Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Duo výtvarníků vytvořilo pavouka, nového dětského maskota muzea

28. 5. 2020

page.Name
Muzeum východních Čech v Hradci Králové představilo nového dětského maskota, který je součástí projektu Digitální brána do dějin, vázaným na stálou expozici dějin města Hradce Králové. Vytvořili ho ve „svém stylu“ královéhradečtí výtvarníci a animátoři Jaromír Štejnar a Michal Široký, autoři své první pohádkové knihy Medvěd Wrr.

„Hned na první dobrou jsme věděli, že chceme být u toho,“ prozradil Štejnar. Zadáním bylo vytvořit postavičku sympaťáka, který bude průvodcem a kamarádem. „Tohle byla výzva, kterou prostě milujeme. Shodli jsme se na pavoukovi, který ale nesmí budit strach, proto jsme i jeho osm očí schovali pod cylindr. Ten bude sundávat asi jen při zdvořilém zdravení,“ uvedl výtvarník.

Oba autoři tak využili a zúročili všechny své zkušenosti s tvorbou pohádek. „I náš pavouk má svůj příběh, který se vtiskl do jeho podoby. Čerpali jsme z mnoha historických zdrojů a dokonce i sám pan Kotěra nám byl inspirací,“ přiblížil Štejnar postup při tvorbě postavičky. S postavou pavouka se bude možné setkat také při rodinných volnočasových aktivitách muzea. „Svou produktovou řadu má maskot také v muzejním obchodě a v e-shopu,“ řekl vedoucí návštěvnického a výstavního oddělení muzea Stanislav Hrbatý.

 

Pavouk provede první dětské návštěvníky stálou expozicí v rámci projektu Digitální brána do dějin, který je primárně zaměřen na dětského návštěvníka, v září 2022. Setkávat se s ním do té doby budou na sociálních sítích i při různých akcích Muzea východních Čech v Hradci Králové.

(hyš-tz)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: muzeumhk.cz