Pátek

2. června 2023

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Muzeum ze soukromé sbírky nabízí stovky modelů záchranářských vozidel

5. 8. 2020

Muzeum ze soukromé sbírky nabízí stovky modelů záchranářských vozidel 0 snímků
Záchrankou kolem světa. To je název výstavy modelů sanitek a zdravotnické transportní techniky, která byla zahájena v Muzeu východních Čech v Hradci Králové a je součástí oslav 40. výročí záchranné služby a 30 let letecké záchranné služby v krajském městě.

Návštěvníci uvidí exponáty v podobě hraček a modelů sanitních vozidel ze sbírky lékařského náměstka Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolije Truhláře, která začala vznikat v roce 1987. „To mi bylo 13 let. Prvními modely byly sovětské sanitky Latvija a Volha. Latvija mě tehdy velmi zaujala, protože v té době začala jezdit i na záchrance v Hradci Králové,“ řekl sběratel.

Vystavenou sbírku doplňují modely v měřítku od 1:6 po 1:700 vlaků, letadel a vrtulníků používaných pro transport pacientů i zdravotnického personálu ve 40 zemích. „Návštěvníci uvidí většinu sbírky, tedy asi 1500 exemplářů,“ prozradil Truhlář a upozornil na modely prototypů vozidel, které se nikdy sériově nevyráběly.

„Například jde o Tatru 603 ve verzi kombi. Je tam i sbírka několika prezidentských sanitek nejen z Kuby, kterou používal Fidel Castro, ale také z USA. Jde o sanitku, jež převážela po atentátu tělo prezidenta Kennedyho,“ zve do expozice sběratel. Exponáty dokumentují historický vývoj a odlišnosti záchranářské techniky používané v různých částech světa i rozvoj hračkářského průmyslu od počátku 19. století. Výstava potrvá do 1. listopadu.

Tomáš Kučera kš
ČTK
Foto: Muzeum východních Čech