Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Muzeum ze soukromé sbírky nabízí stovky modelů záchranářských vozidel

5. 8. 2020

Muzeum ze soukromé sbírky nabízí stovky modelů záchranářských vozidel 11 snímků
Záchrankou kolem světa. To je název výstavy modelů sanitek a zdravotnické transportní techniky, která byla zahájena v Muzeu východních Čech v Hradci Králové a je součástí oslav 40. výročí záchranné služby a 30 let letecké záchranné služby v krajském městě.

Návštěvníci uvidí exponáty v podobě hraček a modelů sanitních vozidel ze sbírky lékařského náměstka Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolije Truhláře, která začala vznikat v roce 1987. „To mi bylo 13 let. Prvními modely byly sovětské sanitky Latvija a Volha. Latvija mě tehdy velmi zaujala, protože v té době začala jezdit i na záchrance v Hradci Králové,“ řekl sběratel.

Vystavenou sbírku doplňují modely v měřítku od 1:6 po 1:700 vlaků, letadel a vrtulníků používaných pro transport pacientů i zdravotnického personálu ve 40 zemích. „Návštěvníci uvidí většinu sbírky, tedy asi 1500 exemplářů,“ prozradil Truhlář a upozornil na modely prototypů vozidel, které se nikdy sériově nevyráběly.

„Například jde o Tatru 603 ve verzi kombi. Je tam i sbírka několika prezidentských sanitek nejen z Kuby, kterou používal Fidel Castro, ale také z USA. Jde o sanitku, jež převážela po atentátu tělo prezidenta Kennedyho,“ zve do expozice sběratel. Exponáty dokumentují historický vývoj a odlišnosti záchranářské techniky používané v různých částech světa i rozvoj hračkářského průmyslu od počátku 19. století. Výstava potrvá do 1. listopadu.

Tomáš Kučera kš
ČTK
Foto: Muzeum východních Čech