah v novodobých dějinách Česka. Možná právě tímto případem se inspiroval i 42letý Jiří B. z Hradce Králové. Také on se rozhodl řešit situaci, kdy se s ním chtěla manželka rozvést, tím nejhorším možným způsobem. Letos 3. března v nočních hodinách přišel opilý Jiří B. s kanystrem benzinu ke vchodovým dveřím měla byt, ve kterém podle něj spát jeho manželka, čtyřletá dcera a desetiletý nevlastní syn. 

Dveře ve třetím patře bytového domu v Klumparově ulici v centru Hradce polil Jiří B. benzinem a zapálil. Tím se podle soudu dopustil pokusu o vraždu. "Můžu si být vědom, že tím uzavřel jedinou možnou únikovou cestu z bytu," uvedl dnes během jednání státní zástupce Milan Vacek. Ten také vysvětlil, že k činu se Jiří B. rozhodl kvůli dlouhodobému sporu se svou ženou. Ta se s ním chtěla rozvést. "Vygradovalo to tím, že se opil a dostal nápad, že podpálí dveře bytu ve třetím nadzemním podlaží. Čin připravoval, benzin si přinesl. Předpokládal, že v bytě je ona a její dvě děti," řekl ČTK státní zástupce.

Navzdory očekáváním pachatele však jeho manželka v bytě vůbec nebyla. Za dveřmi, které se Jiří B. rozhodl zapálit, totiž spal manželčinu dceru se svými dvěma nejstaršími dětmi a svým partnerem. Hradecký případ naštěstí na rozdíl od toho z Bohumína tragédií neskončil. Jak ale podotkl soudce Miroslav Mjartan, n ebylo to ale zásluhou Jiřího B. Hrozivému neštěstí zabránit, kterou tříletá holčička, vzbudil kouř. Pláčem potom probudila ostatní obyvatele bytu a dospělým se podařilo oheň uhasit. Jiřího B. kriminalisté dopadli chvíli poté v jeho bytě asi 500 metrů od místa činu. Na jeho držení se zastavil zásahová jednotka s vyjednavačem, protože muž byl ozbrojen dvěma noži a vyhrožoval sebevraždou. Dechová zkouška u něj ukázala přes 2,6 promile alkoholu.

Za pokus o vraždu hrozilo Jiřímu B., který je 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. U soudu zaznělo, že problémy se zákonem měl už dříve, nikdy se však nejednalo o podobně závažnou věc. Hlavní líčení bylo plánováno na několik jednacích dnů tento i příští týden. Nakonec ale vše skončilo velmi rychle. Dvaačtyřicetiletý muž, který je od března ve vazební věznici, před soudem přiznal vinu v plném rozsahu. "Udělal jsem hloupost, musím za to pykat. Lituji toho a chtěl bych se omluvit celou rodinu. Nejsem žádný vrah. Byl jsem pod vlivem alkoholu," řekl dnes u soudu pachatele. 

V řeči státní zástupce potrestal uložit obžalovaného při spodní hranici trestní sazby a klesl, aby mu bylo ochranné protialkoholní léčení ústavní formou. "Jen velkou náhodou se nestal vrahem malých dětí. Na druhou stranu prohlásil víno, znalci se projevili, že podstatnou věc v jeho převýchově je uložení ústavního protialkoholního léčení, s čímž souhlasil. Proto jsem navrhl trest při spodní hranici trestní sazby," řekl Vacek. 

Obhájce obžalovaného navrhl soudu, aby jeho hodnocení vzhledem k okolnostem uložil trest nižší než stanovené 15leté minimum. "Není nebezpečnou osobou, nicméně jeho démonem je alkohol. Uvědomuje si, že je to problém a proto je připraven absolvovat ústavní léčbu. Jsem přesvědčen, že soud by měl uložit pod spodní hranici sazby," uvedl v závěrečné řeči.

Nakonec se soudce rozhodl udělit Jiřímu B. trest odnětí svobody na 14 let. Součástí trestu je i ústavní protialkoholní léčení. Obžalovaný muž s trestem souhlasil a stejně jako státní zástupce se hned na místě vzdal práva na odvolání. Rozsudek je tak pravomocný. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz