Čtvrtek

6. října 2022

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Festival Jazz Goes to Town vstoupí v Hradci Králové do šestadvacátého ročníku

5. 10. 2020

page.Name
Na pěti různých místech v Hradci Králové se od zítřka do soboty uskuteční již 26. ročník mezinárodního hudebního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town. „S ohledem na aktuální vládní nařízení došlo k několika změnám v programu, akce přesto proběhne včetně účasti významných mezinárodních hostů,“ uvedli organizátoři.

Hlavním lákadlem jsou jako každý rok velké koncerty v kině Bio Central. Tématem letošního ročníku je prostá otázka Kam směřujeme? / Where do we go?, která prostupuje celý pětidenní program. Festival představí výrazné osobnosti české i mezinárodní jazzové scény, ale také hudebníky mladé generace. Dramaturgickou skladbou interpretů se snažíme konfrontovat zavedená jména světové hudební scény s novými hudebníky a přístupy.

První festivalový koncert letos proběhne v komorních prostorách kavárny Artičok. V rámci večera s podtitulem Vize se zde představí tři nadějné tuzemské kapely nastupující hudební generace – Talaqpo (CZ), Treetop (CZ/SK) a TokDat (CZ). Do Artičoku se festival vrátí i poslední den s workshopem saxofonisty Radka Zapadla s názvem Melodie v improvizaci. Zaměří se nejen na zvuk a rytmické cítění, ale také na správné nastavení nástroje. Workshop je proto určen pokročilým saxofonistům, stejně jako začátečníkům.

Po loňské pauze se Jazz Goes to Town opět vrací do Studia Divadla DRAK. Ve středu 7. října se v něm představí Samuel Blaser Trio (CH/FR/DK), které patří mezi headlinery letošního ročníku. Je známé citlivou souhrou, která vychází z atmosféry a situace. Koncert tria na Jazz Goes to Town tak bude, jako každé jeho vystoupení, jedinečným zážitkem, který se už nebude opakovat. Studio Divadla DRAK se v rámci festivalu znovu otevře v sobotu 10. října odpoledne. Vilém Spilka Quartet (CZ) zde představí své nové album Čekání na Toma, nominované na Cenu Anděl a oceněné v anketě Česká jazzová sklizeň Českého rozhlasu Jazz.

Tradičně se v programu festivalu objeví koncerty v kinosále Bio Central. Ve čtvrtek 8. října zahraje kvartet Ondřeje Pivce, uznávaného česko-amerického varhaníka a držitele ceny Grammy. Během večera s podtitulem Odkud přicházíme, kam směřujeme se společně s kvartetem představí mladé umělkyně v rámci festivalové rezidence. Pod názvem The Shape of Jazz to Come (CZ/SK) vystoupí s vlastními skladbami, které pro čtvrteční koncert připraví přímo během festivalu.

Do Bio Central se podíváme podruhé v pátek 9. října, kdy ho ovládne energická francouzská kapela CHROMB!, která mísí jazz s dalšími žánry od rocku přes punk, pop až po taneční hudbu. Před nimi se namísto původně plánovaných Oli Steidle and The Killing Popes (DE/UK) představí jedna z nejzajímavějších nových kapel tuzemské scény – KIN (SK/CZ). Slovensko-české trio se opírá o jazzovou tradici, ale nebojí se inspirovat také avantgardními přístupy newyorské downtown scény.

Stejně jako v loňském roce proběhne poslední koncert ve Studiu Beseda hradeckého Klicperova divadla. I přes současnou situaci na festival dorazí dvě zahraniční kapely a také hvězda newyorské jazzové scény – americký bubeník Jim Black. Vystoupí v rámci nového mezinárodního tria Melez (TUR/AT/USA), které se poprvé představilo na prestižním Jazz Festu Berlin. Mimořádnou úroveň současné skandinávské hudební scény českému publiku ukáže severské trio We Are (NO/SE).

Posledním místem, které se návštěvníkům v rámci festivalu otevře, bude přednáškový sál Muzea východních Čech. Zde vystoupí úderný swingový oktet Heart of Dixie (CZ/SK), který si podmaňuje pódia po celé Evropě od Turecka po Španělsko. S ohledem na hygienická opatření a bezpečnost je do muzea koncert přesunut z původně plánovaného náměstí 28. října.

Koncert Heart of Dixie je jednou ze změn, které festival letos vzhledem k aktuální situaci zasáhly. Podle ředitelky festivalu Barbory Hodonické ve vnitřních prostorách lze zajistit dostatečné rozestupy, limitovat počet přítomných diváků a usadit je na konkrétní místa. „Vzhledem k aktuálním opatřením počítáme s omezením kapacity všech koncertů podle dostupných míst k sezení. K dispozici bude samozřejmě dezinfekce a budeme dbát na dodržování rozestupů, aby byla zajištěna bezpečnost návštěvníků, účinkujících i organizačního týmu,” upozornila ředitelka

Podobu programu v posledních dnech neovlivnila jen protiepidemická opatření v ČR, ale také situace v zahraničí. „Někteří interpreti bohužel účast na letošním ročníku zrušili s ohledem na jejich mezinárodní působení a opatření v zemích, do kterých měli v plánu po skončení akce cestovat. Festival přesto proběhne s relativně malým počtem změn, za což jsme nesmírně rádi,” dodává závěrem Hodonická.

Aktuální program festivalu je k dispozici na www.jgtt.cz. Vstupenky na koncerty, které nebyly zrušeny, zůstávají v platnosti i po změnách interpretů.

(hyš- tz-kp-db)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Jazz Goes to Town