Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Galerie moderního umění připravila nové expozice a přednášku o Gočárovi

3. 12. 2020

page.Name
Příznivci výtvarného umění se mohou radovat. Dnes po dlouhé době byla opět otevřena Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové, která návštěvníkům nabídne dvě nové expozice. Galerii se vstupem do konce roku zdarma lze navštívit za dodržování přísných hygienických pravidel.

„Ve druhém a třetím patře jsme přichystali dvě nové stálé expozice. Lidé je budou moci zhlédnout od čtvrtka. S vernisáží samozřejmě v tuto dobu nepočítáme, plánujeme ji později, až nám to situace dovolí,“ řekl ředitel galerie František Zachoval (na snímku). První expozice Minulé století - dvacet osobností je věnována českému modernímu umění. Její koncepce stojí na specifickém charakteru tvorby 20 vybraných umělců a umělkyň.

Při výběru autorů galerie kladla důraz také na jejich vztah k Hradci Králové či východním Čechám. „Velká pozornost je v rámci výstavy věnována ženám. Diváci budou moci vedle děl známých umělkyň, mezi něž patří Toyen, Adriena Šimotová či Věra Janoušková, zhlédnout i práce autorek, které zatím stojí spíše stranou oficiálních dějin umění, jako je Jitka Svobodová nebo Augusta Nekolová,“ prozradil ředitel.

K prohlídce je připravena také dlouhodobá výstava Posledních padesát let, zaměřená na současné české umění. „Cílem výstavy je představit také umělce a umělkyně střední a mladé generace, kteří se do veřejných sbírek teprve prosazují,“ zaznělo z galerie. Návštěvníci uvidí díla tradičně prezentovaných autorů, jako je Milan Knížák nebo Margita Titlová, ale i práce mladých umělců, například Matyáše Chocholy nebo Anny Hulačové. Obě expozice potrvají do září 2023.

Aktualitou galerie je rovněž dnešní kritická on-line přednáška historika architektury Ladislava Zikmunda-Lendera nazvaná Velmi křehké vztahy: Josef Gočár a Hradec Králové věnovaná dílu tohoto proslulého architekta (na snímku), která začne v 17 hodin. Kromě toho bude živě přenášený křest knihy Zikmunda-Lendera Vily a rodinné domy v Hradci Králové.  

(hyš,čtk)
hynek@salonyhk.cz
Ilustrační foto: GMU