Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Diváky čeká první premiéra sezony, Klicperovo divadlo uvede Tři kamarády

4. 9. 2020

page.Name
Román spisovatele Ericha Maria Remarqua Tři kamarádi lze považovat na světové literární scéně za skutečnou klasiku. Soubor Klicperova divadla ji nastudoval a jako první premiéru nové divadelní sezóny ji uvede v premiéře zítra v 19 hodin.

„Tento příběh o přátelství a lásce, který se odehrává na počátku soumraku Výmarské republiky, připravil režisér Petr Štindl. Ten tak ideově navazuje na svou dřívější inscenaci Mefisto,“ prozradil mluvčí divadla Martin Sedláček. Třemi kamarády jsou Robby, Otto a Gottfried, kteří se poznali během bojů první světové války. Jejich pouto je jediná pozitivní věc, kterou jim válka přinesla.

Ani po návratu do normálního života neprožívají zrovna lehké časy, společně provozují malou autodílnu, ze které tak tak vyjdou. „Robby potkává osudovou dívku Patricii Hollmannovou, do které se hluboce zamiluje. A právě láska, obyčejná, silná a ohrožená nepřízní osudu, je to, pro co v bezvýchodnosti rozvráceného poraženého Německa stojí za to žít,“ nastínil příbeh mluvčí Sedláček.

První čtená zkouška Tří kamarádů v Klicperově divadle.

Tvůrci inscenace se zabývají i osud jejich autora Ericha Maria Remarqua, který se v nečekaných souvislostech propojuje s osudy jeho hrdinů. V rolích tří kamarádů Robbyho, Gottfrieda a Lenze se představí herci William Valerián, Vojtěch Říha a Michal Lurie, v roli Patricie pak Natálie Holíková.

Spisovatele Remarqua ztvární Jiří Zapletal, jeho manželku Juttu Zambonu a zároveň hvězdu filmového plátna Marlene Dietrichovou Anna Kratochvílová. Role filmové režisérky Leni Riefenstahlové se ujme Martina Nováková. Filip Richtermoc ztvární pana Kammericha. Kostýmy navrhla výtvarnice Alena Dziarnovich, o hudbu se postaral Jiří Hájek. Inscenační tým tvoří také scénograf Petr B. Novák a dramaturg inscenace Martin Satoranský.

Klicperovo divadlo vstupuje do své 136. sezony pod novým uměleckým šéfem Pavlem Khekem. V nové divadelní sezoně uvede osm premiér. Spojuje je společný podtitul Hrdinové nebo zbabělci? Druhou premiérou sezony bude 3. října ve Studiu Beseda hra Lidé, místa, věci v režii Pavla Kheka.


Autor proslulého románu, německý spisovatel Erich Maria Remarque.

V sobotu 17. října bude na hlavní scéně hra německého dramatika a básníka Friedricha Schillera Úklady a láska v režii Ivana Krejčího. Další premiéra je naplánovaná na 12. prosince opět na hlavní scéně. Bude jí hra Ženitba Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Pátou premiérou sezony bude 27. února příštího roku hra Benátský kupec od Williama Shakespeara v režii Petra Svojtky.

Klicperovo divadlo uvede 13. března 2021 ve Studiu Beseda také premiéru hry Hana v režii Diany Šoltýsové. Sedmou premiérou bude 15. května na hlavní scéně hra Pozor, citlivý obsah! v režii Petra Štindla. Poslední premiérou sezony pak budou 29. května na hlavní scéně Zbabělci Josefa Škvoreckého v režii Pavla Kheka.

Tomáš Kučera
ČTK
Foto: Klicperovo divadlo