Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Policie odložila případ epidemie po jídle z jedné královéhradecké restaurace

13. 9. 2023

page.Name
Případ zažívacích potíží desítek lidí po konzumaci jídla z jedné restaurace v Hradci Králové z přelomu letošního března a dubna policie odložila. Zavinění zdravotních problémů u více než 116 lidí konkrétní osobou se neprokázalo, proto nemohlo být zahájeno trestní stíhání.

Policie o tom informovala na svém webu. U většiny z postižených lidí byla potvrzena salmonelóza. Policie se případem zabývala pro podezření z přečinu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. „Neznámý pachatel měl v jedné hradecké restauraci zapříčinit kontaminaci prodávaných pokrmů bakterií rodu Salmonella, čímž zákazníkům způsobil gastroenteritidu. Epidemie si vyžádala u desítek lidí buď hospitalizaci, nebo ambulantní ošetření. Protože nebylo prokázáno zavinění konkrétní osobou, nemohlo být zahájeno trestní stíhání,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Pravděpodobným zdrojem nákazy byla podle hygieniků v restauraci ručně vyráběná arašídová omáčka. Její vzorek však hygienici nemohli odebrat, po zjištění celé kauzy již nebyla k dispozici. Podle dřívějších informací krajské hygienické stanice potíže po požití jídla na přelomu března a dubna v souvislosti se zmíněným případem postihly více než 130 lidí, zhruba u stovky z nich byla laboratorně potvrzena salmonelóza.

Fakultní nemocnice Hradec Králové v souvislosti s případem poskytla péči více než čtyřem desítkám lidí s průjmovým onemocněním. Představitelé nemocnice tehdy sdělili, že šlo o netypický kmen Salmonelly Thompson, který se vyskytuje zřídka. Zástupci dotčené asijské restaurace se krátce po incidentu na facebooku zákazníkům omluvili, uvedli také, že restaurace už neotevře.

ČTK
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto