Středa

27. září 2023

Nyní

19°

Zítra

18°

Svátek má

Divadelní festival zahrnuje 265 představení, koná se v plném rozsahu

17. 6. 2021

page.Name
Jste příznivcem divadla rozmanitých žánrů, pak neváhejte a vydejte se do Hradce Králové, kde zítra začíná šestadvacátý ročník festivalu Divadlo evropských regionů a Open Air Program. Tento festival, jak uvedli organizátoři, ohrožovala do poslední chvíle nepředvídatelná vládní opatření a omezení.

„Nakonec však současná rozvolnění umožní, aby se tradiční svátek divadla a živého umění uskutečnil sice za zpřísněných podmínek, ale v plném programovém rozsahu včetně zahraničních hostů,“ pochvalují si pořadatelé. Osmidenní přehlídka, která se poprvé koná pod názvem Regiony – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové, má neobyčejně nabitý program.

Zahrnuje 265 činoherních, alternativních, loutkových či pohybových divadelních představení a tanečních performancí. Nebudou chybět ani pohádky, improvizace, hudební koncerty a pestrý doprovodný program. Již tradičně své návštěvníky pohostí tři hlavní organizátoři celé akce, jimiž jsou Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka Kontrapunkt.

Tradiční důraz klade festival Regiony na prezentaci výrazných počinů českých regionálních scén. Diváci se tedy mohou těšit například na  Činoherní studio Ústí nad Labem s inscenací Pábitelé, Horácké divadlo Jihlava s inscenací Martinů – Česká rapsodie, Divadlo F. X. Šaldy s inscenací Sylva či ostravské Divadlo Petra Bezruče s Mechanickým pomerančem.

V Divadle Drak se představí svými inscenacemi Divadlo Lampion, Kladno, Malé divadlo, České Budějovice, Divadlo Alfa, Plzeň a Naivní divadlo Liberec. Součástí tohoto programového bloku je samozřejmě i prezentace významné části repertoáru pořadatelských divadel, tedy Klicperova divadla a Divadla Drak. Vedle regionálních scén se budou na festivalu prezentovat také dva významné pražské soubory, Městská divadla pražská s inscenací Faust a Divadlo Pod Palmovkou s inscenací 294 statečných.

Program Regionů rovněž vždy věnuje velkou pozornost nezávislému divadlu. Na scénách obou pořadatelských divadel, v divadelním stanu nebo pod širým nebem.vystoupí divadla X10, A studio Rubín, Meetfactory, Divadelní spolek JEDL, D21, Depresivní děti touží po penězích, Geisslers Hofcomoedianten, Studio Damúza, Buchty a loutky, LokVar, D’Epog, Vosto5, BuranTeatr, Nejhodnější medvídci s Divadlem na tahu a řada dalších.

Nesporným obohacením programu bude vystoupení slavného souboru nového cirkusu Cirk la Putyka, který v letním kině Širák odehraje v úterý v 17 hodin představení Kabaret Dynamit. Své umění předvedou i zahraniční soubory z Francie, Litva, Německo, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko.

Festival se bude konat na několika scénách. Nejen v Klicperově divadle a Divadle Drak či Studiu Beseda, ale také v Žižkových sadech, na starém městě nebo v letním kině Širák. Letošní novinkou jsou  ucelené jednodenní dramaturgické cykly tematicky propojující různé scény, žánry a témata. Ty odstartují hned na úvod pátečním Slovinským dnem. Následovat budou i další překvapení. Po roční odmlce se vrací i tradiční festivalový zpravodaj Hadrián.

„Při letošním výběru jsme kladli velký důraz na zachování kontinuity a odkazu celé pětadvacetileté historie. Nový název Regiony – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové tak zcela záměrně navazuje na původní trojslovné označení Divadlo evropských regionů,” sdělila Eva Mikulková, ředitelka Klicperova divadla.

Podle Barbory Hodonické ředitelky Kontrapunktu hlubší spolupráce všech tří subjektů pod jedním společným názvem dovoluje organizátorům uspořádat jedinečnou událost v celé své šíři, zahrnující kamenná divadla, činohru, loutky, pohybové divadlo, setkávání profesionálních i amatérských divadel, i nezávislé scény. Specifikem festivalu je zaměření na regionální scény české i zahraniční.

„Kromě bohatého zastoupení z českých mimopražských regionů festival již několik let navazuje spolupráci s regionálními evropskými scénami, jako je Teatr Opole, Schauspiel Leipzig, nebo řada loutkových divadel z různých evropských regionů. Toto zaměření, společně s multižánrovým rozkročením a prolínáním profesionálního, nezávislého i amatérského divadla tvoří dohromady jedinečný mix, který nemá na festivalové mapě republiky obdoby,“ dodal Tomáš Jarkovský, ředitel Divadla Drak.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: festivalregiony.cz