Neděle

3. července 2022

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Czech Press Photu U Přívozu dominuje Bínova „antibabišovská“ fotografie

24. 6. 2020

page.Name
Na Letenské plání 23. června minulého roku protestovalo proti premiérovi Andreji Babišovi zhruba 250 tisíc lidí. Šlo o největší politickou demonstraci od pádu komunistického režimu v roce 1989. Právě tu na svém snímku, kde nad mohutným davem třímá ruka státní vlajku, zachytil fotograf Lukáš Bína a byla oceněna titulem Fotografie roku v soutěži Czech Press Photo 2019.

Nyní mají příznivci kvalitní žurnalistické fotografie možnost vidět výstavu v Galerii U Přívozu při Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. Kromě vítězného snímku si lze prohlédnout fotografie zachycující nejen zásadní dramatické aktuality minulého roku, ale také pozitivní události. Mezi ně nepochybně patří černobílé snímky Petra Kozlíka souhrnně nazvané Čeští dabéři se svými hollywoodskými protějšky.

Ve tvářích rozdělených na dvě poloviny divák najde české dabéry a dabované zahraniční herce, kdy výsledná tvář obou je téměř shodná. Například je možné v této stylizaci spatřit Sašu Rašilova s Johnny Deppem, Jiřího Štěpničku s Harrisonem Fordem či Vladislava Beneše s Richardem Gerem. „Je neuvěřitelné, jak se dabéři svým protějšků podobají vizuálně a navíc na ně sedí jejich hlas. Paráda,“ řekl s nadšením návštěvník výstavy Martin Hanousek z Hradce Králové.

Za pozornost samozřejmě stojí i ostatní vystavené fotografie, které mapují nejen dramatické události loňského roku, ale i rozmanité politické a společenské okamžiky, jež se odehrály na české scéně, poznamenaly životy lidí a byly zachyceny pohotovými fotografy. Novinářské klání má pětadvacet let a loni se už čtvrtým rokem konalo v nové podobě.

„Soutěž stále vylepšuje svou vizuální tvář například snadným elektronickým přihlašováním snímků, procesem bodového hodnocení porotou, novým konceptem slavnostního vyhlašování výsledků, a také snahou podpořit v tvorbě současné mladé talenty. Vedle zásadních dramatických aktualit chce ukazovat, že ve světě se dějí i pozitivní události,“ prozradila ředitelka soutěže Veronika Souralová.

Mezinárodní porota 25. ročníku soutěže Czech Press Photo, v níž nechyběly takové osobnosti jako David Campbell, programový ředitel soutěže World Press Photo, a Colin Jakobson, který zasedal v porotách v prvních letech soutěže, hodnotila práce 270 fotografů. Ti do tradiční soutěže zaslali téměř čtyři tisíce fotografií. Celkově se soutěžilo v osmi foto a třech video kategoriích.

Soutěžit mohl každý, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku a splnil podmínky účasti. Cílem je přinášet nezávislé a autentické obrazové svědectví o životě. Tak, jak je vidí doma i ve světě profesionální obrazoví žurnalisté žijící v České nebo Slovenské republice.

Soutěž v roce 1995 založila Daniela Mrázková a od té doby se koná každoročně. „Snahou motivovat autory v každodenním stereotypu jejich práce k osobním pohledům, dává možnost zveřejňovat i to, co z nejrůznějších důvodů nenachází v médiích uplatnění,“ prozradili organizátoři. Výstava Czech Press Photo 2019 bude návštěvníkům hradecké Galerie U Přívozu k dispozici do 31. července.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz