Pátek

2. června 2023

Nyní

18°

Zítra

13°

Svátek má

Fanoušci jazzu se mohou při Jazz Goes to Town těšit na skvělé koncerty

27. 7. 2020

page.Name
Už čtvrtstoletí se v Hradci Králové koná vyhledávaný mezinárodní festival Jazz Goes to Town. Letos se uskuteční od 6. do 10. října a fanouškům kvalitní jazzové muziky nabídne více než 15 koncertů zahraničních a domácích interpretů. Novinkou 26. ročníku bude rezidenční projekt The Shape of Jazz to Come, při němž vzniknou skladby pro jeden z koncertů přímo na festivalu.

„Festival prošel během uplynulých 25 let nejednou změnou nejen v oblasti dramaturgie, šíře programové nabídky, ale také vize organizátorů. Letošní ročník je opět příslibem něčeho nového. Do nového čtvrtstoletí vstupujeme pod dramaturgickým vedením skladatele a saxofonisty Michala Wróblewského,“ prozradila ředitelka festivalu Barbora Hodonická z pořádající organizace Konrapunkt..

V české premiéře se v Hradci Králové představí pět interpretů či kapel. Patří mezi ně Oliver Steidle, jedna z hlavních postav mladé berlínské avantgardy. V Hradci zahraje s kapelou The Killing Popes. Chybět nebude ani norsko-švédská trojice We Are nebo Samuel Blaser Trio francouzského kytaristy Marca Ducreta, dánského bubeníka Petera Bruuna a švýcarského trombonisty Samuela Blasera.

„Poprvé na festival zavítá ze severu i soubor se sídlem v Kodani s názvem Pimpono Ensemble. Vlnu energie slibují i francouzští CHROMB! s hudbou neomezenou specifickým stylem nebo žánrem," uvedli zástupci festivalu. Z české jazzové scény se na festivalu představí například saxofonista, klarinetista a skladatel Luboš Soukup a klavírista Vojtěch Procházka. Doprovodí je kontrabasista Emil Brun Madsen a bubeník Kresten Osgoodu.

Po šesti letech se na Jazz Goes to Town vrací kvartet kytaristy Viléma Spilky. Součástí festivalu bude například i koncert tria Soul Mates Američana Briana Charetta. Festival nabídne také pouliční hudební vystoupení nebo koncert pro dětské posluchače. „Festival představí výrazné osobnosti české i mezinárodní jazzové scény, ale také hudebníky mladé generace. Dramaturgickou skladbou interpretů se snažíme konfrontovat zavedená jména světové hudební scény s novými hudebníky a přístupy," dodal Wróblewski.

Festival každoročně láká tisíce příznivců jazzu. V minulosti ve městě koncertovali například kytarista Mike Stern se speciálním hostem Randy Breckerem, harmonikář Sugar Blue, americká skupina Lester Bowie's Brass Fantasy, francouzský houslový virtuos Jean-Luc Ponty či rakousko-americký pianista Joe Zawinul se sestavou Syndicate.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto: kr-kralovehradecky.cz,
Jazz Goes to Town