Středa

27. září 2023

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Dnem dětí vypuklo letošní Nábřeží umělců, caparti se výtvarně „vyřádili“

1. 6. 2021

Dnem dětí vypuklo letošní Nábřeží umělců, caparti se výtvarně „vyřádili“ 0 snímků
Jako ve včelím úlu. Tak by se dala charakterizovat atmosféra, která dnes od dopoledne panuje na Tylově nábřeží v Hradci Králové. V parčíku v blízkosti Gymnázia J. K. Tyla totiž vypukla událost s názvem Nábřeží umělců. „Vzhledem k tomu, že je dnes Den dětí věnovali jsme ho tedy školákům, kteří se při workshopech mohou výtvarně seberealizovat,“ řekl Salonkám Jana Vincencová, koordinátorka pořádajícího Klubu konkretistů.

A děti si Nábřeží umělců s mottem: Svoboda, Láska a Naděje jaksepatří užívají! Ve skupinkách nebo jednotlivě malují, kreslí, staví nebo se jen tak s kamarády toulají po areálu. Připraveny jsou pro ně nejen výtvarné workshopy a dílny, ale v plenéru se mohou zúčastnit tanečních či divadelních vystoupení. Odpolednev 15.30 hodin budou účastníci svědky žonglérského workshopu skupiny Ascarya a v 16 hodin koncertu Pískomil se vrací.

„Hrozně mě baví kreslit. Chodím už čtyři roky do „zušky“ a mám ráda barvy. Je mi tady prostě hodně dobře,“ řekla nám devítiletá Anežka a ukázala na čem zrovna pracuje. Vybarvovala předkreslený obrázek s motivem zvířete. Kousek dál skupinka dětí představuje společné dílo, jakýsi expresivní portrét muže s knírem. Maminka osmiletého Honzíka je z akce nadšená. „Mám hlavně radost, že po té dlouhé pandemické pauze se mohou děti konečně ve větším množství setkat. Honzík se na dnešek moc těšil,“ sdělila maminka a Honzík přikyvoval.

Nespornou zajímavostí prvního dne Nábřeží umělců byly sedací soupravy, rohové lavice, křesla a stoly z recyklovaného materiálu. Součástí byly i rozmanité nářadí nebo modely aut z recyklátu. Nemohli jsme odolat a musíme říci, že se nám ma lavicích i v křeslech báječně sedělo. Na kreativní dílnu to vše přivezla jedna piletická společnost, která se zaměřuje právě na tento způsob nakládání s odpadovým materiálem.

„To, co tady vidíte, je všechno vytvořené z krabic automobilek a my pak z toho vyrobíme nábytek, který je tady k vidění. Držíme se hesla: Na skládce naleznete – aneb Kde jiní končí, kreativec začíná,“ prozradil zástupce společnosti Josef Jurčík, který nás odvedl ke stromu, o nějž byl opřen paddleboard vyrobený z odpadového materiálu.V roce 2018 s ním naše společnost v nizozemském Amsterdamu vyhrála soutěž,“ dodal.

Nábřeží umělců bude pokračovat ještě tři dny. Na programu budou nejen různorodé výtvarné workshopy, ale na místě budou tvořit také vybraní umělci. Jejich díla pak budou součástí výstavy, která bude zahájena vernisáží v pátek v 16 hodin. Na to se těší další návštěvník této akce Lukáš Novotný z Hradce Králové. „Jsem příznivcem plenérových akcí a umění ve veřejném prostoru. Proto jsem zvědavý, co tady letos vznikne. Takže na vernisáž výstavy se určitě dostavím,“ uvedl rozhodně Lukáš.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz